Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

PIH złożyła propozycję nowelizacji ws. ustawy o Agencji Rynku Rolnego

0
Podziel się:
PIH złożyła propozycję nowelizacji ws. ustawy o Agencji Rynku Rolnego

Polska Izba Handlu (PIH) przekazała na ręce posła Adama Abramowicza z Prawa i Sprawiedliwości propozycję nowelizacji ustawy o Agencji Rynku Rolnego i organizacji niektórych rynków rolnych, podała Izba. Obecna ustawa nakłada na przedsiębiorców konieczność zawierania pisemnych umów nabycia towarów rolnych oraz ich archiwizowania niezależnie od faktu, że wystawiane są faktury potwierdzające zawarcie umowy.

"To rozwiązanie problemu, który powoduje ta ustawa dla tysięcy polskich przedsiębiorców. Każdy nawet mały i średni przedsiębiorca zmuszony został do zawierania umów - co najmniej kilku do kilkudziesięciu dziennie. Zmiany te także obciążają dodatkowymi obowiązkami rolników sprzedających swoje płody oraz utrudniają im dostęp do rynku" - napisał prezes Waldemar Nowakowski, w liście do Adama Abramowicza przewodniczącego Parlamentarnego Zespołu ds. Wspierania Przedsiębiorczości i Patriotyzmu Ekonomicznego.

Obecnie przepisy te nakładają na przedsiębiorców konieczność zawierania pisemnych umów nabycia towarów rolnych oraz ich archiwizowania, niezależnie od faktu, iż w związku z umowami wystawiane są faktury potwierdzające zawarcie umowy oraz jej warunki.

"W przypadku, gdy pierwszym nabywcą nie jest przetwórca, istnieje obowiązek - wskutek jednoznacznie wadliwego i nieprecyzyjnego zapisu ustawy - zawieranie takich umów w całym łańcuchu dostaw. Także zawierają one nakaz, aby umowy posiadały określoną treść, często zupełnie nieadekwatną do charakteru transakcji np. konieczność uregulowania skutków siły wyższej, czasu trwania umowy i procedur ją rozwiązujących - nawet, jeśli jest to jednorazowa umowa sprzedaży produktów rolnych. Szczególnie uciążliwy, a wręcz często niemożliwy do spełnienia jest obowiązek ustalenia ceny w umowie zawartej obowiązkowo przed transakcją. W praktyce właściciel sklepu kupując warzywa, owoce, mięso, itp. kieruje się ceną rynkową, zmieniającą się codziennie - a w przypadku produktów sezonowych - kilkukrotnie w ciągu dnia. Cena uzgadniana jest bezpośrednio przed zakupem towarów. Naruszenie tych przepisów jest zagrożone nałożeniem na nabywcę towarów kary administracyjnej w wysokości 10% wartości transakcji netto. Kara ta może być nałożona
nawet w sytuacji, gdy producent, czy przetwórca ma przewagę ekonomiczną nad nabywcą" - czytamy dalej.

Według Nowakowskiego, wymienione przepisy nie powinny w ogóle dotyczyć handlu lecz przetwórców, ażeby zapewniały rolnikom pewność sprzedaży zakontraktowanych płodów.

giełda
wiadomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
ISBnews
KOMENTARZE
(0)