Na skróty
Giełda w Money.plWiadomości giełdowePIT 2012: Zarobiłeś na giełdzie? Musisz zapłacić podatek
2011-04-27 06:06

PIT 2012: Zarobiłeś na giełdzie? Musisz zapłacić podatek

PIT 2012: Zarobiłeś na giełdzie? Musisz zapłacić podatek
[fot: Monkeybusinessimages/Dreamstime]

Na rozliczenie z fiskusem za 2011 rok giełdowi inwestorzy mają już tylko kilka dni. Ostateczny termin na zapłacenie podatku Belki upływa 2 maja.

W 2010 roku Polacy założyli niemal 350 tysięcy rachunków maklerskich. Większość nowych inwestorów przyciągnęły oferty publiczne prywatyzowanych spółek - PZU, Tauronu czy GPW. Duża część giełdowych graczy, najczęściej z zyskiem, już pozbyła się akcji. Teraz muszą pamiętać, żeby rozliczyć się z fiskusem.

Inaczej niż w przypadku funduszy inwestycyjnych, podatek od dochodów kapitałowych osiągniętych na giełdzie trzeba rozliczyć samodzielnie. W tym celu inwestorzy, którzy w ubiegłym roku osiągnęli na giełdzie zysk (lub stratę) muszą wypełnić i złożyć PIT-38. Dokumentem na podstawie, którego dokonuje się rozliczeń jest PIT-8C. Do końca lutego powinno wysłać go biuro maklerskie prowadzące rachunek inwestycyjny.

POBIERZ FORMULARZ PIT-38

Inwestorzy, którzy nie rozliczą się w terminie powinni pamiętać o odpowiedzialności. Podobnie jak w przypadku innych podatków dochodowych grozi im grzywna, a za opóźnienie zapłacą odsetki (Oblicz odsetki w kalkulatorze odsetkowym Money.pl).

Giełda na żywo

Złoty wpatrzony w Fed i produkcję w Polsce

Druga połowa tygodnia ma szansę obfitować w emocjonujące zwroty akcji i...

Zobacz odpowiedzi na najpopularniejsze pytania dotyczące podatku od giełdy:

  1. Ile wynosi podatek od dochodów kapitałowych?
  2. Co mogę wliczyć w koszty?
  3. Czy mogę łączyć dochody z giełdy z innymi inwestycjami?
  4. Czy muszę rozliczać straty?
  5. Czy od dywidendy także muszę zapłacić podatek?
  6. Jak zaokrąglić podatek?

Ile wynosi podatek od dochodów kapitałowych?

Podatek od zysku osiągniętego na giełdzie, analogicznie jak w przypadku lokat, funduszy, czy innych inwestycji kapitałowych, wynosi 19 procent. Oznacza to, że do fiskusa trafia niemal co piąta zarobiona złotówka.

Trzeba jednak pamiętać, że zysk lub strata powstaje dopiero w momencie sprzedaży papierów wartościowych. Jeśli zatem inwestor zapisał się na akcje prywatyzowanych przez giełdę spółek, lecz w ubiegłym roku ich nie sprzedał - podatek Belki zapłaci dopiero rozliczając się za rok, w którym się ich pozbędzie.

Co mogę wliczyć w koszty?

Od dochodu osiągniętego na giełdzie możemy odliczyć wszystkie opłaty związane z otwarciem i prowadzeniem rachunku w biurze maklerskim oraz koszty zawieranych transakcji, takie jak prowizje związane z kupnem i sprzedażą akcji.

Giełda nie boi się złych prognoz. Zobacz co czeka GPW
Teoretycznie do kosztów można zakwalifikować także wszelkie inne wydatki poniesione w celu uzyskania przychodu na giełdzie. Tutaj warto zachować jednak ostrożność. Bo choć zakup książek, prenumeraty czasopism inwestycyjnych, płatnych komentarzy, czy udział w szkoleniach to faktycznie wydatki związane z inwestowaniem, to uwzględniając je po stronie kosztów trzeba liczyć się z kontrolą.

Aby uniknąć komplikacji najlepiej poprosić w tej sprawie o wiążącą interpretację właściwy urząd skarbowy. Każdy koszt uwzględniony w zeznaniu (PIT-38), którego nie było na dokumencie wysłanym przez biuro maklerskie (PIT-8C) to dodatkowy powód do kontroli dla US, zatem wszystkie dodatkowe pozycje warto mieć dobrze udokumentowane.

Czy mogę łączyć dochody z giełdy z innymi inwestycjami?

2011 na GPW. Zobacz prognozy analityków
Podobnie jak w przypadku kosztów uzyskania przychodu nie ma jednoznacznej odpowiedzi na to pytanie. Bezproblemowo można łączyć zyski i straty osiągnięte na giełdzie z rezultatami inwestycji w instrumenty pochodne. Inwestor wypełnia wówczas PIT-38, który uwzględnia rezultaty z obu form inwestowania.

Jednak inwestując w fundusze, podobnie jak w przypadku lokat bankowych, to instytucja finansowa jest odpowiedzialna za odprowadzanie podatku do budżetu. Kwota, którą otrzymuje inwestor lub oszczędzający jest kwotą po potrąceniu podatku, zatem nie powinnyśmy uwzględniać jej w rozliczeniu.

Czy muszę rozliczać straty?

Tak. Po pierwsze - wymaga tego fiskus, a brak rozliczenia może poskutkować grzywną. Po drugie - w ciągu pięciu kolejnych lat można tę stratę rozliczyć i tym samym zmniejszyć podatek do zapłacenia. W jednym roku nie można odliczyć jednak więcej niż 50 procent wcześniejszej straty.

Przykładowo jeśli inwestor w 2008 roku stracił na giełdzie 6000 złotych, a w 2009 i 2010 zarobił po 5000 złotych to zarówno w 2010, jak i 2011 roku zapłaci podatek jedynie od kwoty 2000 złotych (5000 - 50%*6000), czyli 380 złotych.

Czy od dywidendy także muszę zapłacić podatek?

Na jakich spółkach zarobisz w 2011 roku
Nie. W przypadku dywidendy płatnikiem podatku jest sama spółka. Inwestor otrzymujący część zysku przedsiębiorstwa w postaci dywidendy otrzymuje już kwotę pomniejszoną o 19-proc. podatek. Nie powinien jej zatem uwzględniać na formularzu PIT-38.

Przykładowo jeśli spółka wypłaciła dywidendę w wysokości 10 złotych na akcję, a inwestor w czasie jej przydzielania posiadał 1000 akcji, to kwota, która zasili jego rachunek nie wyniesie 10 tysięcy, a 8100 złotych.

Jak zaokrąglić podatek?

Obliczając podatek od zysków kapitałowych zaokrąglenia dokonujemy dwukrotnie. Najpierw do pełnych złotych zaokrąglamy sam zysk lub stratę. Następnie tą samą czynność wykonujemy dla podatku.

Przykładowo inwestor, który w 2010 roku zarobił na giełdzie 2455,50 zł najpierw zaokrągla zysk. Podstawę do naliczenia podatku stanowi zatem kwota 2456 złotych. Następnie oblicza 19-proc. podatek - 466,64 złotego. Po zaokrągleniu daje to kwotę 467 złotych. Taki wynik musi zatem uwzględnić w swoim zeznaniu podatkowym.

Tagi:podatek, giełda, inwestowanie, podatek od dochodów kapitałowych, koszty, dochody, straty, zyski, podatek belki, pit-38, pit-8c
Pochwal się na swojej stronie,
że czytasz Money.pl
Czytam Money.pl


Re: PIT 2012: Zarobiłeś na giełdzie? Musisz zapłacić podatek

Tomasz1231231234 / 194.11.254.* / 2014-02-20 14:20
Kiedy muszę przelać na konto fiskusa podatek za dochód ze sprzedaży osiągnięty w ciągu roku? Czy dopiero po zakończeniu roku, przed złożeniem pitu?
wiwan / 2014-02-21 12:17 / Tysiącznik na forum
Termin złożenia rozliczenia rocznego PIT 38 jak i zapłaty należnego podatku wynikającego z rozliczenia to 30 kwietnia roku następnego. Chyba, że ów dzień przypada na sobotę, niedzielę, święto- wtedy wydłuża się termin do najbliższego dnia roboczego. W 2014 jest to jednak 30 kwietnia.

Obie czynności mają ten termin, ale nie ma zależności między nimi- można zapłacić przed złożeniem formularza, można odwrotnie, można tego samego dnia.

Re: PIT 2010: Zarobiłeś na giełdzie? Musisz zapłacić podatek

Akuiko7 / 178.36.160.* / 2011-12-13 21:57
a co w wariancie optymistycznym... zarobiłem w ciągu roku na iForex-ie ponad 85.700 PLN - czy zatem podatek 19%, do kwoty limitu 85.570 a róznica w opodatkowaniu w progu 32%? Czy tu limitu nie ma? Bo jeśli jest, to może byłoby lepiej płacic podatek liniowy, tylko czy osoba prywatna nieprowadząca działalności gospodarczej może być płatnikiem liniowym?
wiwan / 2011-12-14 12:31 / Tysiącznik na forum
Limit i to 85 528 zł, a nie 85 570 zł dotyczy podatku dochodowego wg. skali.
Twoje dochody kapitałowe podlegają podatkowi wg. jednej stawki 19%- a więc podatkowi IDEALNIE liniowemu i jako osoba nieprowadząca DG nie masz żadnego wyboru innej formy ich opodatkowania.

Re: PIT 2010: Zarobiłeś na giełdzie? Musisz zapłacić podatek

ALA3 / 77.79.230.* / 2011-04-28 12:21
Czy jezeli miałem stratę w 2008 roku i w 2009 to mogę odliczyć w 2010
całą stratę z 2008 czy tylko połowę. W 2009 nie mogłem odliczyć połowy z 2008 r. bo nie miałem od czego. Pomóżcie

Re: PIT 2010: Zarobiłeś na giełdzie? Musisz zapłacić podatek

ilya / 99.182.208.* / 2011-04-28 06:26
Czy będąc poza granicami kraju również mam obowiązek płacenia podatku w Polsce?
z77 / 85.128.78.* / 2011-04-28 10:09
zapytaj Rostowskiego jak on sobie z tym radzi i zrob tak samo.

Re: PIT 2010: Zarobiłeś na giełdzie? Musisz zapłacić podatek

qwarc / 89.228.145.* / 2011-04-27 19:18
Wydaje mi się, że w artykule jest błąd, a mianowicie możliwość odliczenia strat istnieje tylko przez 3 kolejne lata, a nie 5.
Jeśli jest inaczej proszę o sprostowanie.
wiwan / 2011-04-27 21:46 / Tysiącznik na forum
Zdecydowanie 5 lat- mówi o tym art. 9 ust 3 i 6 Ustawy o PIT ( p.d.o.f.):

http://prawo.money.pl/akty-prawne/dziennik-ustaw/obwieszczenie;marszalka;sejmu;rzeczypospolitej;polskiej,dziennik,ustaw,2010,051,307.html

Re: PIT 2010: Zarobiłeś na giełdzie? Musisz zapłacić podatek

strz / 91.145.129.* / 2011-04-27 17:17
Z przykladu wynika ze w 2009 i 2010 roku zarobil 10 000 zl od tego podatek 19% to do zaplacenia jest 1900 zl, jesliodpisuje strate i placi w kazdym roku po 380 zl to zaoszczedza 1140 zl. To gdzie to odliczenie straty w wysokosci 6000 zl?

Re: PIT 2010: Zarobiłeś na giełdzie? Musisz zapłacić podatek

kporwol / 2011-04-27 17:04
Czy musze zaplacic podatek od zyskow kapitalowych jezeli mieszkam po za granicami RP a nie przekroczylem minimalnego dochodu zwolnionego z podatku???

Re: PIT 2010: Zarobiłeś na giełdzie? Musisz zapłacić podatek

BILILU-SB / 83.12.116.* / 2011-04-27 16:13
PIĘKNE ODLICZENIA ZAROBIŁEŚ PŁAĆ -STRACIŁEŚ TYLKOM PISZ I PŁACZ HE HE HE HEHE DOBRE !

Re: PIT 2010: Zarobiłeś na giełdzie? Musisz zapłacić podatek

tota / 83.24.180.* / 2011-04-27 16:10
Straciłam w funduszach inwestycyjnych a zarobiłam na giełdzie. Chcę odliczyć stratę z funduszy od dochodu z akcji. Mogę to zrobić?
Ola558 / 95.51.165.* / 2013-03-15 16:56
Nie. Nie można łączyć giełdy z funduszami

Re: PIT 2010: Zarobiłeś na giełdzie? Musisz zapłacić podatek

złodziejskikraj / 213.25.182.* / 2011-04-27 15:57
Czy podatek też sie płaci od odsetek na koncie oszczędnościowym? I kto to robi samemu czy bank to zrobi za mnie?
tota / 83.24.180.* / 2011-04-27 16:11
bank zrobi to za ciebie

Re: PIT 2010: Zarobiłeś na giełdzie? Musisz zapłacić podatek

mamio / 89.79.218.* / 2011-04-27 13:16
Czy od dochodu uzyskanego na giełdzie można odliczyć wykupienie pełnego arkusza zleceń na internetowym rachunku maklerskim ?
Był bym wdzięczny za informacje.

Pozdrawiam.

Re: PIT 2010: Zarobiłeś na giełdzie? Musisz zapłacić podatek

TTTTTTT / 213.25.170.* / 2011-04-27 12:58
Czy jak nie było obrotu w 2010r to też muszę składać PIT-38?
Retyw. / 217.97.193.* / 2011-04-27 14:07
Przysłali Ci z DM pit8c?.Nie było "ruchów" na rachunku to nie.
mamio / 89.79.218.* / 2011-04-27 13:39
Skoro nie było w danym roku obrachunkowym ani zysku ani strat na akcjach, to wydaje mi się ze składanie PIT-38 nie ma sensu.

Re: PIT 2010: Zarobiłeś na giełdzie? Musisz zapłacić podatek

mko / 195.14.4.* / 2011-04-27 12:04
Czy aby napewno strate trzeba rozliczać? Jeżeli nie rozliczysz to nie bedzie mozna w kolejnych latach odliczyć starty za rok aktualny.
Taka informacja była jakis czas temu na "tvncnbc biznes".
Proszę o rzetelną odpowiedź, jeszcze nie rozliczyłem a miałem stratę.
mamio / 89.79.218.* / 2011-04-27 13:42
Jeżeli nie złożymy w urzędzie skarbowym PIT-38 ujawniającego stratę, a mimo to w kolejnych latach, w których będziemy osiągali zysk zechcemy obniżyć podstawę opodatkowania o ową stratę wówczas trudno nam będzie udowodnić, że takowa w ogóle zaistniała. Możemy być spokojni, że w takim przypadku urząd skarbowy wezwie nas w celu złożenie wyjaśnień.
mko / 195.14.4.* / 2011-04-27 14:08
Załóżmy że już nie będe inwestował, w przyszłych latach na GPW.
Ostatnie akcje sprzedałem w grudniu 2010 na stracie.
Czy musze składać PIT?
mamio / 89.79.218.* / 2011-04-27 16:12
Skoro poniosłeś 2010 stratę na sprzedaży akcji i była to twoja jedyna transakcja to wydaje mi się że nie musisz ujawniać straty. Ale zastanów się czy warto ? W tym roku będzie dużo ciekawych debiutów na GPW .Jak do tej pory spośród sześciu debiutów tylko jeden zakończył się niewielkim spadkiem kursu akcji na zamknięciu pierwszej sesji.
Załóżmy że wykażesz stratę w 2010 roku w wysokości 3000 zł a 2011 zarobisz 5000 zł. Wówczas odliczysz 50% straty od zysku z 2011 r., czyli 5000 – 0,5x3000= 3500 i od tej sumy zapłacisz podatek w wysokości 19%. Jeżeli w roku 2012 znów osiągniesz zysk to odliczysz sobie resztę straty z roku 2010 czyli w tym przypadku 1500 zł i znów zapłacisz mniejszy podatek.
mko / 195.14.4.* / 2011-04-27 16:39

Skoro poniosłeś 2010 stratę na sprzedaży akcji i była
to twoja jedyna transakcja to wydaje mi się że nie
musisz ujawniać straty.


Nie bede inwestowal przez kilka kolejnych lat, musze byc pewien że nie musze złożyc PIT-u.

Re: PIT 2010: Zarobiłeś na giełdzie? Musisz zapłacić podatek

aniam8410 / 2011-04-27 09:44
W czerwcu 2010 roku na podstawie darowizny dostałam od mamy akcjie firmy x. Zbyłam je z zyskiem 1000 zł, jednak zysk był liczony od całości wysokości kwoty ze względu, iż koszty zakupu wynosiły 0zł. Czy da się to legalnie ominąć (nie zapłacic podatku od całości a jedynie od samego zysku?
xemir_xr / 140.101.16.* / 2011-04-27 11:29
Jeśli to jest 1000 Pln to nie powinnaś zapłacić podatku (limit wynosi ok 10 tyś), ale:
1. Zgłosisz to w ciągu 6 miesięcy
2. Suma zostanie przelana na rachunek bankowy, lub przekazem pieniężnym

Trzeba do tego wypełnić odpowiedni druk z US, nie pamiętam który, ale znajdziesz to bez problemu.
?
Zacznij wprowadzać nazwę interesującego Cie waloru
Giełda na skróty
Indeks Wartość Zm. [%] Obroty [mln.]
WIG 54968,90 +0,58% 33,16
WIG20 2512,34 +0,55% 20,60
mWIG40 3652,54 +0,81% 9,54
WIG250 1201,16 +0,31% 2,64