Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

PKN wezwie do sprzedaży akcji Unipetrolu i jego spółek zależnych

0
Podziel się:

PKN Orlen w ciągu 60 dni od daty zamknięcia transakcji kupna Unipetrolu ogłosi wezwanie do sprzedaży pozostających w obrocie publicznym akcji tego czeskiego holdingu i jego spółek zależnych: Paramo i Spolana, notowanych na giełdzie w Pradze - poinformował "Orlen Ekspres", wewnętrzna gazeta płockiego koncernu.

W przedstawionej tam analizie prywatyzacji Unipetrolu podano, iż PKN Orlen przewiduje zamknięcie tej transakcji w styczniu 2005 roku. Pierwszą ratę w wysokości 10 proc. za nabywane aktywa PKN Orlen wpłacił 28 czerwca 2004 roku.

"Do zamknięcia transakcji konieczne jest uzyskanie zgody organów antymonopolowych Komisji Europejskiej. (...) Złożenie aplikacji do Komisji Europejskiej znajduje się w stadium końcowym. Zbierane są obecnie ostatnie dokumenty wymagane przez Komisję" - napisała gazeta.

W analizie podkreślono, że trwają obecnie prace "mające na celu określenie strategii wykupu akcjonariuszy mniejszościowych Unipetrolu, Paramo i Spolany, jednak regulacje czeskiego rynku papierów wartościowych powodują, iż ostateczne decyzje w tym zakresie będzie można podjąć dopiero po zamknięciu transakcji".

Unipetrol ma 81,8 proc. udziałów w Spolana a.s., podmiocie zajmującym się produkcją tworzyw sztucznych, oraz 73,5 proc. udziałów w rafinerii ropy naftowej Paramo a.s.

PKN Orlen podpisał 4 czerwca 2004 roku z czeskim Funduszem Majątku Narodowego umowę kupna 62,99 proc. akcji Unipetrolu o wartości 13 mld koron czeskich, czyli około 480 mln USD. W obrocie giełdowym znajduje się obecnie 37,01 proc. akcji Unipetrolu.

Kontrakt zawarty przez PKN Orlen na zakup Unipetrolu daje polskiemu koncernowi prawo weryfikacji ostatecznej ceny o 15 proc. w górę lub 25 proc. w dół - gdyby badanie audytowe pokazało, że wzrosła lub zmalała wartość aktywów czeskiej firmy, zanim transakcja z PKN Orlen zostanie sfinalizowana.

Po przejęciu Unipetrolu przez PKN Orlen rozpocznie się integrowanie struktur obu podmiotów w poszczególnych ich segmentach, w tym produkcji rafineryjnej, handlu hurtowego, działalności detalicznej oraz w produkcji poszczególnych grup towarowych.

giełda
wiadomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)