Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Poprawia się wiarygodność PGNiG

0
Podziel się:

Agencja Moody's pozytywnie ocenia porozumienie PGNiG z Gazpromem.

Poprawia się wiarygodność PGNiG
(Materiały prasowe)

Agencja Moody's pozytywnie ocenia porozumienie PGNiG z Gazpromem.

Rating Moody's dla PGNiG znajduje się obecnie na poziomie Baa1, na liście obserwacyjnej z możliwością obniżenia.

PGNiG poinformował we wtorek, że podpisał z Gazpromem aneks do Kontraktu jamalskiego zmieniający warunki cenowe na dostawy gazu do Polski, które będą obowiązywały z uwzględnieniem efektu retroaktywnego. Przyjęte rozliczenia (za okres 2011-2012) będą miały pozytywny wpływ na wynik EBITDA PGNiG w 2012 roku w wysokości około 2,5-3 mld zł.

Uzgodniona nowa formuła cenowa, zawiera zarówno elementy oparte na notowaniach produktów ropopochodnych, jak i notowaniach rynkowych gazu. Przedstawiciele PGNiG nie chcieli ujawniać we wtorek wysokości wynegocjowanej obniżki cen ani nowej formuły cenowej. Grażyna Piotrowska-Oliwa, prezes PGNiG poinformowała, że wynegocjowana przez spółkę obniżka ceny gazu od Gazpromu jest wyższa niż 10 procent. Mikołaj Budzanowski, minister skarbu, mówił, że obniżka wynosi kilkanaście procent.

Moody's wskazuje, że porozumienie z Gazpromem jest pozytywne dla spółki. Dzięki płatnościom retroaktywnym wzmocni się cash flow PGNiG w latach 2012 i 2013.

_ Skala przyszłych korzyści wynikających z niższej ceny zależeć będzie od tego na ile PGNiG będzie musiał przełożyć te oszczędności na odbiorców końcowych _ - zauważyli analitycy agencji.

Prezes PGNiG Grażyna Piotrowska-Oliwa mówiła w środę, że spółka spodziewa się, że agencje ratingowe pozytywnie zareagują na ogłoszone przez spółkę porozumienie z Gazpromem.

_ - Liczymy, że w jednym przypadku wyjdziemy z watch listy, a w drugim rating wróci do stanu sprzed obniżenia _ - mówiła zapytana o oczekiwania co do ratingu ze strony Standard&Poor's i Moody's.

Porównaj na wykresach spółki i indeksy

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)