Liczba pasażerów obsłużonych porty lotnicze w Polsce wzrośnie o ok. 11% r/r do 37,8 mln w tym roku, wobec 12,5% wzrostu w 2016 r., poinformował wicedyrektor w dziale doradztwa biznesowego PwC Michał Szyk, prezentując wyniki analizy pt. "Stabilny wzrost na polskim niebie. Prognoza rozwoju rynku lotniczego".
"Pokusiliśmy się o optymistyczną prognozę. Podtrzymujemy, że 2017 to będzie kolejny rok szybkiego wzrostu - mówimy o 11% wzrostu do ok. 37,8 mln pasażerów wobec 34,2 mln rok temu" - powiedział Szyk podczas spotkania prasowego.
"Powoli zbliżamy się więc w Polsce do wartości wskaźnika 1,0 podróży na jednego obywatela rocznie" - dodał, przypominając, że w ub. r. na jednego Polaka przypadało 0,9 podróży lotniczej, a rok wcześniej - 0,8.
Jako czynniki szczególnie sprzyjające rozwojowi podróży lotniczych w Polsce ekspert wskazał rosnącą ofertę przewoźników, która w tegorocznym sezonie letnim będzie o kilkanaście procent większa rok do roku, oraz coraz lepszą dostępność cenową latania, która jest efektem konkurencji na rynku.
"Polska jest nadal atrakcyjnym miejscem do inwestowania dla przewoźników. W efekcie klienci otrzymują bardzo różnorodną ofertę, która zachęca ich do podróżowania, a nasz rynek może pochwalić się jednym z największych wzrostów spośród europejskich krajów" - dodał partner w PwC, lider zespołu ds. transportu i logistyki w Europie Środkowo-Wschodniej Michał Mazur.
Według PwC, duży wzrost liczby pasażerów to zasługa coraz prężniej działających lotnisk regionalnych, jak też warszawskiego lotniska Chopina. W 2016 r. największy wzrost odnotował port lotniczy w Lublinie, który obsłużył aż o 43% więcej osób niż rok wcześniej. W Krakowie było to o 18% więcej, a lotnisko Chopina w Warszawie i port w Poznaniu przyjęły o 14% więcej pasażerów.
"Rozwój rynku lotniczego w Polsce nie zwalnia, dlatego nasza prognoza dotycząca liczby pasażerów na ten rok znów jest dwucyfrowa. Wśród portów, które w 2017 r. mają szansę rosnąć najszybciej, znajduje się lotnisko Chopina, jak również wiodące porty regionalne, m.in. lotnisko w Krakowie, Wrocławiu i Gdańsku. Jednocześnie wybrane porty przegrywają walkę konkurencyjną. Przewidujemy, że będzie to kolejny trudny rok m.in. dla lotnisk w Łodzi czy Bydgoszczy" - powiedział także Szyk.
Autorzy analizy wskazują jednocześnie, że światowy rynek przewozów lotniczych w perspektywie długookresowej do 2035 r. będzie rozwijał się w tempie 4,5% średniorocznie.