Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Randstad: Rotacja na rynku pracy wzrosła do 27% w II kw. vs. 21% kw. temu i 29%

0
Podziel się:
Randstad: Rotacja na rynku pracy wzrosła do 27% w II kw. vs. 21% kw. temu i 29%

Poziom rotacji na polskim rynku pracy zwiększył się do 27% w II kw. br. wobec 21% w I kw. br. (rok temu wyniósł 29%), co wskazuje na najwyższą rotację w Europie, wynika z 28. edycji "Monitora Rynku Pracy" Instytutu Badawczego Randstad. Polska jest krajem o najwyższej rotacji w Europie, kolejny - Hiszpania - 25% wobec 22% średniej w Europie.

"Wyniki potwierdzają bardzo dobrą koniunkturę na polskim rynku pracy. Pracownicy to wykorzystują i poszukują pracy lepszej jakości lub lepiej płatnej" - powiedział prof. doradca zarządu Konfederacji Lewiatan oraz dyrektor Instytutu Polityki Społecznej UW Jacek Męcina podczas konferencji prasowej.

Listę rotacji zamykał Luksemburg - 6% pracowników zmieniło pracę w ciągu ostatniego półrocza. Rotacja najsilniej spadła w Czechach i Portugalii ( o 3 pkt proc.), zaznaczono w badaniu.

Głównym powodem rotacji na polskim rynku pracy jest poszukiwanie lepszych warunków pracy - 42% wskazań. Od czterech lat jest to najważniejsza przyczyną rotacji, wskazano w badaniu. Rotacje to ogólny ruch - zmiana nie tylko pracy, ale także stanowiska.

"Bez inwestycji w jakość pracy pracodawcy mogą mieć trudności w utrzymaniu zatrudnienia. Co oznacza dla strony popytowej zwiększenie presji na płacę i jakość zatrudnienia. Liczy się obecnie reputacja pracodawcy. W skrócie można to scharakteryzować tak, że przewagę będzie miał pracodawca, który inwestuje w rozwój, szkolenia, pomoc w łączeniu obowiązków rodzinnych i zawodowych, stwarzanie dla osób 50+ lepszych warunków zatrudnienia, a dla młodych pracowników - szans budowania kariery" - ocenił Męcina.

Największy odsetek respondentów poszukujących nowej pracy to osoby pomiędzy 35-44 życia - 33%. Najmniejszy - 55-65 lat - 17% oraz samozatrudnieni 24%.

Odestek osób, które sądzą, że w ciągu 6 m-cy znajdą podobna do obecnej pracę wzrósł o 6 pkt proc do 80% z 74%, osiągając rekordowy poziom w badaniu. Za Polską plasują się Czechy, Szwecja, Węgry. W Europie 59% respondentów uważa, że znajdzie podobną pracę w ciągu 6 m-cy.

W przypadku badania sytuacji pracowników dotyczącej oceny ryzyka utraty pracy w ciągu najbliższego półrocza, Polska osiągnęła 30% wskazań, plasując się wśród badanych krajów europejskich na 4. miejscu łącznie z Danią. Najczęściej utraty zatrudnienia obawiali się respondenci w wieku 18-24 lata. W Europie - 27% respondentów ma obawy o utratę pracy w ciągu półrocza.

"Przy dużym otwarciu się na rynek i świadomości pracowników, że praca czeka na pracownika, ale jednocześnie wysokiej obawie o stabilność tej pracy, po raz pierwszy w badaniu Polacy osiągnęli bardzo wysoki poziom satysfakcji pracy" - powiedziała communication and content marketing manager w Randstad Katarzyna Gurszńska podczas konferencji prasowej. Polska uplasowała się na trzeciej pozycji z 77-proc. progiem wskazań - na pierwszym miejscu były Dania i Austria (po 79%), a średnia europejska wyniosła 71%.

Najczęściej satysfakcję z pracy deklarują osoby samozatrudnione 89%, a najmniej pracujące na umowy cywilno-prawne - 54%. Od początku prowadzenia badań nie było tak wysokiego wskazania - 73% kwartał temu, 72% rok temu.

W przypadku gotowości przekwalifikowania się - 89% wskazało na tę możliwość większe niż średnia europejska wynosząca 88%, natomiast na świecie - 89%. Pierwsze miejsce zajęły Hiszpania i Portugalia - po 95%.

"Jak wynika z badania, mamy najwyżej rotującą gospodarkę w zakresie rynku pracy. Oby to doprowadziło do pozytywnych zmian w zakresie jakości pracy i by były to zmiany były trwałe, a pracodawcy zaczęli zmieniać swoją filozofię pracy w lepszym dla pracowników stronę" - podsumował ekspert rynku pracy z Fundacji Inicjatyw Społeczno-Ekonomicznych Łukasz Komuda.

Sondaż został przeprowadzony przez ankiety online w grupie respondentów 18-65 lat, pracujących minimum 24 h/tydzień. Próba w Polsce wyniosła ok. 800 osób. W całym badaniu bierze udział ok. 14 tys. osób. Badanie przeprowadzono w maju 2017 roku br.

giełda
wiadomości
giełda na żywo
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
ISBnews
KOMENTARZE
(0)