Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Real2B chce otwierać rocznie 5-6 obiektów handlowych na przestrzeni 5 lat

0
Podziel się:
Real2B chce otwierać rocznie 5-6 obiektów handlowych na przestrzeni 5 lat

Grupa Real2B chce otwierać rocznie łącznie 5-6 retail parków i tzw. regionalnych hybrydowych centrów handlowych przez najbliższe 5 lat, poinformował prezes Real2B Development Jarosław Fijałkowski. Docelowo spółka chce zrealizować ok. 50 obiektów, w tym ok. 30 retail parków i ok. 20 centrów handlowych pod wspólną marką Quick Park.

Jeszcze w listopadzie br. spółka otworzy pierwsze Quick Parki w Mysłowicach (16 tys. m2) i Strzegomiu (2 tys. m2). W przygotowaniu i realizacji są także obiekty w Sulechowie, Olkuszu, Pułtusku, Kępnie, Turku, Oławie i Konstancinie-Jeziornie.

Regionalne hybrydowe centra handlowe to połączenie centrum handlowego z parkiem handlowym o powierzchni 2-20 tys. m2, powstające w mniejszych miastach z potencjałem zakupowym do około 100 tys. mieszkańców. Inwestycja jest realizowana dzięki zaangażowaniu środków z emisji certyfikatów inwestycyjnych funduszu Retail Parks Fund FIZ AN oraz przy udziale finansowania bankowego, wyjaśnił Fijałkowski.

Nie wyklucza on w przyszłości zastosowania także formuły typu REIT. "Myśleliśmy o tym. Nie jest powiedziane, że nie powołamy REIT-u. Rozważamy tę drogę i dyskutujemy na ten temat" - powiedział prezes podczas konferencji prasowej.

Podkreślił, że obiekty, jakie realizuje grupa, cechują zdecydowanie niższe koszty budowy w porównaniu do galerii handlowych oraz krótszy maksymalny czas realizacji - 12 miesięcy.

Wśród najemców, którzy zdecydowali się na współpracę z pierwszymi centrami Quick Park, w zdecydowanej większości przeważają znane marki, takie jak: Reserved, Sinsey, Cropp, House, H&M, Empik, Smyk, supermarket Piotr i Paweł, Euro RTV AGD, Rossmann, Pepco, CCC, Grycan oraz nowa w Polsce sieć kin wielosalowych o nazwie Oh Kino. O wyborze operatora spożywczego każdorazowo decyduje specyfika miejscowości i siła nabywcza mieszkańców.

"To naturalne, że mieszkańcy miejscowości wchodzących w skład dużej aglomeracji miejskiej, mając centrum handlowe z ulubionymi sklepami i kinem we własnym mieście wybiorą ten kierunek zamiast dwugodzinnej podróży do najbliższej aglomeracji. Właściciele sieci handlowych o tym wiedzą, a zatem mając do wyboru otwarcie pierwszego i jedynego sklepu w małej miejscowości oraz dwudziestego sklepu w stolicy regionu wybiorą Quick Park. Oferujemy wiec naszym partnerom - sieciom handlowym i ich markom możliwość organicznego, wspólnego rozwoju z niższym kosztem eksploatacji i bez ryzyka kanibalizacji" - powiedział Fijałkowski.

Finansowanie na rozwój sieci Quick Parków jest pozyskiwane m.in. w ramach emisji certyfikatów funduszu Retail Parks Fund FIZ AN, pierwszego tego typu w Polsce funduszu zamkniętego, inwestującego w działania deweloperskie mające na celu wznoszenie centrów handlowych. Polscy inwestorzy indywidualni oraz firmy mają możliwość udziału w projekcie poprzez zakup certyfikatów, które są emitowane co miesiąc. Przewidywana roczna stopa zwrotu z inwestycji wynosi co najmniej 13% netto. Od uruchomienia emisji pierwszych certyfikatów we wrześniu 2014 roku ich wartość wzrosła o 31,15% na koniec października 2016 roku.

W 2017 roku fundusz zamierza pozyskać co najmniej 200 mln zł, czym podwoi obecną wartość aktywów.

Grupa Real2B powstała w 2013 roku. Tworzą ją Real2B Development - firma dewelopersko-inwestycyjna, która wspólnie z inwestorem Retail Parks Fund FIZAN realizuje sieć kilkudziesięciu regionalnych hybrydowych centrów handlowych pod nazwą Quick Park na terenie całego kraju. Property2B, które zarządza Funduszem RPF FIZ oraz nadzoruje jego spółki portfelowe. Capital2B świadczący kompleksowe usługi z zakresu finansowania inwestycji.

budownictwo
nieruchomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
ISBnews
KOMENTARZE
(0)