Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Saski Partners: Po rekordowym 2015 roku polski rynek fuzji czeka spadek

0
Podziel się:
Saski Partners: Po rekordowym 2015 roku polski rynek fuzji czeka spadek

Po rekordowym pod względem liczby transakcji 2015 roku, polski rynek fuzji i przejęć może odnotować pierwszy od trzech lat spadek. Transakcjom nie sprzyja bowiem narastająca niepewność w obszarze polityki gospodarczej, przewiduje Tomasz Pasiewicz, partner zarządzający w firmie doradczej Saski Partners.

"Wydaje się, że nie da się powtórzyć ubiegłorocznego wyniku, jeśli chodzi o liczbę transakcji na polskim rynku fuzji i przejęć. Spodziewamy się, że niepewność co do zmian w przepisach regulujących działalność gospodarczą w takich sektorach, jak handel, finanse czy energetyka będzie skłaniała do wstrzemięźliwości zarówno potencjalnych kupujących, jak i sprzedających. Jednak transakcje już zaplanowane i rozpoczęte w 2015 będą finalizowane" - powiedział ISBnews Pasiewicz.

Według danych Thomson Reuters, liczba fuzji i przejęć w Polsce wzrosła w 2015 roku o blisko 50% do najwyższego w historii poziomu 685. Były to drugi z rzędu rok tak znacznych wzrostów. Całkowita wartość zawartych w ubiegłym roku transakcji zwiększyła się o 24% do ponad 7 mld USD. Rynek zdominowany był przez transakcje małej i średniej wielkości, których średnia wartość oscylowała wokół 15 mln USD wobec 22 mln USD rok wcześniej.

W ubiegłym roku do największej liczby fuzji i przejęć doszło w sektorze produkcji przemysłowej, gdzie liczba transakcji podwoiła się. Wartościowo największą dynamikę odnotował sektor mediów za sprawą przejęcia akcji telewizji TVN oraz energetyka dzięki transakcji sprzedaży spółki PKP Energetyka i farm wiatrowych EDP.

"W tym roku można oczekiwać aktywności konsolidacyjnej w sektorze nieruchomości i produkcji przemysłowej. Fuzji spodziewać możemy się również w sektorze produkcji żywności ponieważ polski rynek konsolidował się do tej pory wolniej niż handel" - uważa Pasiewicz.

Niepewność co do kierunku polityki gospodarczej nowego rządu, ograniczone możliwości inwestycyjne funduszy emerytalnych oraz zawirowania na rynkach wschodzących doprowadziły w ubiegłym roku do najgłębszego od siedmiu lat spadku głównego indeksu warszawskiej giełdy. Wartość WIG 20 obniżyła się w 2015 roku o 19,7%, co było czwartym najgorszym wynikiem wśród głównych indeksów giełd europejskich.

"Głęboka przecena na rynku akcji może zachęcać niektórych inwestorów do ogłaszania wezwań i wycofywania spółek z obrotu, choć w wielu przypadkach wyceny wciąż nie są tak atrakcyjne, jak mogłoby się wydawać na pierwszy rzut oka. Biorąc pod uwagę wskaźniki cena/zysk, czy cena/wartość księgowa dla całego rynku, to taniej było w 2011 czy 2012 roku" - wskazał Pasiewicz.

Saski Partners to niezależna firma doradztwa finansowego założona w 2007 roku przez bankowców inwestycyjnych z międzynarodowym doświadczeniem. Firma świadczy usługi w Polsce i na terenie innych krajów Europy Środkowo-Wschodniej. Specjalizuje się w doradztwie przy fuzjach i przejęciach oraz pomaga organizować finansowanie kapitałowe oraz dłużne. Firma doradza również przedsiębiorstwom przy restrukturyzacji finansowej, budowie finansowych strategii rozwoju oraz wycenie firm.

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
ISBnews
KOMENTARZE
(0)