Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Tauron przejmie kopalnię Brzeszcze za złotówkę

0
Podziel się:

Z czwartkowego komunikatu Tauronu wynika również, że w ostatecznej fazie znajdują się negocjacje ze stroną społeczną przejmowanej kopalni.

Na zdjęciu Jerzy Kurella, prezes Tauronu
Na zdjęciu Jerzy Kurella, prezes Tauronu (PAP/Rafał Guz)

Grupa Tauron i Spółka Restrukturyzacji Kopalń uzgodniły warunki przedwstępnej umowy sprzedaży za symboliczną złotówkę aktywów kopalni Brzeszcze - podało w czwartek biuro prasowe Tauronu. Ostateczna umowa czeka m.in. na zgody korporacyjne i pozytywną decyzję UOKiK.

Z czwartkowego komunikatu Tauronu wynika również, że w ostatecznej fazie znajdują się negocjacje ze stroną społeczną przejmowanej kopalni. SRK w swojej informacji wybiła natomiast, że uzgodnienie treści przedwstępnej umowy sprzedaży zakończyło jej negocjacje z RSG (spółka celowa Tauronu) ws. Brzeszcz.

Cytowany w komunikacie Tauronu prezes koncernu Jerzy Kurella wyraził zadowolenie z pomyślnego zakończenia negocjacji zakupu aktywów kopalni Brzeszcze i znalezienia porozumienia satysfakcjonującego obie strony.

- Co ważne, przejmujemy kopalnię za symboliczną złotówkę. Rozpoczęcie działalności przez Nowe Brzeszcze - Grupa Tauron jest bardzo bliskie. W kontekście realizowanych przez nas inwestycji w aktywa wytwórcze w nadchodzących latach własny węgiel kamienny będzie zyskiwał na znaczeniu i pozwoli lepiej zabezpieczyć nasze potrzeby - zaznaczył Kurella.

Do finalizacji transakcji potrzebne są jeszcze zgody formalne. Na sprzedaż zgodę musi wyrazić nadzwyczajne walne zgromadzenie SRK, w której jedynym akcjonariuszem jest Skarb Państwa. Według SRK posiedzenie to odbędzie się w sobotę (17 października). Zgody odpowiednich organów właścicielskich musi również uzyskać spółka celowa Tauronu.

Standardowo przy tego typu transakcjach zgodę na koncentrację musi wydać prezes Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów. Z kolei minister środowiska powinien zezwolić na przeniesienie koncesji wydobywczej na spółkę z Grupy Tauron.

Tauron i SRK porozumiały się ponadto, że w odrębnej umowie uzgodnią warunki świadczenia usług wzajemnych w zakresie wentylacji zakładu górniczego w Brzeszczach. Umowa ta ma obowiązywać do 31 grudnia 2018 r.

Kopalnia Brzeszcze to jeden z dawnych zakładów Kompanii Węglowej (KW) - wydzielony z niej i przejęty przez Spółkę Restrukturyzacji Kopalń (SRK). W taki sposób zrealizowano jeden z punktów styczniowego porozumienia pomiędzy rządem a związkami zawodowymi, zakładającego m.in. przekazanie do SRK najbardziej obciążających KW kopalń (celem ich restrukturyzacji) oraz sprzedaż pozostałych do nowej spółki, tzw. Nowej Kompanii Węglowej (NKW).

Burzliwe negocjacje

W maju Tauron Polska Energia podpisał list intencyjny w sprawie ewentualnego nabycia części aktywów kopalni Brzeszcze. W sierpniu spółka określiła warunki brzegowe transakcji, wśród których było m.in. ogłoszenie przetargu. Po jego ogłoszeniu wstępne oferty złożyły: RSG, Węglokoks Kraj i należąca do Sołowowa FTF Columbus. Węglokoks Kraj i FTF Columbus wycofały się.

Pod koniec września SRK, informując o przedłużeniu negocjacji, oceniła, że trudno uznać ofertę RSG za "respektującą interes Skarbu Państwa", ale - jak zaznaczyła - rozmowy z tym podmiotem będą kontynuowane w trosce o los górników z Brzeszcz i ich rodzin. Potem SRK poinformowała o przerwaniu negocjacji, tłumacząc to koniecznością przeprowadzenia dodatkowych analiz ekonomicznych i prawnych oraz konsultacji.

2 października nowy już zarząd Tauron Polska Energia potwierdził zainteresowanie nabyciem aktywów kopalni Brzeszcze i zadeklarował chęć powrotu do rozmów ze SRK. Taka sama deklaracja padła wówczas ze strony SRK.

Od 7 października Tauron negocjował już kupno zakładu samodzielnie, poprzez spółkę celową RSG. Jak podały służby koncernu, strony zdecydowały o rezygnacji z dalszego wspólnego realizowania projektu.

Tauron Polska Energia zajmuje się wydobyciem węgla, wytwarzaniem, dystrybucją i sprzedażą energii. Grupa Tauron obejmuje swoim działaniem 18 proc. powierzchni kraju i jest jednym z największych podmiotów gospodarczych w Polsce, w tym największym dystrybutorem oraz drugim sprzedawcą i wytwórcą energii elektrycznej.

Zgodnie ze strategią korporacyjną grupy - w najbliższych latach powinien zwiększyć się udział własnego paliwa w produkcji energii elektrycznej i ciepła. Obecnie do Tauronu należą dwie kopalnie: Janina w Libiążu i Sobieski w Jaworznie, które dostarczają ponad 40 proc. potrzebnego spółce paliwa.

Akcje Tauronu najtańsze w historii

Spadki cen akcji rozpoczęły się w grudniu ubiegłego roku, ale jeszcze wyraźniejszy trend zarysował się od kwietnia tego roku. Inwestorzy zaczęli się pozywać udziałów w Tauronie po ogłoszeniu informacji o liście intencyjnym w sprawie ewentualnego nabycia kopalni Brzeszcze. Od tego momentu, czynnik ten istotnie wpływał na wycenę spółki.

Notowania akcji Tauronu w tym roku

Wycena energetycznej firmy cały czas oscyluje w pobliżu najniższego poziomu od momentu wejścia spółki na GPW. Za jeden "papier" trzeba było dziś zapłacić 3,2 zł. W ciągu roku potaniały one o ponad 35 procent.

giełda
wiadomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)