Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Od decyzji UOKiK zależy ważna inwestycja w energetyce

1
Podziel się:

Energa chce kontynuować rozbudowę elektrowni w Ostrołęce. Jej stara część zakończy okres sprawności w ciągu 10 lat.

Od decyzji UOKiK zależy ważna inwestycja w energetyce
(mat. prasowe)

Partnerem w inwestycji ma być Enea, która zamierza nabyć połowę udziałów w całym przedsięwzięciu. Zgodę na to musi wydać jednak UOKiK, który w tym tygodniu rozpoczął analizy w tej sprawie.

Enea i Energa złożyły w Urzędzie Ochrony Konkurencji i Konsumentów (UOKiK) wniosek o zgodę na utworzenie wspólnego przedsięwzięcia pod nazwą Elektrownia Ostrołęka S.A. Dokument wpłynął 12 grudnia. Sprawa jest w toku. Jak wskazują spółki we wniosku, koncentracja ta wpłynie m.in. korzystnie na bezpieczeństwo energetyczne Polski.

"Planowana koncentracja nie doprowadzi do ograniczenia konkurencji na rynkach właściwych dla przedsiębiorców uczestniczących w koncentracji ani na rynkach powiązanych. Koncentracja wpłynie korzystnie na bezpieczeństwo energetyczne Polski oraz funkcjonowanie Krajowego Systemu Elektroenergetycznego, a ponadto wpisze się w trwający już proces modernizacji polskiej energetyki" - czytamy we wniosku złożonym do UOKiK.

Transakcja polega na nabyciu przez Eneę 50 proc. akcji spółki Elektrownia Ostrołęka, które przysługują Enerdze, posiadającej w tej chwili wszystkie udziały. Wartość sprzedawanych akcji to około 101 mln zł.

Celem jest wspólne przeprowadzenie dużej inwestycji, jaką będzie przygotowanie, budowa oraz eksploatacja bloku energetycznego opalanego węglem kamiennym energetycznym w Ostrołęce. Termin ukończenia inwestycji zaplanowano na drugą połowę 2023 roku.

W kwietniu minister energii Krzysztof Tchórzewski powiedział, że Energa będzie kontynuować rozbudowę elektrowni w Ostrołęce, ponieważ jej stara część zakończy okres sprawności w ciągu 10 lat.

Elektrownia Ostrołęka jest największym producentem energii elektrycznej i cieplnej w północno-wschodniej Polsce. Spółkę tworzą dwa zakłady: Elektrociepłownia Ostrołęka A - oddana do eksploatacji w 1956 roku oraz Elektrownia Ostrołęka B - oddana do eksploatacji w 1972 roku.

W połowie marca członkowie zarządu Energi poinformowali, że spółka jest zainteresowana budową bloku C w Elektrowni Ostrołęka i prowadzi analizy w tej sprawie. Wskazali wtedy, że spółka rozważa różne warianty mocy bloku C, w tym 1000 MW i 2 razy po 500 MW. Energa brała pod uwagę zarówno samodzielną realizację inwestycji, jak i udział partnera z zaangażowaniem do 50 proc.

W obrębie grupy kapitałowej Enea funkcjonują trzy wiodące podmioty, tj. Enea (obrót energią elektryczną), Enea Operator (dystrybucja energii elektrycznej) oraz Enea Wytwarzanie (wytwarzanie energii elektrycznej).

Grupa Energa to trzeci największy operator systemu dystrybucyjnego w zakresie dostarczanej energii, a także trzeci największy sprzedawca energii elektrycznej do odbiorców końcowych w 2015 roku.

oprac. Damian Słomski

energetyka
giełda
wiadomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
ISBnews
KOMENTARZE
(1)
Jankes
7 lat temu
Co za kit przecież tu rządzą bezkarnie obce korporacje