Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

ZPP: Banki będą za 5-7 lat przejmować firmy faktoringowe, by obsługiwać MSP

0
Podziel się:
ZPP: Banki będą za 5-7 lat przejmować firmy faktoringowe, by obsługiwać MSP

Warszawa, 26.05.2017 (ISBnews) - Banki nie potrafią skutecznie finansować faktoringiem firm z sektora MSP. Za 5-7 lat będą przejmować natomiast prywatne firmy faktoringowe, utworzone przez samych przedsiębiorców - dla przedsiębiorców, uważa ekspert Związku Przedsiębiorców i Pracodawców (ZPP) prof. Robert Gwiazdowski.

"Banki nie potrafiły zbudować faktoringu przez wiele lat i nadal nie umieją. Poczekają aż przedsiębiorcy otworzą ten produkt dla innych przedsiębiorców i za 5-7 lat zaczną je kupować" - powiedział Gwiazdowski podczas spotkania pt. "Faktoring odpowiedzią na bariery w dostępie do finansowania dla MSP".

Dodał, że duzi rynkowi gracze - tacy jak np. banki - nie chcą się uczyć i schodzić do niższych i różnorodnych pokładów gospodarki w poszukiwaniu klientów. Wolą natomiast finansować duże firmy, które oceniają na podstawie wskaźników i liczb, nie ruszając się zza biurka.

"Banki będą chciały przejmować tych, którzy wiedzą, jak to robić, bo sami np. kiedyś borykali się z problemem finansowania. Zapotrzebowanie na kapitał obrotowy to wciąż żywy temat" - podkreślił profesor.

Według danych Polskiego Związku Faktorów (PZF), z usług faktoringu skorzystało w ub. roku 7,85 tys. klientów. To głównie duże podmioty. Liczba klientów firm faktoringowych wzrosła r/r do ponad 170 tys. na koniec 2016 r. Faktorzy w ub. roku sfinansowali 7,5 mln faktur.

Gwiazdowski wskazał, że ekspozycja MSP na finansowanie faktoringiem bankowym jest niska, pomimo, że banki wciąż deklarują, że ta grupa klientów jest dla nich ważna.

"Małe i średnie firmy w Polsce wypracowują prawie 70% PKB, zatrudniają ponad 70% legalnie zatrudnionych Polaków ogółem, a 70% z nich nie ma żadnej ekspozycji kredytowej, zaś cały rozwój finansują ze środków własnych. Gdyby choć połowa z nich miała dostęp do finansowania, zatrudniałaby znacznie więcej pracowników i wnosiła jeszcze więcej do PKB" - podkreślił profesor.

(ISBnews)

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
ISBnews
KOMENTARZE
(0)
MONEY.PL na skróty

© 2024 WIRTUALNA POLSKA MEDIA S.A.

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.
Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje się tutaj.