Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Wskaźnik koniunktury bankowej Pengab wzrósł o 27,4 pkt m/m do -23,4 pkt w V

0
Podziel się:

Wskaźnik koniunktury bankowej Pengab wzrósł o 27,4 pkt m/m do minus 23,4 pkt w maju 2020 r., wynika z "Monitora Bankowego" opublikowanego przez firmę badawczą Kantar. Rok temu wartość wskaźnika wynosiła 28,2 pkt.

Wskaźnik koniunktury bankowej Pengab wzrósł o 27,4 pkt m/m do -23,4 pkt w V

"Po dwóch miesiącach najgłębszej korekty w historii badania koniunktury bankowej maj przyniósł odreagowanie i poprawę nastrojów wśród bankowców. Główny wskaźnik koniunktury wzrósł o ponad 27 pkt. Wzrost był związany zarówno z lepszymi wynikami wskaźnika ocen, jak i wskaźnika prognoz. Istotnie odreagowały przewidywania 6 miesięczne odnoszące się do rynku bankowego - zarówno kredyty mieszkaniowe, konsumpcyjne, a także inwestycyjne charakteryzowały się kilkudziesięcioprocentowym przyrostem indeksów. W ocenie jednej trzeciej badanych placówki banków wrócą do normalnej pracy już za miesiąc. Niestety bankowcy przewidują długookresowy wpływ pandemii na polską oraz światową gospodarkę. 70% badanych ocenia, że pandemia będzie negatywnie oddziaływała na polską gospodarkę w okresie od roku do pięciu lat.

Wskaźnik ocen wzrósł o 25,8 pkt m/m do minus 24,1 pkt, a wskaźnik prognoz zwiększył się o 29,1 pkt do minus 22,7 pkt.

"W maju odnotowano m/m wzrosty prognoz sześciomiesięcznych na wszystkich monitorowanych rynkach. Jednak wartości indeksów prognostycznych w porównaniu do analogicznego miesiąca roku poprzedniego są we wszystkich przypadkach w ujęciu r/r znacząco niższe" - czytamy w raporcie.

W maju odnotowano poprawę makroekonomicznych prognoz sześciomiesięcznych. Prognoza sytuacji ekonomicznej przedsiębiorstw wynosi minus 70 pkt, m/m jest wyższa o 18 pkt, a r/r spadła o 74 pkt. Prognoza sytuacji ekonomicznej gospodarstw domowych wynosi minus 72 pkt, m/m jest wyższa o 16 pkt, a r/r spadła o 103 pkt. Prognoza sytuacji ekonomicznej gospodarki kraju wynosi minus 77 pkt, m/m jest wyższa o 10 pkt, a r/r spadła o 78 pkt.

"Ogólny wskaźnik oceny aktywności klientów na rynku kredytów gospodarstw domowych m/m spadł o 2 pkt i w maju wynosi minus 57 pkt. Saldo ocen aktywności klientów na rynku kredytów konsumpcyjnych m/m jest wyższe o 2 pkt, a r/r spadło o 111 pkt. Saldo ocen dla rynku kredytów mieszkaniowych m/m spadło o 11 pkt, a r/r jest niższe o 86 pkt. Indeks prognozy trzymiesięcznej dla rynku kredytów gospodarstw domowych wzrósł m/m o 44 pkt i wynosi minus 9 pkt" - czytamy dalej.

Ogólny wskaźnik ocen aktywności klientów indywidualnych na rynku depozytów gospodarstw domowych m/m wzrósł o 31 pkt i wynosi obecnie minus 15 pkt. W przypadku salda ocen zmian aktywności klientów na rynku depozytów bieżących gospodarstw domowych odnotowano m/m wzrost o 44 pkt., a r/r spadek o 39 pkt. Saldo ocen dla depozytów terminowych m/m wzrosło o 28 pkt., a r/r jest niższe o 56 pkt. Indeks prognozy trzymiesięcznej dla rynku depozytowego gospodarstw domowych m/m wzrósł o 22 pkt i wynosi minus 19 pkt.

"Wskaźnik ogólny oceny aktywności przedsiębiorców na rynku kredytów dla podmiotów gospodarczych m/m wzrósł o 7 pkt i wynosi minus 25 pkt. W przypadku aktywności przedsiębiorców na rynku kredytów inwestycyjnych indeks ocen m/m wzrósł o 13 pkt, a r/r jest niższy o 56 pkt. Indeks ocen dla rynku kredytów obrotowych m/m wzrósł o 14 pkt, a r/r jest niższy o 61 pkt. Indeks prognoz dla rynku kredytowego podmiotów gospodarczych wzrósł m/m o 22 pkt i wynosi obecnie minus 4 pkt" - napisano także.

Wskaźnik ocen aktywności przedsiębiorców na rynku depozytów m/m wzrósł o 32 pkt. i wynosi minus 11 pkt. Indeks ocen dla rynku depozytów bieżących m/m jest wyższy o 40 pkt, a r/r spadł o 17 pkt. Indeks ocen aktywności przedsiębiorców na rynku depozytów terminowych m/m wzrósł o 36 pkt, a r/r jest niższy o 21 pkt. Indeks prognozy trzymiesięcznej dla rynku depozytów podmiotów gospodarczych m/m jest wyższy o 23 pkt i wynosi obecnie minus 27 pkt.

Sondaż został przeprowadzony 5 a 22 maja br. W badaniu wzięło udział 103 placówki bankowe, reprezentujących wszystkie typy banków krajowych.

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
ISBnews
KOMENTARZE
(0)