Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. PBE
|

10 precyzyjnych uderzeń. Ataki na rosyjską infrastrukturę

Podziel się:

Kijów próbuje utrudnić Rosji eksport produktów naftowych i jej zdolność do wysyłania dostaw na linię frontu - informuje Bloomberg. Doszło do kolejnych ataków dronów na rosyjską infrastrukturę krytyczną.

10 precyzyjnych uderzeń. Ataki na rosyjską infrastrukturę
Ataki dronów na rosyjską infrastrukturę krytyczną (X)

W nocy z 11 na 12 marca ukraińskie drony zaatakowały rosyjskie rafinerie ropy naftowej, zagrażając odbudowie krajowej zdolności przetwarzania paliwa, gdy wzrasta sezonowy popyt.

Dron uderzył w rafinerię Łukoil w Kstowie (obwód niżnonowogrodzki) oraz w miejscowości Orzeł. W obwodzie niżnonowogrodzkim mieści się rafineria Norsi, która dostarcza paliwo na rynek krajowy i zagraniczny. Bloomberg zaznacza, że był to najbardziej niszczycielski atak ukraińskich dronów na rosyjski sektor naftowy od ponad miesiąca. W Kstowie przerabia się nawet 17 mln ton ropy rocznie.

"Firma dokłada wszelkich starań, aby jak najszybciej przywrócić normalną działalność" - poinformowała rafineria Norsi.

Kijów atakuje kluczową rosyjską infrastrukturę cywilną i wojskową za pomocą dronów, ponieważ strategia ta może spowodować znaczne szkody przy stosunkowo niskich kosztach - czytamy w relacji Bloomberga.

Filip Dąb-Mirowski, autor bloga Globalna Gra dodał na portalu X: "Warto zauważyć, że naloty na obiekty przemysłowe i naftowe trwają od wielu tygodni, okresowo przybierając na intensywności. Aktualne wzmożenie potrwa pewnie dłużej, z uwagi na zbliżające się wybory prezydenckie. Większość nie odnosi spodziewanego skutku, albo pozostawia niewielkie uszkodzenia, ale te, które trafiają, a robią to regularnie, dewastują rosyjski przemysł".

Ukraina uderza w cele naftowe

Agencja Bloomberga zaznacza, że Kijów próbuje utrudnić Rosji eksport produktów naftowych i jej zdolność do wysyłania dostaw na linię frontu.

W miejscowości Kiriszy ok. 1 tys. km od Niżnego Nowogrodu zestrzelono inny dron. W obwodzie leningradzkim mieści się główna rafineria eksportowa prowadzona przez Surgutnieftiegaz.

Rosjanie mają problemy z przetwarzaniem ropy naftowej po uszkodzeniach spowodowanych wcześniejszymi uderzeniami. Od 1 marca Rosja wstrzymała na ponad pół roku eksport paliwa. Kreml wyjaśniał, że zakaz ma zapobiec niedoborom paliwa wiosną i latem, gdy popyt na benzynę rośnie wraz z wyjazdami na wakacje. Warto dodać, że w połowie marca w Rosji odbędą się wybory prezydenckie. Władze z tej okazji interweniowały np. w przypadku niedoboru i drożejących jaj.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl