Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. Martyna Kośka
|

Agora chce przejąć Eurozet. Odwoła się od niekorzystnej decyzji UOKiK

10
Podziel się:

Agora walczy o Radio Zet. Urząd nie zgodził się, by koncern przejął spółkę Eurozet, bo jego zdaniem mogłoby to prowadzić do powstania duopolu. Wydawca "Gazety Wyborczej" przekonuje, że decyzja jest oparta na hipotezach i założeniach, a nie na rzetelnych analizach. Dlatego będzie się odwoływać.

Agora chce przejąć Eurozet. Odwoła się od niekorzystnej decyzji UOKiK
Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów ogłosił, że nie daje zgody na przejęcie spółki Eurozet (Wikimedia Commons)

Na początku stycznia Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów ogłosił, że nie daje Agorze zgody na przejęcie spółki Eurozet (do której należy m.in. Radio ZET, Meloradio, Antyradio, Radio Plus, Chili ZET). UOKiK przekonywał, że mogłoby to prowadzić do powstania duopolu i marginalizacji pozostałych grup i stacji radiowych, a dwie wiodące grupy radiowe (Agora wraz z Eurozetem i RMF FM) posiadałyby łącznie ok. 70-proc. udział w rynku.

Agora od początku nie zgadzała się z tą decyzją. Złożyła do Sądu Okręgowego w Warszawie - Sądu Ochrony Konkurencji i Konsumentów odwołanie. Spółka wnioskuje o wydanie przez sąd wyroku, który zezwoli na dokonanie koncentracji bez jakichkolwiek dalszych warunków.

"W opinii spółki, popartej dołączonymi do odwołania opiniami ekspertów z dziedziny ekonomii, prawa konkurencji oraz rynku radiowego, wydana przez Prezesa UOKiK decyzja budzi poważne zastrzeżenia co do merytorycznej poprawności, w związku z czym spółka wnosi o jej zmianę poprzez wydanie decyzji w przedmiocie zgody na koncentrację Agora i Eurozet" - napisano w komunikacie.

W opinii spółki, Prezes UOKiK dopuścił się naruszenia prawa materialnego wydając decyzję bez udowodnienia, że w wyniku koncentracji dojdzie do istotnego ograniczenia konkurencji, co jest przesłanką niezbędną do zablokowania transakcji.

Zobacz także: Agora chce przejąć EuroZet. Prezes UOKiK: mieliśmy zastrzeżenia, poprosiliśmy o wyjaśnienia

Za dużo przypuszczeń i hipotez

"Zdaniem spółki rozstrzygnięcie oparto na przypuszczeniach i hipotezach co do tego, co może się wydarzyć na rynku po koncentracji, podczas gdy zgodnie z prawem, aby zakazać koncentracji organ antymonopolowy musi udowodnić, w oparciu o przeprowadzoną analizę ekonomiczną, że w określonych okolicznościach rynkowych koncentracja doprowadzi do istotnego ograniczenia konkurencji" - dodano w komunikacie.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(10)
kolonia
3 lata temu
Władze naszych wrogów na terenie RP jest większa od władzy tych obcokrajowców z wyborów. Ilu jest w rządzie urodzonych w RP.?
stass
3 lata temu
zdelegalizować GW z Agora a calą resztę zaorać i eksmisja do Niemiec
grafit
3 lata temu
Czy Polacy w Niemczech też tak walczą o Polską prasę ?
wolność
3 lata temu
polska wolna od osób pracujących na rzecz Niemiec .Michnik do swoich przyjaciół niech jedzie do Niemiec .
west
3 lata temu
Pisobolszewia bez mrugnięcia przekazuje Orlenowi prawie wszystkie ( oprócz jednego ) dzienniki regionalne i ich portale internetowe , gdzie jest to totalne przejęcie całości mediów w PL - to tam ten bolszewicki urzędnik z Uokiku nie widzi koncentracji ? Żyjemy już w pełni ukształtowanym państwie bolszewickim