Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. Mateusz Lubiński
|
aktualizacja

Warren Buffett nazywa bitcoina "hazardowym żetonem". "Nie przedstawia żadnej wartości"

44
Podziel się:

Kurs bitcoina pierwszy raz od czerwca 2022 r. przekroczył granicę 30 tysięcy dolarów. Zapytany o to legendarny inwestor Warren Buffett stwierdził, że może sympatyzować z naturalnym ludzkim hazardowym impulsem, jednak w jego opinii inwestowanie w bitcoina to nic innego jak gra w wirtualnym kasynie.

Warren Buffett nazywa bitcoina "hazardowym żetonem". "Nie przedstawia żadnej wartości"
Warren Buffett (Getty, J. Kempin)

Kurs bitcoina przekroczył granicę 30 tys. dol. pierwszy raz od czerwca 2022 r., a od początku 2023 r. jego cena wzrosła aż o 80 proc. Czy to coś zmienia w podejściu do niego Warrena Buffetta, który wcześniej wielokrotnie wypowiadał się bardzo krytycznie o kryptowalutach?

Bitcoin to "hazardowy żeton, który sam w sobie nie przedstawia żadnej wartości"

Jak odpowiedział Buffett na to pytanie w wywiadzie przeprowadzonym przez telewizję CNBC, "w kasynie maszyny też robią dużo hałasu, jak ktoś trafi wygraną". Bitcoin to w jego opinii "hazardowy żeton, który sam w sobie nie przedstawia żadnej wartości".

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Bitcoin a zużycie energii. Niepokojące odkrycie naukowców
Sam jednak fakt, że to gra hazardowa, nie powstrzymuje przecież ludzi od grania w ruletkę – zauważył legendarny inwestor Warren Buffett.

W jego opinii nie należy jednak ignorować siły hazardowego instynktu u ludzi, który powoduje też wzrosty bitcoina. – To bardzo mocny ludzki instynkt, by uczestniczyć w czymś, co wygląda na łatwe pieniądze do zarobienia – stwierdził 92-letni Buffett, który sam z jest jednym z najbogatszych mieszkańców Ziemi.

Widziałem ludzi robiących skrajnie głupie rzeczy przez całe moje życie. Ludzie lubią grać w różnego rodzaju loterie, gdzie stopa zwrotu z każdego zainwestowanego dolara wynosi 60 centów (czyli tracisz 40 centów – przyp. red.) – zauważył Warren Buffett.

Jak stwierdził, on sam rozumie też ludzi, których na skraj szaleństwa sprowadza fakt, że niemający o niczym pojęcia sąsiad właśnie kupił drugi samochód i zadają sobie pytanie, czy nie przegapiają właśnie życiowej szansy,

Inwestycja w hazard? Buffett kupiłby raczej stół do ruletki, niż próbował w nią wygrać

Sam jednak fakt, że ktoś się wzbogacił, nie oznacza, że jest to właściwa droga do osiągnięcia podobnego sukcesu. Przykładowo, jeśli wystarczająco duża grupa ludzi weźmie udział w grze polegającej na rzucie monetą, to paru wybranych szczęśliwców wygra nieprawdopodobnie dużo razy z rzędu. Szaleństwem byłoby jednak wierzyć, że nam się uda powtórzyć ten rezultat.

– Ludzie uwielbiają hazard i ja nie jestem też na to odporny. Zdarza się, że obstawiam mecze futbolowe. To sprawia, że gra jest bardziej interesująca – przyznał Buffett. Jak jednak podkreślił, nie próbowałby wygrać na dłuższą metę z kasynem. – Jeśli chciałbym w ogóle inwestować w hazard, to kupiłbym stół do ruletki, a nie starał się w nią samemu grać – dodał, choć – jak zaznaczył – on sam w spółki hazardowe nigdy nie inwestował.

– To jest oczywiście fascynujące zjawisko. Byłem w trakcie miesiąca miodowego w Las Vegas i widziałem tam ludzi, którzy lecieli tysiące mil samolotem (mila to 1,6 kilometra – przyp. red.), by uprawiać hazard i wierzyli w teorie w rodzaju, że wygrają, bo "ta kostka musi teraz wyrzucić właściwe liczby" – opowiadał na antenie CNBC Buffett. – Wtedy pomyślałem, że nietrudno będzie się wzbogacić w tym kraju, potrafię być mądrzejszy od nich – dodał.

Warren Buffett to guru inwestowania, który stworzył finansowe imperium

Według rankingu miliarderów Bloomberga Warren Buffet zajmuje obecnie 5. miejsce wśród najbogatszych ludzi świata. Jego majątek wyceniany jest na ponad 110 mld dolarów. Buffett wzbogacił się, inwestując przez lata w spółki notowane na amerykańskiej giełdzie, i sam – jak wielokrotnie podkreślał – mógł mieć dużo szczęścia, które można porównać do wygrania losu na loterii.

Budowany przez Warrena Buffetta od lat sześćdziesiątych XX wieku konglomerat inwestycyjny Berkshire Hathaway wyceniany jest obecnie na nowojorskiej giełdzie na blisko 700 miliardów dolarów, co sprawia, że jest jedną z największych korporacji świata.

W skład Berkshire wchodzi m.in. gigant ubezpieczeń samochodowych GEICO, a także liczne inne biznesy, w tym spore udziały w Kraft Heinz, American Express, Bank of America, Coca-Coli czy Apple.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(44)
Ania
rok temu
Na końcu będzie krzyk gdzie było państwo i żądanie aby podatnicy pokryli im straty. Dokładnie jak po ambergold czy getback.
KKK
rok temu
A czym różni się Bitcoin od standardowej waluty odkąd wycofano się z parytetu złota? Tylko tym, że nie jest pod kontrolą rządów
Informatyk
rok temu
Wystarczy wyłączyć internet i nie ma Bitcoina
jan
rok temu
znajomy wlozyl 50.000 i stracil wszystko prawie a drugi z 20.000 ma kilka tysiecy, nawet jak urosnie to i tak chytrosc nie pozwoli wyplacic na gorce mogl zarobic mowilem by wyplacil ale powiedzial ze ja sie nie znam i bedzie mial milion no milion groszy. nowy rodzaj kasyna dla zachlannych cwaniaków co mysla ze sie wzbogaca bez pracy
Kmicic
rok temu
funkcjonuje bo pozwala prać pieniądze, i prowadzić biznes i rozliczenia poza kontrolą złodziejskich instytucji państwowych. Oscylatory zawsze były dochodowe
...
Następna strona