Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. PRC
|
aktualizacja

Bruksela chce kolejnych ograniczeń. Mają wyjść nam na zdrowie

45
Podziel się:

Negocjatorzy Rady i Parlamentu Europejskiego osiągnęli tymczasowe porozumienie polityczne w sprawie stopniowego wycofywania stosowania amalgamatu dentystycznego oraz zakazu produkcji, importu i eksportu wielu produktów z dodatkiem rtęci, w tym niektórych lamp.

Bruksela chce kolejnych ograniczeń. Mają wyjść nam na zdrowie
Virginijus Sinkevicius, komisarz ds. środowiska, oceanów i rybołówstwa (z lewej). (GETTY, Thierry Monasse)

- Nie ma powodu, aby nadal stosować rtęć w naszym codziennym życiu, gdy zagrożenia dla zdrowia są tak dobrze udokumentowane – powiedział Virginijus Sinkevicius, komisarz ds. środowiska, oceanów i rybołówstwa.

Jak podkreślił, obecnie mamy skuteczne alternatywy dla (tego rodzaju) stomatologii i lamp.

Dzięki przeglądowi rozporządzenia w sprawie rtęci UE jest na dobrej drodze do tego, by stać się pierwszą gospodarką bezrtęciową i uczynić kolejny krok w kierunku nietoksycznej przyszłości dla obywateli UE i naszego środowiska.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Nowy podatek na armię. Czy to dobry pomysł? - Marcin Piątkowski - Biznes Klasa #16

Porozumienie ma charakter tymczasowy do czasu formalnego przyjęcia przez obie instytucje – Radę i europarlament.

Szkodliwość rtęci

Uwolniona do środowiska rtęć może poważnie zagrozić płucom, mózgowi i nerkom człowieka. Chociaż obecne przepisy zabraniają już stosowania amalgamatu dentystycznego do leczenia zębów u dzieci poniżej 15. roku życia oraz kobiet w ciąży i karmiących piersią, zmiany rozszerzają zakaz na wszystkich mieszkańców UE.

Współprawodawcy podtrzymali proponowaną przez Komisję Europejską datę całkowitego wycofania stosowania amalgamatu w UE – 1 stycznia 2025 roku, z wyjątkiem przypadków, gdy lekarz dentysta uzna stosowanie amalgamatu dentystycznego za bezwzględnie konieczne.

Zakaz produkcji

Rada i Parlament zgodziły się na wprowadzenie zakazu produkcji i importu amalgamatu do UE od 30 czerwca 2026 roku. Tekst poprawki przewiduje odstępstwo, aby umożliwić import i produkcję dla pacjentów ze szczególnymi potrzebami medycznymi.

Lampy zawierające rtęć zostaną objęte zakazem produkcji, importu i eksportu od 1 stycznia 2026 roku do 1 lipca 2027 roku, w zależności od rodzaju lamp.

Porozumienie spotkało się z pozytywną oceną Komisji Europejskiej.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(45)
Łobajtek
3 miesiące temu
UE chciała ograniczenia o 50% stosowania pestycydów przez rolników. I co się stało, Ci pseudo Rolnicy się nie zgodzili. Oni w czterech literach mają nasze zdrowie ważne jest aby kasy było jak najwięcej na nowego Fenda czy Class za 1 000 000 złociszy
Ftr
3 miesiące temu
Olałem na ich decyzje żyję swoim życiem i tak będzie dalej .A na przeszkody jest broń.I nie ma tu żadnej litości na zabieranie prywatności i niepodległości.
nikt
3 miesiące temu
Kiedyś PZPR i KPZR dyktowały nam jak mamy żyć i co jest dla nas najlepsze. Teraz kierunek życia i co nas "uzdrowi" dyktuje nam UE. Komunofaszyzm w pełnej odsłonie. Czas się obudzić i zjednoczyć. Rolnicy w Europie dają przykład. Politycy UE powinni pracować nad poprawą życia obywateli a nie nad bzdurnymi zakazami i nakazami. Dość unijnej dyktatury.
realista
3 miesiące temu
AMALGAMAT DENTYSTYCZNY, plomby które miałem robione w podstawówce ponad 45 lat temu trzymają się do dnia dzisiejszego, nie wygląda to może super ale co tam. Proszę mi pokazać ile wytrzymują dzisiejsze plomby na materiałach światło utwardzalnych, a dentyści też są tacy jacy są. Zero praktyki stomatologicznej, stomatolog bez praktyki, zaraz po studiach otwiera bajzel nazywany gabinetem stomatologicznym i kroi ludzi na setki złotych za jedno wypełnienie, które może wytrzyma kilka lat o ile jest dobrze zrobione
malgorzatazof...
3 miesiące temu
w Polsce jest już zakaz stosowania rtęci w dentystyce
...
Następna strona