Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
Krzysztof Mirończuk
|
Płatna współpraca z marką T-Mobile

Chmura a bezpieczeństwo IT

3
Podziel się:

Praca w chmurze staje się standardem w nowoczesnym biznesie. Wraz z jej rosnąca popularnością rodzą się też pytania dotyczące bezpieczeństwa takich narzędzi, w szczególności przechowywanych na zdalnych serwerach danych. Kluczem jest jednak zabezpieczenie sieci w samej firmie – bo praktycznie tylko tutaj może powstać zagrożenie, na skutek zarówno błędu człowieka jak i niewystarczającej ochrony sprzętu.

Chmura a bezpieczeństwo IT
Chmura a bezpieczeństwo IT (Adobe Stock)

Kiedy ostatnio używałeś twardego dysku w swoim komputerze do przechowywania firmowych plików – aplikacji czy danych? Jeśli odpowiedź brzmi "dawno temu" lub podobnie – twoja firma podąża za jednym z najistotniejszych trendów biznesowych ostatnich lat. Jeśli wciąż dużo pracujesz lokalnie – już wkrótce się to pewnie zmieni. Chmura stała się nieodłącznym elementem współczesnej technologii i diametralnie zmienia sposób prowadzenia nowoczesnego biznesu.

W erze przed chmurą przedsiębiorstwa były zmuszone do zakupu serwerów (lub przestrzeni serwerowej) dla swoich aplikacji. Chmura przekształciła ten model, co dla twórców aplikacji i firm oznacza płacenie za wykorzystane zasoby obliczeniowe, zamiast za sprzęt czy zarządzanie serwerem, co eliminuje ograniczenia i zwiększa niezawodność systemu.

Dzisiaj około 60 proc. danych firmowych przechowywanych jest w chmurze. Według prognoz Gartnera wydatki na infrastrukturę publicznej chmury do 2027 roku mogą osiągnąć 1 bilion dolarów.

Jednak zwiększone wykorzystanie chmury niesie ze sobą ryzyko naruszeń bezpieczeństwa i innych ataków cybernetycznych. 79 proc. firm przyznaje, że ma trudności z egzekwowaniem spójnej polityki bezpieczeństwa w chmurze, a 72 proc. uważa, że ich firma przeniosła się do chmury bez odpowiednich kompetencji i możliwości zapewnienia bezpieczeństwa. Bo – chociaż firmy dostarczające takie rozwiązania zapewniają integralność przechowywanych przez siebie danych – zawsze najsłabszym ogniwem pozostaje człowiek i sprzęt, który wykorzystuje do pracy w biurze czy domu. Nie zawsze odpowiednio zabezpieczony, co w dobie pracy zdalnej pozostaje jednym z największych problemów działów IT.

Popularność rodzi zagrożenie

Dlaczego chmura jest tak popularna? Przede wszystkim – umożliwia skalowalność, co oznacza, że firmy mogą łatwo dostosować swoje zasoby IT do bieżących potrzeb. Nie muszą inwestować w kosztowną infrastrukturę, której mogą nie potrzebować w przyszłości.

Chmura oferuje również elastyczność. Firmy mogą korzystać z różnych usług i aplikacji bez konieczności instalowania i utrzymania oprogramowania na własnych serwerach. To nie tylko oszczędza czas i pieniądze, ale także umożliwia skupienie się na głównym biznesie, zamiast na zarządzaniu IT.

Dostępność to kolejna ważna zaleta chmury. Dzięki niej pracownicy mogą sięgać po dane i aplikacje z dowolnego miejsca na świecie, co jest szczególnie korzystne dla firm o globalnym zasięgu. Praca zdalna pozostała z nami po pandemii i wszystko wskazuje na to, że nowy model zatrudnienia przyjął się na stałe, co w dużej mierze jest też efektem rosnących możliwości, jakie daje chmura.

Z tych między innymi powodów należy stwierdzić, że nic nie jest w stanie zatrzymać rozwoju usług chmurowych i coraz większego zainteresowania nimi firm. Pozostaje problem bezpieczeństwa i zagrożeń, z jakimi organizacje muszą poradzić sobie w nowej rzeczywistości. Dane mogą zostać utracone na wiele sposobów, w tym przez błędy ludzkie, ataki cybernetyczne, awarie sprzętu czy katastrofy naturalne. Przestępcy też nie próżnują, chmura jest dla nich atrakcyjnym celem. To może prowadzić do utraty cennych danych, naruszenia prywatności i szkód reputacyjnych, nieraz trudnych do wycenienia i odpracowania.

Skuteczne rozwiązania od sprawdzonego dostawcy

Zabezpieczenie się przed atakiem na firmowe dane w chmurze trzeba zacząć od własnego podwórka. To wskutek braku odpowiednich zabezpieczeń na poziomie użytkowników i ich urządzeń oraz wspomnianego wcześniej braku spójnej polityki bezpieczeństwa pojawiają się okazje, jakie starają się wykorzystać cyberprzestępcy.

Tutaj możliwych jest wiele strategii postępowania, można stworzyć własny dział bezpieczeństwa IT (co jest kosztowne i nie zawsze potrzebne), ale można też zlecić dbanie o bezpieczeństwo na zewnątrz. Najlepiej do usługodawcy, który ma doświadczenie i techniczne możliwości sprawdzone przez lata zabezpieczania urządzeń własnych i klientów. Taką firmą jest T-Mobile, która oferuje szereg produktów zabezpieczających, w tym te, które dotyczą działań w chmurze.

Zabezpieczenie z chmury

Co ciekawe, jednym z nich jest też rozwiązanie chmurowe, czyli Cloud Security. To nowoczesne narzędzie, które zapewnia skuteczną ochronę przed zagrożeniami sieciowymi oraz na poziomie urządzeń końcowych. Jest łatwe w implementacji, niezależnie od wielkości firmy. A mniejsze organizacje mogą sobie pozwolić na najwyższy poziom bezpieczeństwa dzięki modelowi abonamentowemu.

Usługa Cloud Security to bezpieczeństwo zarówno dla pracowników w biurze, jak i pracujących poza firmą, bez względu na dostawcę łącza internetowego. Co istotne – po odłączeniu urządzenia od sieci ochrona wciąż działa dzięki zainstalowanemu lokalnie agentowi. Zapobieganie zagrożeniom odbywa się z wykorzystaniem uczenia maszynowego, dzięki czemu ochrona reaguje szybciej, lepiej analizuje ataki i cechuje się zwiększoną wydajnością. Oferuje zabezpieczenie przed różnymi rodzajami cyberzagrożeń, takimi jak wirusy, spam, złośliwe oprogramowanie, zagrożenia sieciowe i szczególne rodzaje ataków.

Cloud Security to nie tylko ochrona infrastruktury klienta przed zagrożeniami, ale także całodobowy monitoring Cyber Defense Center, które jest rodzajem rozwiązania SOC opartego o pracę inżynierów i sztucznej inteligencji, która analizuje zagrożenia i alarmuje o nich. Tu warto dodać, że Cyber Defense Center wykorzystuje technologię SOAR czyli automatyczne reagowanie na incydenty.

Mur wokół firmowych danych

Przez SOC nadzorowana jest też inna usługa T-Mobile – Zarządzany Firewall. To kluczowy element ochrony bezpieczeństwa sieci, który powinien być stosowany w każdej firmie. Jest to pierwsza linia obrony, która identyfikuje i blokuje zagrożenia zanim dotrą do infrastruktury firmy, a potem np. umożliwią dostęp do danych w chmurze.

Zarządzany Firewall to usługa oparta na zaporze sieciowej nowej generacji, która dzięki funkcji głębokiej inspekcji potrafi przeanalizować zawartość ruchu sieciowego i zablokować potencjalne zagrożenia. Utrzymanie i zarządzanie usługą leży po stronie specjalistów T-Mobile. Wykwalifikowany zespół inżynierów bezpieczeństwa monitoruje pracę firewalla 24 godz. na dobę. Usługa jest dostępna zarówno dla klientów T-Mobile, jak i dla klientów innych operatorów.

Oferuje szereg funkcji, takich jak sandboxing, anty-malware, anty-spam, filtrowanie WWW, rozpoznawanie aplikacji, kontrola aplikacji, blokowanie ruchu botnet, filtrowanie DNS, ochrona przed intruzami, blokowanie na podstawie geolokalizacji i wiele innych.

W kontekście rozwiązań chmurowych istotne jest to, że Zarządzany Firewall to nie tylko ochrona, ale także kontrola dostępu. Daje możliwość ograniczania pracownikom dostępu do wybranych stron WWW i aplikacji internetowych. Ponadto pozwala na uruchomienie do 5 tuneli VPN site-to-site zapewniających bezpieczny dostęp do zasobów firmowych dzięki szyfrowaniu. Umożliwia również uruchomienie do 50 tuneli VPN user-to-site, co umożliwia bezpieczną, szyfrowaną komunikację pomiędzy dwiema lub większą liczbą sieci, urządzeń lub lokalizacji, co jest szczególnie przydatne dla firm umożliwiających pracę zdalną dla swoich pracowników.

Bezpieczny Internet w firmie

Innym rozwiązaniem od T-Mobile, które znacząco może poprawić bezpieczeństwo danych firmowych, w szczególności tych gromadzonych w chmurze, jest usługa Bezpieczny Internet. Polega na monitorowaniu ruchu sieciowego i zabezpieczaniu użytkowników oraz zasobów firmy przed potencjalnymi zagrożeniami. Ruch internetowy kierowany jest z routerów brzegowych do firewalla w centrum danych T-Mobile, a następnie do internetu. Wszystko zamyka się w obrębie sieci T-Mobile, co pozwala na zapewnienie pełnego bezpieczeństwa. Cały proces jest zarządzany przez doświadczony zespół operatora, dzięki czemu klienci nie muszą posiadać specjalistycznej wiedzy w tym zakresie.

Bezpieczny Internet to nie tylko ochrona, ale również kontrola. Dzięki zaawansowanej technologii usługa jest w stanie analizować przesyłane pakiety danych i blokować niebezpieczny ruch. Wszystko to jest dostępne w ramach stałej, niskiej opłaty abonamentowej, co pozwala firmom na oszczędność i pewność bezpieczeństwa.

Pakiet Bezpieczny Internet to podstawowy element bezpieczeństwa firmowej sieci. To ochrona antywirusowa, system zapobiegania włamaniom (IPS), anty-malware czy filtrowanie ruchu WWW. Trudno sobie dziś wyobrazić prowadzenie nowoczesnej firmy bez (przynajmniej) takiego rozwiązania.

Kompleksowa ochrona

Trudno też sobie wyobrazić to, żeby firmy same dbały o wszystkie zagadnienia związane z bezpieczeństwem. Jest to szczególne wyzwanie dla tych, które nie mogą sobie pozwolić na zatrudnienie specjalistów, ale nawet te, które z pracy takich osób korzystają bezpośrednio, również często potrzebują rozwiązań wzmacniających poziom ochrony. Trudno przeciwstawić wydajność i efektywność własnego działu bezpieczeństwa IT kompleksowej usłudze, jaką oferuje taki gigant jak T-Mobile, z całym jego doświadczeniem i zasobami technologicznymi.

Stało się to jeszcze bardziej istotne w chwili, gdy chmura została nieodłącznym elementem współczesnej infrastruktury wykorzystywanej w biznesie. Oferowane rozwiązania zwykle się uzupełniają i należy je odpowiednio dobrać do potrzeb danej organizacji. Dlatego pierwszym krokiem jest zbudowanie odpowiedniej strategii bezpieczeństwa, co jest też dobrym momentem, by skonsultować swoje potrzeby z ekspertami T-Mobile.

Płatna współpraca z marką T-Mobile

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(3)
ja1
8 miesięcy temu
nie używam chmury
Obywatel
8 miesięcy temu
Co na to klienci OHV po pożarze ... nadal chcą do chmury ?
Info
8 miesięcy temu
Artykuł sponsorowany , dopiszcze jeszcze prędkość transferu i koszty ... n razy wyższe niż utrzymanie lokalnie klastra z bardzo szybką macieżą i duplikacją do zapasowego datacenter