Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
Robert Kędzierski
Robert Kędzierski
|

Co z gospodarką Niemiec? Są nowe dane zza Odry

31
Podziel się:

PMI, indeks aktywności gospodarczej w sektorze przemysłowym, ponownie oddalił się w Niemczech od granicznej wartości 50 punktów. Osiągnął wynik 42,3, czyli znacznie mniej niż przed miesiącem. Analitycy spodziewali się wyraźnie lepszych danych. Jedynie PMI dla usług nie rozczarowuje.

Co z gospodarką Niemiec? Są nowe dane zza Odry
Znamy dane z niemieckiego przemysłu (GETTY, Bloomberg)

Niemcy odnotowały kolejne pogorszenie kondycji gospodarki. PMI dla przemysłu wyniosło 42,3 pkt. Przed miesiącem odczyt wynosił 45,5 pkt. Analitycy spodziewali się poprawy - odczytu na poziomie 46,1.

Jak zauważa serwis MacroNext "Niemiecki sektor przemysłowy dalej w głębokiej recesji i ma się dużo gorzej niż zakładali analitycy".

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Biznes mówi: Złoty interes

PMI dla przemysłu i usług Niemiec - dane S&P

PMI dla usług osiągnął wartość 48,2 pkt. W tym wypadku odczyt jest nieznacznie lepszy od prognoz (48 pkt) i nieco lepszy od danych grudniowych (47,7 pkt). Gospodarka Niemiec jest jednak daleko od ożywienia - granicznej wartości 50 punktów nie udało sie bowiem przekroczyć.

Jak zauważa w swoim raporcie S&P to, że spadek w niemieckim przemyśle się pogłębił, wynikało przede wszystkim z ponownego spadku popytu na towary i usługi.

"Sytuacja pozostaje napięta"

Dr Tariq Kamal Chaudhry, ekonomista hamburskiego Banku Handlowego, w komentarzu do danych stwierdza, że sytuacja w niemieckiej gospodarce pozostaje napięta.

"Niemcy nie tylko pogorszyły się w porównaniu z poprzednim miesiącem, ale także spadły ósmy miesiąc z rzędu. Przy czym sektor produkcyjny pogarsza stan gospodarki bardziej, niż sektor usług może ją polepszyć" - pisze ekspert.

Analiza skonsolidowanego wskaźnika aktywności biznesowej (PMI) pokazuje, że niemiecka gospodarka cierpi z powodu braku nowych zamówień - zarówno w kraju, jak i za granicą. Po dyskretnych oznakach optymizmu w ostatnich miesiącach w niemieckim przemyśle nastąpiło rozczarowanie.

Ekspert podkreśla, że problemem niemieckiego przemysłu pozostają wysokie stopy procentowe, droga energia oraz ryzyko geopolityczne.

"Produkcja gwałtownie spada, liczba nowych zamówień w kraju i za granicą gwałtownie spada, ceny zakupów spadają - pomimo presji cenowej, a terminy dostaw skracają się pomimo kryzysu na Morzu Czerwonym. Wszystko to świadczy o głębokim spadku popytu" - podkreśla analityk.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
gospodarka
przemysł
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(31)
Helmut
2 miesiące temu
Ale DAX(niemiecki indeks giełdowy) na szczytach wszechczasów i nie wygląda aby chciał się zatrzymać.
Tom
3 miesiące temu
I Europa zrobi z nas nędzników w imię zielonego ladu
Hans
3 miesiące temu
Uzależnienie Niemiec od rosyjskiego gazu oraz imigranci , dziś Niemcy płacą za naiwność jutro reszta Europy . Wybiera się nieracjonalne rozwiązania , ekipy polityków powinny za to odpowiedzieć karnie
Nonono
3 miesiące temu
Najbardziej chiny na tym zyskają a my będziemy bezrobotni
chłop z Mazur
3 miesiące temu
Te cuda z CO2 to jest wymysł finansowy , czy jakaś piramida ludzkiej głupoty na którą oszukano około 300 milionów Europejczyków .Wymyśliła to grupa najcwańszych zdemoralizowanych ekonomistów i bankierów aby opływać w luksusy i dostatki, jednocześnie biorąc do finansowej posługi za bardzo godziwe pieniądze tysiące ludzi zgromadzonych w utworzonym do tego celu Parlamencie Europejskim. To oni , wmawiają nam jak baranom że Europa ocali naszą planetę od CO2 , a tymczasem reszta świata śmieje się z nas. Naukowcy wiedzą ,że Europa produkuje lub wydziela do atmosfery około 3% gazów cieplarnianych w stosunku do reszty świata przemysłowego.
...
Następna strona