Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. KBB
|

Czego nie wolno ci robić we własnym bloku? Niektóre zakazy mogą cię zdziwić

18
Podziel się:

Wiele osób jest przekonanych, że we własnym mieszkaniu, klatce schodowej, bloku, mogą robić, co chcą. Tymczasem nawet na własnym balkonie nie można opalać się nago czy trzepać dywanu, a trzymanie roweru na klatce jest surowo wzbronione.

Czego nie wolno ci robić we własnym bloku? Niektóre zakazy mogą cię zdziwić
Wiele osób nie wie, że trzymanie roweru na klatce schodowej jest wbrew przepisom. (Unsplash.com, Mart Production)

Klatki bloków w Polsce pełne są rowerów, wózków dziecięcych, niepotrzebnych mebelków, donic z kwiatami. Tymczasem trzymanie czegokolwiek na korytarzu, w miejscu służącym do ewakuacji, jest zakazane.

Wynika to bezpośrednio z rozporządzenia Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z dnia 7 czerwca 2010 r. w sprawie ochrony przeciwpożarowej budynków.

Zostawianie na korytarzu czegokolwiek, co mogłoby utrudnić ewakuację, jest niezgodne z przepisami. Rowery można jednak trzymać np. pod schodami – gdzie nikomu w niczym nie przeszkadzają.

Zobacz także: Lawinowy wzrost kradzieży rowerów. To już prawdziwa plaga

Jeszcze inna sprawa jest z wózkami. Ich teoretycznie nie wolno trzymać nawet pod schodami i w innych "ślepych miejscach". Powodem jest ich łatwopalność. Są spółdzielnie mieszkaniowe, które surowo tego zabraniają.

Z kolei na liście rzeczy zakazanych na balkonie są m.in. takie czynności jak: trzepanie dywanów, wyrzucanie śmieci czy nieobyczajne zachowania, pod którymi można rozumieć m.in. opalanie się nago czy uprawianie seksu.

Wiele kontrowersji dotyczy grillowania na balkonie domu wielorodzinnego. Nie jest to zabronione prawem. Należy jednak najpierw sprawdzić, czy taką możliwość dopuszcza regulamin porządkowy spółdzielni mieszkaniowej albo wspólnoty.

Powszechnie obowiązujące przepisy nie zakazują korzystania z grilla na balkonie lub tarasie. Jednocześnie nie ma regulacji, które wprost dopuszczają takie rozwiązanie. Natomiast istnieje ryzyko pożaru, a wykroczenie to grozi naganą, grzywną lub aresztem.

Niewskazane jest także puszczanie głośnej muzyki, co może zostać uznane za zakłócanie spokoju. Za naruszenie któregokolwiek z zapisów grozi 500 zł mandatu, w przypadku czynu nieobyczajnego - nawet 1500 zł kary.

Problemem bywa niekiedy także instalowanie klimatyzacji, anten, siatek ochronnych i jakakolwiek ingerencja w elewację budynku lub po prostu w jego estetykę. W przypadku siatek ochronnych, które montuje się np. dla kotów, firmy z własnego doświadczenia ostrzegają o problemach, które mogą się przydarzyć przy próbie uzyskania pozwolenia.

Wtedy warto uargumentować, że siatka ma zabezpieczać nie tylko zwierzęta, ale także dzieci. Wtedy nikt nie powinien traktować takiego zabezpieczenia jak fanaberii.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(18)
Mars
3 lata temu
Noe niestety to są minusy mieszkania w bloku, o wszystko trzeba pytać o zgodę wspólnotę. Nam nie pozwolili zainstalować klimatyzacji pomimo tego, że w upalne dni dnie dało się wytrzymać. Musieliśmy szukać innego rozwiązania i znaleźliśmy markizy zewnętrzne Fakro, które może nie chłodzą, ale nie przepuszczają słońca i salon się nie nagrzewa. Można spokojnie wysiedzieć.
Mag
3 lata temu
Dlaczego dzieci można zabezpieczyć, a koty to już fanaberia? To żywe i to zywe.
emeryt
3 lata temu
a palenie papierosów ? stajemy sie biernymi palaczami ...
Akli
3 lata temu
Cebulactwo wychodzi na każdym kroku...
Bronek
3 lata temu
Mój sąsiad w Białej Podlaskiej robi grilla na balkonie a śmierdzi jak stare nieuprane .skarpetki