Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. Jakub Ceglarz
|
aktualizacja

Efekt uboczny nowych przepisów. Cierpią pacjenci z nowotworami

13
Podziel się:

Władza chciała walczyć z wywozem leków, a rykoszetem oberwali pacjenci. I to ci, cierpiący na choroby nowotworowe. Lekarze nie mają już jak sprawdzić, czy pacjent ma przerzuty do węzłów chłonnych. Bo w całej Polsce brakuje jednego specyfiku.

Operacje onkologiczne w niektórych szpitalach muszą być prowadzone w okrojonym zakresie
Operacje onkologiczne w niektórych szpitalach muszą być prowadzone w okrojonym zakresie (Pixabay.com)

Jak pisze "Rzeczpospolita", to efekt ustawy mającej walczyć z nielegalnym wywozem leków.

Jest w niej bowiem zapis, który zabrania prowadzić jednocześnie hurtowni leków oraz działalności leczniczej, na przykład przychodni. To bowiem w niektórych przypadkach sprzyjało nielegalnemu procederowi wywozu lekarstw za granicę.

Przez takie przepisy zamknięta musiała zostać hurtownia PolAtomHurt, która przez ostatnie 30 lat zajmowała się dostarczaniem do szpitali znacznika, który pozwalał wykrywać przerzuty do węzłów chłonnych. Środek produkowany jest na zachodzie Europy, a hurtownia jako jedna z nielicznych mogła go sprowadzić w specjalnych warunkach.

Obejrzyj: Podatek handlowy? Nie łudźmy się: będzie drożej

Teraz już nie może, bo w tej samej spółce (jej właścicielem jest Narodowe Centrum Badań Jądrowych) prowadzona jest przychodnia medycyny pracy, z myślą o pracownikach narażonych na promieniowanie.

Efekt? Szpitale przeprowadzają operacje w okrojonym zakresie, bez dokładnego sprawdzania węzłów chłonnych wokół guza. Ewentualnie przenoszą zaplanowane na październik operacje.

– Pod koniec września zapasy znaczników się kończyły i chcieliśmy przesuwać planowe zabiegi mastektomii – mówi "Rzeczpospolitej" chirurg ze szpitala na Lubelszczyźnie.

PolAtomHurt stara się wyznaczać mniejsze hurtownie, które będą sprowadzać znacznik. – Opanowaliśmy sytuację, jednak sprawa powinna zostać rozwiązana systemowo, poprzez wprowadzenie wyjątku w przepisach – tłumaczy rzeczniczka spółki Iliana Chwalińska.

Główni zainteresowani apelują o nowelizację ustawy antywywozowej. Wskazują bowiem, że w przypadku ich spółki nie ma mowy o nielegalnym wywozie, a na obecnych zapisach cierpią pacjenci.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(13)
Bijeldug
5 lata temu
Aż sztuczna łza się w oku kręci ...
[..]
5 lata temu
[..]Chirurgów w Polsce jest dziś o 1/4 mniej niż w 2006 roku. Czy miała miejsce jakaś katastrofa lub wojna? Konsultant krajowy w dziedzinie chirurgii ogólnej, prof. Grzegorz Wallner, przyznał niedawno, że chirurgów w Polsce jest o 1/4 mniej niż było w 2006 r. Rośnie za to średnia wieku statystycznego lekarza tej specjalizacji. Obecnie to już 56 lat. W tym kontekście jeszcze gorzej brzmią słowa posłanki PiS Józefy Hrynkiewicz, która dwa lata temu nawoływała młodych lekarzy do tego, aby wyjeżdżali z Polski. Niestety efekty takiej polityki są fatalne w skutkach. Kolejne oddziały szpitalne w całej Polsce zawieszają swoją działalność lub są zamykane.
Romek
5 lata temu
Niech idą popływać
Dr.mango
5 lata temu
Czy oby napewno dla każdego brakuje??
BaWi
5 lata temu
Wstyd mi za tych sprzedawczykow pisowskich!!!!!!! Mam nadzieje ze kiedy dotrze do Was co narobiliscie Polsce i Pokakom to wstyd Wam bedzie. Mam nadzieje ze teraz juz nie mozecie spac spokojnie za to na kogo oddaliscie glosy.