Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Ekonomiści w "Die Welt": Niemcom grozi "polski los" - trwonienie pieniędzy zamiast ograniczania wydatków

270
Podziel się:

Ekonomiści ocenili przed wyborami do PE gospodarczą solidność i reformatorski zapał 28 krajów Unii Europejskiej. Wniosek: kondycja Europy jest lepsza niż opinia o niej, ale Niemcom grozi "polski los".

Ekonomiści w "Die Welt": Niemcom grozi "polski los" - trwonienie pieniędzy zamiast ograniczania wydatków
(East News, AFP PHOTO / Tobias SCHWARZ)

O ekspertyzie "European Progress Monitor" autorstwa Holgera Schmiedinga i Floriana Hense z hamburskiego banku prywatnego Berenberg informuje w piątek niemiecki dziennik "Die Welt".

"Europa jest lepsza niż opinia o niej. Wiele spraw zmierza we właściwym kierunku" - stwierdzają ekonomiści. Ich zdaniem nasz kontynent byłby dziś w stanie poradzić sobie z "normalnym kryzysem finansowym". "Europa jest znacznie lepiej przygotowana niż w 2007 lub w 2013 roku" - czytamy w raporcie.

Niemcy należą zdaniem ekonomistów do krajów, które "spoczywają na laurach". W rankingu opracowanym przez autorów ekspertyzy RFN zajmuje pod względem gospodarczej kondycji drugie miejsce, ale pod względem gotowości do reform zaledwie 20 miejsce.

Zobacz także: Obejrzyj także: Marek Belka o nowych obietnicach PiS: Elektorat się nie zwiększy

Schmieding uważa, że kilku krajom grozi "polski los". Pod tym pojęciem rozumie następującą sytuację: "Rozsądny rząd nie wydaje nadwyżek, ale zostaje zastąpiony przez rząd populistyczny, który roztrwania pieniądze".

PiS poluzował finansowe cugle

"Tak było w Polsce, gdzie w latach 2007 - 2014 rząd Donalda Tuska, obecnego przewodniczącego Rady Europejskiej, nie pozwalał sobie na trwonienie pieniędzy. Jego następcy z populistycznej partii PiS, która od 2015 roku ma większość parlamentarną, poluzowali cugle, przede wszystkim poprzez kosztowne nowe projekty emerytur" - tłumaczy "Die Welt".

Zdaniem ekonomistów polityka polskiego rządu nie doprowadziła dotychczas do jakiejś decydującej zmiany w sytuacji Polski, które pod względem fiskalnym znajduje się w wyraźnie lepszej sytuacji niż średnia unijna. "Rachunek jeszcze nadejdzie, gdyż obietnice emerytalne mają długofalowe skutki" - zauważają autorzy.

Schmieding uważa, że "polski los" Irlandii, Holandii, w pewnym stopniu Danii i także Niemcom. Ekonomista radzi tym krajom, by działały "prewencyjnie" i wykorzystały istniejące zasoby do wczesnego kształcenia dzieci i rozbudowy infrastruktury na prowincji.

Ekonomiści ostrzegają Niemcy przed dalszą rozbudową świadczeń socjalnych. Ich zdaniem państwo niemieckie już teraz wydaje w porównaniu z innymi krajami zbyt dużo na ten cel.

Jacek Lepiarz

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
Deutsche Welle
KOMENTARZE
(270)
Jan 64
3 lata temu
Nasz Jarek wie co robi im więcej biedni ludzie mają pieniędzy tym kraj szybciej się rozwija prosta ekonomia jest najlepsza
*****
3 lata temu
Jest kraj w Europie który rozwalił komunę, teraz przyszedł czas na UE. Później NATO i US Kononowicz na prezydenta.
lendziellędel
3 lata temu
Pisiaki nie wysilajcie się. To dla was za trudny temat.
#luk
3 lata temu
Jak niemcy wprowadza program Kaczynskiego, to pol polski oprocz emerytow zmieni miejsce zamieszkania.. i wyjedzie do niemiec..ci niemcy nie sa tacy glupcy jak sie wam wydaje..jezeli cos wprowadza ,to powoli, z kilku rocznymi stytystykami , sprawdza przelicza, i podejma decyzje .. niemiec jak cos robi ,to powoli i musi byc tego efekt i zyski..
xx490
3 lata temu
Tylko ze na taki program Kaczynskiego w niemczech, rzad niemiecki ma pieniadze, i moga go wprowadzic w piec minut, a polska musi sie zadluzac..
...
Następna strona