Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. WZI
|

Gaz znów zdrożał. Rurociągiem jamalskim płynie z zachodu na wschód

74
Podziel się:

W poniedziałek hurtowe ceny gazu w Europie wzrosły o 5 proc. Jak podaje Reuters, kolejny wzrost cen związany jest z ograniczeniami w podaży paliwa z Rosji i prognozowanymi niskimi temperaturami. Agencja przypomina, że od końca grudnia gaz w rurociągu Jamał-Europa przesyłany jest w odwrotnym kierunku, z Niemiec na wschód.

Gaz znów zdrożał. Rurociągiem jamalskim płynie z zachodu na wschód
Gaz znów drożeje (Adobe Stock, sergbob)

Rekordowy poziom ceny gazu w Europie osiągnęły w grudniu 2021 r., gdy wynosiły ponad 180 euro za MWh.

Od tego czasu dzięki dostawom ciekłego gazu LNG do Europy ceny spadły poniżej 100 euro za MHh - przypomina Reuters. Dodaje, że w poniedziałek wskaźnik hurtowych cen gazu wzrósł o 5 proc. i wynosił 88 euro.

Mniej rosyjskiego gazu

Przyczyną podwyżki są prognozy pogody przewidujące obniżenie temperatury i spadek produkcji energii z elektrowni wiatrowych. Co więcej, od końca poprzedniego roku wciąż utrzymywany jest rewers na gazociągu jamalskim, co zmniejsza podaż gazu z Rosji.

Zobacz także: Spirala płacowo-cenowa. To już koniec podwyżek wynagrodzeń?

Od 21 grudnia 2021 r. gaz w przebiegającym przez Polskę rurociągu Jamał-Europa płynie z zachodu na wschód, czyli w odwrotnym kierunku niż zazwyczaj.

Rosyjski koncern Gazprom wyjaśniał, że nie realizuje eksportu gazu tym rurociągiem ze względu na brak nowych europejskich zamówień. Firmy w Europie wolą kupować gaz już zgromadzony na miejscu w zbiornikach, niż nabywać surowiec z Rosji po rekordowych cenach.

Gazprom manipuluje cenami

Niektórzy zachodni politycy oskarżają Rosję o celowe wstrzymywanie dostaw gazu do Europy i wykorzystywanie zmniejszonej podaży surowca, jako środka nacisku w napięciach politycznych wokół Ukrainy.

Jak podaje Reuters, działania Rosji są też postrzegane jako próba wymuszenia certyfikacji gazociągu Nord Stream 2. Moskwa zaprzecza tym zarzutom i twierdzi, że wypełnia swoje zobowiązania dotyczące dostaw surowca.

Nie jest jasne, kiedy przesył w gazociągu Jamał-Europa znów będzie się odbywał w normalnym kierunku; z zapowiedzi Gazpromu wynika, że zmiana powinna nastąpić jeszcze w tym miesiącu.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(74)
emerytka
2 lata temu
Ale nasi rządzący zawsze chcieli mniej rosyjskiego gazu w Europie. Teraz niech kupują w Ameryce, Katarze, Norwegii, a skończą jak ci w Kazachstanie.
Drogi gaz
2 lata temu
Zarząd z partyjnego nadania w PGNIG zarabia pow 1,5 mln złotych rocznie na łebka, to po co mają szukać tańszego gazu, jak posadki chroni legitymacja partyjna albo zgodne patriotyczne poglądy...
ViaColor oszu...
2 lata temu
Jeżeli Gaz kosztuje 88 EU wachania +/- 5% a u nas + 500% gdzie jest ta kasa?
mroje
2 lata temu
A co z geotermiá !? Podobno Polska ma w tym temacie ogromne zasoby !? Moznaby cale ogrzewanie przerzucic na geotermié i zwolnic zurzycie gazu !!!!!
Gość
2 lata temu
Jak Rosja chciała zbudować zamiast NORDSTREAM drugą nitkę Jamału, to Macierewicz darł ryja, że gazociąg będzie nas podsłuchiwał.
...
Następna strona