Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
WK
|
aktualizacja

Jak ubiegać się o faktoring bez BIK i czy jest on bezpieczny?

Podziel się:

Banki odmawiają kredytu? To wcale nie przekreśla szans na uzyskanie finansowania na dobrych warunkach. Z pomocą przychodzą firmy faktoringowe oferujące faktoring bez BIK. Dzięki niemu możliwe jest błyskawiczne uzyskanie środków na prowadzenie działalności, nawet w bardzo trudnych sytuacjach.

Jak ubiegać się o faktoring bez BIK i czy jest on bezpieczny?
(Adobe Stock)

To niezależna treść redakcyjna. Artykuł zawiera lokowanie efaktor.com.pl

Finansowanie działalności – kredyt to niejedyna opcja

Istnieje kilka różnych sposobów na uzyskanie finansowania działalności. Częstym wyborem przedsiębiorców są kredyty obrotowe, ale nie są one dostępne dla każdego. Powodów, przez które firma może mieć trudność z uzyskaniem kredytu, jest wiele. Od najzwyklejszego braku zdolności kredytowej, przez zaległości w ZUS-ie lub Urzędzie Skarbowym czy też wpisy w Krajowym Rejestrze Dłużników, aż po ujemny kapitał.

W sytuacji, gdy kredyt nie wchodzi w grę, a finansowanie jest potrzebne, z pomocą przychodzi faktoring. Trzeba wiedzieć, że istnieją różne jego rodzaje. Nierzadko mamy do czynienia z faktoringiem bankowym, w którym faktorem (czyli podmiotem finansującym) jest instytucja oddelegowana przez bank. To tańsza forma, ale zarezerwowana dla wąskiej grupy przedsiębiorstw – tych największych i (z punktu widzenia banku) najbardziej wiarygodnych.

W opisywanej sytuacji jest więc na nic, ponieważ w przypadku tej formy faktoringu instytucja bankowa sprawdza klienta tak samo jak ma to miejsce w przypadku wniosku o kredyt. Jest tak pomimo faktu, że źródłem ryzyka nie jest tu firma ubiegająca się o faktoring (ta już sprzedała towar lub wykonała usługę), lecz jej kontrahent. Dlatego też firmy faktoringowe działają nieco inaczej. Należy tu wprowadzić pojęcie faktoringu pozabankowego – oferowanego przez niezależne podmioty.

Faktoring bez BIK – jak to działa i czy jest bezpieczne?

Faktoring pozabankowy to faktoring bez BIK – pozabankowa alternatywa tak dla tradycyjnego faktoringu, jak i kredytu. Jest atrakcyjna przede wszystkim dla przedsiębiorstw borykających się z problemami finansowymi albo też niemających możliwości uzyskania tradycyjnego kredytu. Nie dyskryminuje też żadnych firm – wiele tego typu ofert kierowanych jest nawet do start-upów i mikroprzedsiębiorców, którzy dopiero co rozpoczęli działalność na rynku.

Firmy faktoringowe są świadome tego, że na faktoring często decydują się przedsiębiorstwa, które – nieraz po prostu z przyczyn formalnych – nie mają zdolności kredytowej albo też są w trudnej sytuacji. Nie ma to dla nich znaczenia – oferują umowy bez sprawdzania baz BIK i KRD. Nawet status "windykacja" w Biurze Informacji Kredytowej nie musi stanowić przeszkody przy podpisywaniu umowy faktoringowej.

Pozabankowy faktoring bez BIK jest przeważnie droższy od faktoringu bankowego. Powodów jest kilka – przede wszystkim większe ryzyko, ale też wyższe koszty pozyskiwania środków. Jest też jednak tańszy i łatwiej dostępny niż kredyt. Ostatecznie może więc wyjść na to, że jest to… najtańszy sposób na finansowanie bieżącej działalności.

Jak ubiegać się o faktoring bez BIK? Nic prostszego

Istnieje wiele instytucji oferujących pozabankowy faktoring bez BIK. Wystarczy zwrócić się do nich z wnioskiem o finansowanie. Najlepiej wybrać się do doradcy faktoringowego, który pomoże dobrać najlepiej dopasowany rodzaj faktoringu. Czym się różnią? Mogą na przykład objąć albo wszystkie faktury przedsiębiorstwa, albo tylko jedną lub kilka wybranych. Pieniądze zaś mogą trafiać na konto faktoranta od razu w całości, albo w formie zaliczki (a reszta – po opłaceniu faktury).

Kiedy warto zdecydować się na faktoring bez BIK?

Faktoring ma sens przede wszystkim wtedy, gdy przedsiębiorstwo działa w oparciu o faktury z odroczonym terminem płatności o co najmniej 14 dni. Sprawdza się, gdy ważniejsze niż to, by otrzymać 100 proc. środków z faktury (kiedyś), jest uzyskanie pieniędzy jak najszybciej (nawet jeśli ze względu na koszty faktoringu będzie ich trochę mniej).

Faktoring skutecznie zwiększa poczucie bezpieczeństwa i pomaga w zachowaniu płynności finansowej. Uniezależnia bowiem od kontrahentów (a konkretnie od ich tempa regulacji faktur).

Kiedy Twoja firma ma szansę na faktoring?

Jeżeli twoja firma ma słaby BIK to powinna przeanalizować swój portfel kontrahentów – jeżeli występują tam podmioty z długim stażem lub/i dobrą sytuacją finansową, to oznacza, że istnieje duże prawdopodobieństwo otrzymania możliwości skorzystania z faktoringu, czyli przyspieszenia płatności za faktury terminowe. Firmy faktoringowe nie mogąc oprzeć ryzyka na swoim kliencie, oceniają zdolność spłaty faktury przez kontrahenta, tym samym ryzyko spłacalności przerzucają na kontrahentów swoich klientów. Dzięki czemu firma ma szanse zyskać lepszy cash flow i realizować bieżące zamówienia w poczuciu większego bezpieczeństwa.

Pozabankowy faktoring bez BIK ma też tę korzyść, że formalności są ograniczone do minimum, co przy okazji przyspiesza także cały proces decyzyjny. Najważniejsze jest jednak to, że można z niego skorzystać nawet będąc zadłużonym – by zamiast wpadać coraz głębiej, skutecznie wyjść z trudnej sytuacji i rozwijać swój biznes w najlepszym możliwym kierunku.

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl