Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
MWL
|
aktualizacja

Jest nowy prezes Poczty Polskiej

130
Podziel się:

Sebastian Mikosz wygrał konkurs na prezesa Poczty Polskiej - dowiedział się money.pl. Od połowy lutego zasiada w radzie nadzorczej państwowego giganta i został oddelegowany do pełnienia obowiązków szefa spółki.

Jest nowy prezes Poczty Polskiej
Sebastian Mikosz został wybrany na prezesa Poczty Polskiej (Bloomberg via Getty Images, Nadine Hutton)

O tym, że Mikosz uzyskał pozytywną opinię Rady ds. spółek z udziałem Skarbu Państwa, co otworzyło mu drogę do fotela prezesa Poczty Polskiej, money.pl napisał jako pierwszy. W poniedziałek został też wybrany wiceprezes ds. digitalizacji. Został nim Dariusz Śpiewak. Pozostali członkowie zarządu zostaną wybrani w późniejszym terminie.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Powróciły pytania o Pocztę Polską i wybory kopertowe

Przypomnijmy, że Sebastian Mikosz dwukrotnie był prezesem Polskich Linii Lotniczych LOT i odpowiadał za ich restrukturyzację. Później był związany zawodowo z Kenya Airways jako CEO, a w latach 2020-2022 był starszym wiceprezesem Międzynarodowego Zrzeszenia Przewoźników Powietrznych IATA.

Poczta Polska w tarapatach. Potrzebny nowy prezes

Państwowy gigant boryka się z poważnymi problemami finansowymi i strukturalnymi. Pod koniec stycznia gazeta.pl pisała, powołując się na nieoficjalne ustalenia, że tylko Mikosz jest gotowy podjąć się kierowania Pocztą Polską.

Szefowanie Poczcie Polskiej nie będzie łatwe, bo spółka ma ogromne problemy finansowe. "Rzeczpospolita" podawała w połowie stycznia, że poczta miała w 2023 roku 787 mln zł straty. W związku z tym zarząd podjął decyzję m.in. o wstrzymaniu inwestycji, naboru pracowników i podwyżek.

Poczta Polska zatrudnia ponad 60 tys. osób, a jej sieć obejmuje 7,6 tys. placówek pocztowych, filii i agencji na terenie całego kraju.

Jak pisaliśmy w money.pl, Ministerstwo Aktywów Państwowych zapewniło nas, że zapewnienie przetrwania spółki jest jednym z priorytetów obecnego rządu. Najpilniejszą kwestią jest wypłata spółce pieniędzy w ramach finansowania jej operacji w 2021 i 2022 r.

Finansowanie to stanowi rekompensatę z tytułu straty poniesionej w związku z wykonywaniem usług powszechnych i jako pomoc publiczna podlega notyfikacji Komisji Europejskiej – przekazało money.pl MAP.

Związkowcy poproszeni o nas o komentarz jednak przyznali wprost, że czekają na zorganizowanie rozmów o sytuacji firmy ze strony MAP. Przedstawiają też własne propozycje jej poprawy. "Jedną z nich jest zaprzestanie 'kanibalizmu' spółek skarbu państwa na rynku kurierskim" – wskazał w odpowiedzi na pytania money.pl Robert Czyż, przewodniczący Związku Zawodowego Pracowników Poczty Polskiej.

Orlen i Poczta Polska dziś osobno walczą o uwagę klientów odbierających i wysyłających paczki. Na tapecie jednak znów znalazł się plan połączenia obu sieci automatów paczkowych. Trwają już analizy, które mogą doprowadzić do zakończenia bratobójczej walki dwóch państwowych spółek.

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(130)
Właśnie odwro...
miesiąc temu
Poczta na przyjmować i doręczać pocztę papierową i na to dostaje dotację jak NFZ, a wszystkie inne usługi świadczy komercyjnie np. sprzedaje usługi kurierskie innych operatorów, w tym Orlenu, ale pod warunkiem że na tym zarabia, a książki, batony i ciuchy w ogóle pogonić
chris
miesiąc temu
pll lot
chris
miesiąc temu
pll lot...
Puk puk
miesiąc temu
Powodzenia, ciekawe co z tego będzie bo to specyficzna spółka z deficytowymi obowiązkami. Błąd logiczny.
Dr med.
miesiąc temu
Ale grubas! Osoby z nadwagą nie powinny piastowac takich funkcji. Ktoś kto nie potrafi zarządzać własnym ciałem, nigdy nie będzie dobrze zarządzał ciałem obcym, np. firmą.
...
Następna strona