Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. PRC
|
aktualizacja

KE wszczyna postępowanie ws. chińskich turbin wiatrowych. Chiny "mocno zaniepokojone"

6
Podziel się:

Chiny są "bardzo zaniepokojone" wszczęciem przez Komisję Europejską dochodzenia w sprawie domniemanego subsydiowania przez rząd w Pekinie dostawców turbin wiatrowych - przekazała w środę rzeczniczka chińskiego ministerstwa spraw zagranicznych Mao Ning.

KE wszczyna postępowanie ws. chińskich turbin wiatrowych. Chiny "mocno zaniepokojone"
Rzeczniczka chińskiego ministerstwa spraw zagranicznych Mao Ning (PAP, PAP/EPA/WU HAO)

- Myślę, że świat zewnętrzny jest zaniepokojony narastającymi tendencjami protekcjonistycznymi Unii Europejskiej – powiedziała Mao podczas codziennego briefingu prasowego.

Chiny są mocno zaniepokojone środkami dyskryminacyjnymi podejmowanymi przez Europejczyków wobec chińskich firm, a nawet branż – dodała, wzywając blok do przestrzegania zasad Światowej Organizacji Handlu i zasad rynkowych.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Miał zrujnować rodzinną firmę, a teraz ma 120 salonów i podbija rynek w Polsce - Marcin Ochnik

KE wszczyna postępowanie

Komisja Europejska wszczęła postępowanie w sprawie chińskich dostawców turbin wiatrowych w Hiszpanii, Grecji, Francji, Rumunii i Bułgarii – ogłosiła we wtorek wiceszefowa KE Margrethe Vestager.

Nie możemy sobie pozwolić na to, by to, co stało się z panelami słonecznymi, powtórzyło się w przypadku samochodów elektrycznych, elektrowni wiatrowych czy niezbędnych czipów – zauważyła. Wezwała kraje G7 do wprowadzenia "kryteriów wiarygodności" wobec dostawców technologii.

To już trzecie postępowanie wszczęte na podstawie obowiązującego od lipca 2023 r. rozporządzenia o zagranicznych subsydiach - wszystkie trzy uruchomiono wobec Chin.

Po raz pierwszy Bruksela użyła nowego rozporządzenia w lutym br. wobec producenta chińskich pociągów, który brał udział w przetargu w Bułgarii. Przed tygodniem wszczęła postępowanie wobec chińskich producentów fotowoltaiki startujących w przetargu w Rumunii.

KE prowadzi także postępowanie w sprawie samochodów elektrycznych z Chin, korzysta jednak z innej ścieżki - postępowania abtysubsydyjnego.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(6)
Polski Lwów
3 tyg. temu
Kto od kogo jest bardziej uzależniony? Maseczek w UE nawet nie było jak wybuchła pandemia.
złotnik
3 tyg. temu
ciekawe a tymczasem Chiny inwestują w unii w porty, terminale, firmy, budują kolejne fabryki jak chociażby na Węgrzech, niemieckie koncerny przenoszą produkcję właśnie do Chin
kupuj polskie
3 tyg. temu
Nałożyć cła zaporowe i mają pozamiatane kto to kupi ? Oni sami ?
IQ182
3 tyg. temu
No to przestańcie okradać obywateli Europy. Czemu u nas SUV elektryczny kosztuje 200 tys, a Indyjski TATA 70 tys?, Chiński BYT 75 tys? Koncerny europejskie przekupują urzędników i drenujecie kieszenie Europejczyków. Mówicie ekologia, no to gdzie jest ta wasza ekologia? Panele PV , samochody, turbiny wiatrowe są be z Chin? Są tak samo dobre, ale wy nie możecie się nachapać - jesteście oszustami
hmmm
3 tyg. temu
chiny są agresorem. wpierw ekonomicznie chcą pokonać i uzależnić do końca zachód a później zapukają od wschodu zamiast rosji, która jest tylko osiłkiem na ich usługach... jedyne wyjście to nie kupować chińskiego badziewia i nie karmić smok, który planuje nas zjeść