Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
Maja Kołodziejczyk
|
aktualizacja

Kodeks pracy 2019: nadchodzą zmiany w kodeksie. Zarobki nie będą już tajemnicą

5
Podziel się:

Kodeks pracy 2019: nadchodzą poważne zmiany w kodeksie pracy. Chociaż zarobki w naszym kraju nadal stanowią tabu, już niedługo ich wysokość przestanie być tajemnicą.

Kodeks pracy 2019: nadchodzą zmiany w kodeksie. Zarobki nie będą już tajemnicą
Kodeks pracy 2019: nadchodzą zmiany w kodeksie. Zarobki nie będą już tajemnicą (Fotolia, © apops)

Kodeks pracy 2019 - nadchodzą zmiany w kodeksie

W Polsce nadal nie wiele firm decyduje się na ujawienie zarobków, które proponuje potencjalnym pracownikom w ogłoszeniu o prace. Wysokość wynagrodzenia stanowi tabu o to nie tylko podczas procesów rekrutacyjnych. Pracownicy nie poruszają tego tematu, między innymi dlatego, że to właśnie pracodawcy zobowiązują ich do utrzymywania wysokości zarobków w tajemnicy. Wszystko wskazuje jednak na to, że w najbliższym czasie sytuacja się zmieni. W sejmie pojawił się już projekt zmieniający kodeks pracy. Jeżeli wszedłby w życie wprowadziłby jawność wynagrodzeń.

Kodeks 2019 – zarobki nie będą tajemnicą

Według proponowanych zmian pracodawca w ofercie pracy musiałby podać dokładną kwotę brutto podstawowego wynagrodzenia albo widełki pracy w zależności od stanowiska. Jeżeli proponowane zarobki podlegają negocjacji, ta informacja także powinna być zawarta w ogłoszeniu. W sytuacji, gdy pracodawca podaje minimalną kwotę wynagrodzenia zasadniczego, nie może być ona niższa od minimalnego ustawowego wynagrodzenia za pracę. Za nieprzestrzeganie ustawy mają być przewidziane kary w wysokości od 1000 do 30000 zł dla pracodawców, którzy podpisaliby umowy z wynagrodzeniem mniejszym niż określone w opublikowanym ogłoszeniu lub z pracownikiem, który w ogłoszeniu nie mógł zapoznać się z informacją dotyczącą zarobków. Należy podkreślić, że to właśnie w Polsce, w przeciwieństwie do wielu innych krajów UE wysokość wynagrodzenia wciąż stanowi tabu. Jak wskazano w uzasadnieniu projektu, zobowiązanie pracodawców do ujawnienia proponowanych zarobków, przyniosłoby korzyści zarówno dla pracowników, jak i pracodawców. Byłoby to skuteczną bronią przypadkami dyskryminacji płacowej. Ponad to poprawiłoby wydajność procesów rekrutacyjnych. Zainteresowani daną pracą, znając widełki finansowe będą wybierali jedynie atrakcyjne dla siebie oferty zarówno pod względem pełnionej funkcji jak i płacy.

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(5)
stary Polak
5 lata temu
ujawnienie płac wszystkich? jestem za. tylko czy nie będzie tak że jak specjaliści zobaczą ile zarabiają "specjaliści" to zacznie się totalny sabotaż?
BBC
5 lata temu
O Boże, nareszcie. Płace pociotków ujrzą światło dzienne.
AWA
5 lata temu
Może wreszcie zakończą się te dziwne różnice - kobiety pracują, wykonując dokładnie te same prace, w identycznym zakresie, na tych samych warunkach - a stawka godzinowa kobiety od 3 zł w górę mniejsza niż mężczyzny...
Pracownik
5 lata temu
I bardzo dobrze przynajmniej nie będzie potrzeby wysyłania do pracodawców CV jeśli zarobki nie będą odpowiadać a na pracodawcach którzy proponują niższe pensje albo część pod stołem już będzie bat bo jak można pisać jedno a robić 2 gie. Do tego jawność zarobków wśród pracowników już jest ponieważ każdy mówi ile zarabia ale nie można iść do pracodawcy o podwyżkę i powiedzieć bo Kowalski za tą samą pracę dostaje wiecej, a dzięki temu będzie można. Ustawa na duży plus wg mnie dla pracowników a pracodawcy będą mieć duży problem bo będą musieli się prześcigać w pensjach aby kogoś zatrudnić bo nikt nie wyśle CV do tego co daje najniższą wypłatę
Emeryt
5 lata temu
I super, popieram!!! Nie wiem kto to wymyslil, kto to wprowadzil, czemu to ma służyć??? W kazdej firmie, kazdej instytucji, powinna byc struktura zatrudnienia i siatka plac. To jest normalne chyba ze ktos z gory ma niecne zamiary i szuka jelenia.