Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. Przemysław Ciszak
|
aktualizacja

Komisja Sasina. Szykują się zmiany dla koncernów

33
Podziel się:

Powołana przez Jacka Sasina komisja ds. reformy nadzoru ma między innymi doprowadzić do zmian w prawie koncernowym. Będzie się wzorować rozwiązaniach funkcjonujących we Francji, Niemczech czy we Włoszech.

 - Chcemy spojrzeć na przepisy na nowo - zapowiedział Jacek Sasin.
- Chcemy spojrzeć na przepisy na nowo - zapowiedział Jacek Sasin. (MAP.gov.pl, MAP)

- Chcemy spojrzeć na przepisy na nowo, zobaczyć na ile dzisiaj odpowiadają wyzwaniom współczesnej gospodarki, a na ile powodują, że te podmioty gospodarcze, które funkcjonują w Polsce, nie mogą w pełni wykorzystywać swoich możliwości; nie mogą rozwijać się tak szybko, jak mogłyby, gdyby to otoczenie prawne było bardziej przyjazne - powiedział minister aktywów państwowych Jacek Sasin na konferencji prasowej.

Stąd decyzja o powołaniu komisji, która ma zaproponować nowe rozwiązania. - Te nowe rozwiązania mają dać dobre instrumenty do tego, aby właściciele mogli skutecznie tymi podmiotami gospodarczymi zarządzać - dodał.

Specjalna komisja

W skład komisji wejdą przedstawiciele resortu aktywów państwowych, sprawiedliwości, eksperci z zakresu prawa i innych dziedzin oraz praktycy, menedżerowie zarówno firm państwowych jak i prywatnych.

Obecnie tworzą ją: wicepremier i minister aktywów państwowych Jacek Sasin jako przewodniczący, wiceminister Janusz Kowalski jako wiceprzewodniczący oraz członkowie: dr Agnieszka Gołaszewska, dr hab. Mirosław Pawełczyk (prof. Uniwersytetu Śląskiego), dr hab. Piotr Pinior (profesor Uniwersytetu Śląskiego), prof. dr hab. Michał Romanowski oraz prof. dr hab. Andrzej Szumański.

Koordynatorem merytorycznym zespołów jest dr Radosław Kwaśnicki, a sekretarzami: dyrektor biura ds. nadzoru właścicielskiego w MAP Filip Ostrowski oraz zastępca dyrektora Izabela Wojtyczka.

Zobacz także: Zobacz też; Emerytury stażowe według prezydenta. "To krok w szkodliwym kierunku"

Przygotowane propozycje mają zostać poddane szerokim konsultacjom. "Chcemy stworzyć prawo, które będzie akceptowane i które będzie dobre dla wszystkich, a przede wszystkim, które będzie dawało impuls do tego, żeby polskie firmy zarówno te państwowe, jak i te z kapitałem prywatnym (..) mogły skutecznie i szybko się rozwijać, (...) ale też by wychodziły poza granice i skutecznie konkurowały z innymi podmiotami, żebyśmy się dorobili takich czempionów, które mogłyby być wizytówką Polski" - powiedział Sasin.

Pełnomocnik rządu ds. reformy nadzoru właścicielskiego, wiceminister Janusz Kowalski charakteryzując poszczególne zespoły powiedział, że największe wyzwania stoją przed zespołem prof. Andrzeja Szumańskiego.

Będą zmiany prawie koncernowym

- Najważniejszy zespół i najtrudniejsze zadanie to oczywiście reforma prawa koncernowego. Ta kwestia jest jedną z najistotniejszych dla polskiej gospodarki, ponieważ nie dotyczy tylko spółek skarbu państwa jak KGHM, PKN Orlen, ale też takich spółek jak Agora SA., LPP czy chociażby Asseco. Chcemy dać taki impuls prawny, przygotować otoczenie prawne, jak chociażby w Niemczech, gdzie funkcjonuje koncern faktyczny i umowny, albo we Francji czy we Włoszech. Chcemy konkurować, przyciągać inwestorów, którzy chcą tworzyć duże grupy kapitałowe - powiedział Kowalski.

Prace zespołu, kierowanego przez dra Radosława Kwaśniaka mają dotyczyć efektywności rad nadzorczych (np. powołania funduszu eksperckiego). Z kolei zespół prof. Michała Romanowskiego będzie zajmował się zagadnieniem, dotyczącym obowiązków informacyjnych między akcjonariuszem a spółką.

Prof. Mirosław Pawełczyk wraz z zespołem konsultacyjnym ma pracować nad zmianami w innych obszarach niż prawo cywilne. Natomiast prof. Piotr Pinior z zespołem ma dokonać przeglądu kodeksu spółek handlowych w zakresie innych zmian i rozstrzygnąć czy np. walne zgromadzenia mogą odbywać się w nowocześniejszy sposób, przy wykorzystaniu urządzeń elektronicznych.

- Wszystkie zespoły mają za zadanie przygotować projekty ustaw, po to żeby zaprezentować je w jak najszerszej formule. Komisja jest komisją otwartą, będzie się zmieniała i ewoluowała. Jest absolutnie otwarta na wszystkie środowiska, również na transparentną debatę o wszystkich zmianach - powiedział Kowalski.

Wszyscy eksperci będą pracować społecznie. W I półroczu tego roku mają zostać przedstawione propozycje zmian dotyczących funkcjonowania rad nadzorczych oraz obowiązków informacyjnych spółek wobec akcjonariuszy. W przyszłym roku ma pojawić się projekt prawa koncernowego.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
ISBnews
KOMENTARZE
(33)
v-v
2 lata temu
Stołki stołeczki, masa biurokracji politycznej wsadzona w Państwowe spólki, przy równoczesnym niszczeniu własności i działalności prywatnej. Powrót do PRL
PLLLL
4 lata temu
Kolejny etap tworzenia OLIGARCHI.
sabina
4 lata temu
po francuzku czyzby było az tak zle
Niech
4 lata temu
Kartofel przyzna się do kłamstwa i odda Polakom pieniądze za wzrost cen energii
FC
4 lata temu
Jak tam studia panie ministrze? Dekada minęła jak sekunda, prawda?
...
Następna strona