Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. PRC
|

Korea walczy o kontrakty z Polską. Mogą się rozbić o jedną ustawę

8
Podziel się:

Rządząca Koreą Płd. partia nada priorytet przyjęciu poprawki do ustawy, która umożliwi sfinansowanie wartej 30 bln wonów (ok. 90 mld zł) umowy na zakup uzbrojenia przez Polską. Nowela ma być głosowana na specjalnej sesji parlamentu w lutym, by zdążyć przed kwietniowymi wyborami parlamentarnymi.

Korea walczy o kontrakty z Polską. Mogą się rozbić o jedną ustawę
K9A1 w Gdyni (X, Agencja Uzbrojenia)

Według źródeł, na które powołuje się portal, rządząca Partia Władzy Ludowej (PPP) zaproponuje Demokratycznej Partii Korei (DPK) zorganizowanie posiedzenia Podkomisji Spraw Gospodarczych i Finansowych Komitetu Strategii i Finansów w celu omówienia poprawki do ustawy o Korea Export-Import Bank (Eximbank) w lutym -  poinformował w piątek portal Business Korea.

Partie rządzące i opozycyjne uzgodniły zwołanie na 19 lutego nadzwyczajnej sesji Zgromadzenia Narodowego, z sesją plenarna zaplanowaną na 29 lutego.

Oznacza to, że w ciągu 10 dni poprawka do ustawy o Eximbank będzie musiała przejść przez Podkomisję Spraw Gospodarczych i Finansowych oraz sesję plenarną Komisji Strategii i Finansów, Komisji Legislacji i Sądownictwa oraz sesję plenarną Zgromadzenia Narodowego.

Zmiana ustawy jest niezbędna do sfinalizowania drugiego kontraktu na eksport koreańskiego uzbrojenia do Polski.

Kredyty dla Warszawy

Zgodnie z obowiązującą ustawą, Eximbank może udzielić kredytobiorcy pożyczki w wysokości do 40 proc. swojego kapitału. W lipcu kapitał banku wynosił 18,4 bln wonów (w tym 15 bln wonów kapitału ustawowego), co pozwala na udzielenie Polsce kredytu do 7,35 bln wonów. Po sfinansowaniu już 6 bln wonów w ramach pierwszej transakcji, instytucji pozostało tylko ok. 1,35 bln wonów na kredyt dla Warszawy.

Projekt poprawki został złożony przez posłów Yoon Young-seok z PPP oraz Yang Ki-dae i Jeong Sung-ho z DPK. Ma on na celu zwiększenie obecnego limitu kapitału własnego w wysokości 15 bln wonów do 25 lub 35 bln wonów. Partie rządzące i opozycyjne złożyły poprawkę na posiedzeniu Podkomisji Spraw Gospodarczych i Finansowych w listopadzie 2023 r., ale dotychczas nie poddano jej pod obrady.

W ubiegłym tygodniu koreańskie media informowały, że ustawa ta "utknęła w martwym punkcie" w związku z zaplanowanymi na kwiecień wyborami powszechnymi. Według mediów w efekcie tego opóźnienia umowa zbrojeniowa z Polską może "zostać zmniejszona albo całkowicie porzucona".

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(8)
Yogi
3 miesiące temu
Jeśli ludzie kupują nowe samochody poprzez kredyt z banku, lub maszyny lub inne urządzenia do firm lub siebie to jest ok., ale jak państwo w stanie wyższej konieczności robi podobne zakupy po to by chronić całe społeczeństwo to wtedy to jest to ,, be"
Jestem z Wawy
3 miesiące temu
Ale szrot te komentarze ,rozumiem że to zwolennicy tej Koalicji .
jana
3 miesiące temu
czy ten Blaszczak wie co on zrobil zawarł umowę z koreją za 90mld i jeszcze niewiadomo czy ta umowa dojdzie do skutku to tak sie kupuje sprzęt wojskowy za czyje pieniadze i pewnie niewie nawet ile co będzie kosztowalo to tak sie zalatwia kupno sprzętu wojskowego Rzeby cos kupić to trzeba placić swoją walutą a nie ządać zeby inny kraj płacil za ten sprzęt co polacy zamowili to jest dlamnie chore
Thors Hammer
3 miesiące temu
Czy podatnicy będą wiedzieć, jakie są warunki, zwłaszcza okres kredytowania i odsetki? A może nie mamy prawa wiedzieć?
Bezdomne dzie...
3 miesiące temu
Zabawki za miliony!