Fundacja Firmy Rodzinne (FFR) zbadała, jak przedsiębiorcy oceniają swoją sytuację, jak również całej gospodarki. Pytania zostały skierowane do małych i średnich firm rodzinnych z całej Polski, funkcjonujących przynajmniej od ponad 20 lat.
Sytuacja firm się pogarsza
Ponad trzy czwarte respondentów odczuwa pogorszenie sytuacji gospodarczej kraju, a jedna trzecia odczuwa je w swojej firmie. Najgorsze nastroje panują wśród mikroprzedsiębiorców rodzinnych – aż 56 proc. narzeka, że ich sytuacja jest gorsza niż rok temu – pisze "PB".
Co doskwiera firmom rodzinnym? Ich przedstawiciele najbardziej narzekają na rosnące ceny surowców potrzebnych do wytworzenia własnych towarów czy usług (77 proc. wskazań), coraz droższe benzyny i oleje (73 proc.) oraz wzrost kosztów pracy.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Respondenci też wskazali, które drożejące towary i usługi najbardziej utrudniają im działalność. Największa grupa wskazała na: ceny paliw (31 proc.), energii elektrycznej (25 proc.), koszty pracy (12 proc.), stali (11 proc.), papieru (10 proc.), gazu (7 proc.), transportu (7 proc.).
Kryzys energetyczny może narastać
Sytuacja może się skomplikować w przyszłym roku. Firmy bowiem – zarówno te duże, jak i z sektora MSP – nie zostały objęte ustawą ograniczającą ceny gazu. Decyzja rządu jest o tyle zaskakująca, że małe i średnie przedsiębiorstwa zostały objęte wsparciem w ramach ustawy wprowadzającej limit maksymalnych cen energii.
Jeśli chcesz być na bieżąco z najnowszymi wydarzeniami ekonomicznymi i biznesowymi, skorzystaj z naszego Chatbota, klikając tutaj.