Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. TOS
|
aktualizacja

Media: Unia mogła kupić więcej szczepionek Pfizera, ale Francja się nie zgodziła

12
Podziel się:

Według "Brussels Times" i niemieckiego tygodnika "Der Spiegel", na który belgijski portal się powołuje, ofertę na dodatkowe 500 mln dawek złożył BioNTech, niemiecki partner amerykańskiego giganta farmaceutycznego Pfizer. Unia jednak ją odrzuciła po sprzeciwie Paryża. Francuska firma Sanofi pracuje nad własną szczepionką.

Media: Unia mogła kupić więcej szczepionek Pfizera, ale Francja się nie zgodziła
Media: Unia mogła kupić więcej szczepionek Pfizera, ale Francja się nie zgodziła (PAP, EPA)

UE podpisała wcześniej umowę na 200 milionów dawek Pfizera z opcją na 100 milionów więcej.

Jak podaje "Brussels Times", powołując się na źródła zaznajomione z negocjacjami, sprzeciwiła się temu głównie Francja i w efekcie Komisja Europejska nie podpisała porozumienia. Z kolei francuska firma Sanofi podpisała kontrakt na 300 milionów dawek własnej szczepionki, jednak jej produkt nie otrzymał jeszcze autoryzacji Europejskiej Agencji Leków i Komisji Europejskiej.

Według "Brussels Times" francuski rząd sprzeciwił się ofercie ze strony BioNTech, ponieważ umożliwiała ona amerykańskiego Pfizerowi i niemieckiemu BioNTechowi sprzedaż w UE w sumie aż 800 milionów dawek.

Zobacz także: Twórcy marki dr Irena Eris o szczepionce: wybawienie, ale proces będzie trwał długo

Z kolei według tygodnika "Der Spiegel" niemiecki minister zdrowia Jens Spahn nalegał na Komisję Europejską negocjującą w imieniu 27 państw członkowskich Unii, aby mniejsze kraje nie były wypychane z rynku przez większe, co wyraziłoby się przyjęciem bardziej zróżnicowanej oferty szczepionek. Jego apele pozostały jednak bezskuteczne.

Francuska spółka Sanofi anulowała niedawno trzecią fazę testów szczepionki zaplanowaną na grudzień i ma nadzieję rozpocząć ją w lutym.

"Brussels Times" wskazuje, że opóźnienie stawia firmę przed poważnym problemem. "Zanim rozpocznie się badanie, szczepionka Pfizer trafi do populacji w całej Europie, a Sanofi może mieć trudności z rekrutacją ochotników do testów" - wskazuje.

KE odmówiła komentarza w sprawie doniesień tygodnika "Der Spiegel" i "Brussels Times". - Nie komentujemy przebiegu negocjacji - powiedziała rzecznik komisarz ds. Zdrowia Stella Kyriakides, cytowana przez brukselski portal.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(12)
prawda
3 lata temu
Francja to upadły kraj-bankrut. Wyraźnie tracący na znaczeniu w obliczu światowych przemian. Ratują się wściekłym protekcjonizmem.
Nietylko666
3 lata temu
zejdzi jak najszybciej z powiezchn tej Planety...!!!
BaBa
3 lata temu
Sadze ze niebawem zacznie sie segregowanie ludzi pod katem , kto jakiej firmy szczepionka bedzie zasczepiony , a z tego co wiem firm z gotowym produktem (teoretycznie ) jest juz na rynku 5 (slownie piec) oczywiscie , kazda o innej skutecznosci
LordLudwik39
3 lata temu
Jeżeli szczepionka okaże się skuteczna na tyle że będzie można choć trochę wrócić do normalności na wiosnę to jestem ciekaw co zrobią wtedy te żabojady. Niemcy, Polska, Hiszpania, Włochy itp. będą wracać do normalności a Francuzów ludzie będą omijać szerokim łukiem. Francuscy naukowcy będą siedzieć w swoich laboratoriach a ludność będzie żyła od lockdownu do lockdownu , podczas gdy reszta Europy będzie wracać do normalności. We Włoszech restauratorzy będą znów zarabiać to samo hotelarze w Niemczech i Polsce a żabojadki będą siedzieć w domach i z utęsknieniem patrzeć na "normalność" jaka jest w innych krajach bo u nich "eksperci" i "władza" uparła się by robić swoją szczepionkę. No chyba, że Macron i jego otoczenie chce podzielić los królów francuskich i władców Paryża, którzy zwiewali przed wściekłym ludem w czasie rewolucji francuskiej bo lud miał już dość nędzy i wiecznych zakazów.
Sll
3 lata temu
Nie bójta się ludziska , nie braknie, zawsze można dokupić