Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. KKG
|
aktualizacja

Najemca też musi odśnieżać? "Odgrodzenie terenu taśmą nie rozwiązuje sprawy"

20
Podziel się:

Oblodzone chodniki, zaśnieżone drogi i spadające sople mogą być przyczyną wypadków. Poszkodowany może dochodzić odszkodowania od podmiotów, które zaniedbały swoje obowiązki. Czasami są to najemcy - przypomina Prawo.pl. Zarządcy nieruchomości zamiast usunąć śnieg lub lód, odgradzają fragment terenu taśmą lub barierkami. To nie wystarczy – ostrzegają prawnicy.

Najemca też musi odśnieżać? "Odgrodzenie terenu taśmą nie rozwiązuje sprawy"
Poszkodowany może dochodzić odszkodowania od podmiotów, które zaniedbały obowiązek odśnieżenia, czy usunięcia lodu. Czasami są to najemcy (East News, ARKADIUSZ ZIOLEK)

Wprawdzie do gminy należy obowiązek zapewnienia czystości i porządku na swoim terenie, w tym zbieranie błota, śniegu czy lodu, jednak właściciele nieruchomości odpowiadają za utrzymanie w stanie umożliwiającym bezpieczne przejście chodników, położonych bezpośrednio przy granicy ich nieruchomości. Oni też odpowiadają za szkody, do których dojdzie, jeśli zaniedbają obowiązki.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Samochód na oblodzonej drodze. Policjant nagrał zaskakujący finał

Jednak jak przypomina Prawo.pl, zgodnie z ustawą o utrzymaniu czystości i porządku w gminach za "właściciela" uważa się też inne osoby, jeżeli faktycznie władają nieruchomością, np. najemców. Zaniedbanie obowiązków wiąże się z odpowiedzialnością finansową.

Odgrodzenie terenu taśmą tylko na krótki czas

Eksperci zauważają, że czasami zarządcy nieruchomości zamiast usunąć śnieg, czy lód, odgradzają fragment niebezpiecznego terenu taśmą lub barierkami. To jednak za mało – ostrzega portal Prawo.pl.

- Można wyjątkowo dopuścić taką sytuację, jeśli jest to działanie doraźne, celem zabezpieczenia niebezpiecznego miejsca, np. do czasu przyjazdu ekipy sprzątającej. Gdyby doszło do zdarzenia w takiej sytuacji, krótko po wystąpieniu oblodzenia i opadów śniegu, najemca mógłby bronić się wskazując, że odpowiednio zabezpieczył teren do czasu przyjazdu odpowiednich służb, a upadek poszkodowanego na odgrodzonym terenie, był jego wyłączną winą – tłumaczy adwokat Agata Bosiacka-Baran z Kancelarii A. Łebek i Wspólnicy.

Jeśli jednak taki stan rzeczy utrzymuje się przez dłuższy czas, a zarządca terenu nie usuwa śniegu i lodu, narusza przepisy prawa budowlanego nakazujące zapewnić bezpieczne użytkowanie całego obiektu.

- Wówczas słusznie można zarzucić zarządcy terenu niedochowanie należytej staranności i pociągnąć go do odpowiedzialności za zaistniałą szkodę – dodała Agata Bosiacka-Baran.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(20)
Lofix
rok temu
Trzeba się zebrać i złożyć podanie o rozebranie chodnika lub oddzielenie go pasem zieleni od posesji.
Takiego wała
rok temu
A za co dostaję pieniądze służby drogowe i zakłady komunalne ,chodnik należy do urzedu miasta więc nie za...ją
fdfd
rok temu
Czy najemca musi odśnieżać? Odpowiedź: to zależy od umowy najmu. Jeśli nie ma w niej wzmianki o odśnieżaniu, to odśnieża właściciel. Rozwodzenie takiej prostej sprawy na cały artykuł to przesada.
W10
rok temu
Niech się odpi lą od nas to nie jest moją własnością wystarczająco biorą od nas na różne sposoby characzu.
Rosa
rok temu
Jak przewidują gołoledź to albo się nie wychodzi, alb idzie bardzo powoli pochylonym do przodu. Nikt w nocy nie będzie wychodzić by posypać chodnik , (każdy ma swoje obowiązki prywatne,) tylko dlatego że biegnie obok moje posesji. W końcu chodnik jest panstwowy a nie mój prywatny to dlaczego mamy za to odpowiadać i za to płacić. Nie jestem strużem chodnika 24h na dobę.