Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Przetarg na UMTS rozpoczęty

0
Podziel się:

Urząd Regulacji Telekomunikacji i Poczty (URTiP) oficjalnie rozpoczął procedurę przetargową na rezerwację częstotliwości UMTS i GSM 1800, powiedział we wtorek prezes urzędu Witold Graboś. Podmioty zainteresowane wzięciem udziału w przetargu mogą składać oferty do 12 kwietnia. / ISB /

Urząd Regulacji Telekomunikacji i Poczty (URTiP) oficjalnie rozpoczął procedurę przetargową na rezerwację częstotliwości UMTS i GSM 1800, powiedział we wtorek prezes urzędu Witold Graboś. Podmioty zainteresowane wzięciem udziału w przetargu mogą składać oferty do 12 kwietnia.

Ogłoszenie przetargu poprzedziło miesięczne postępowanie konsultacyjne. Swoje uwagi i opinie zgłosiło 12 podmiotów.

„W ostatecznej wersji dokumentacji przetargowej postanowiliśmy dokonać kilku zmian. Między innymi zmniejszona została minimalna kwota za rezerwację częstotliwości UMTS oraz kwota wadium. Obecnie, więc minimalna opłata wynosi 3,96 mln zł za częstotliwości GSM 1800 oraz 1,05 mln zł za częstotliwości UMTS” – powiedział na konferencji Graboś.

Dodał, że skorygowano także kryterium konkurencyjności i zadeklarowanej kwoty, doprecyzowano tzw. kryteria eksperckie tak, aby ograniczyć uznaniowość.

Graboś przyznał, że dopiero po analizie rynku telekomunikacyjnego i ocenie, który z podmiotów posiada dominująca pozycję na tym rynku, będzie mógł podjąć odpowiednią decyzję o wprowadzeniu roamingu krajowego.

„Mechaniczne narzucenie tego w dokumentacji przetargowej mogło spowodować jej zaskarżenie, a na to z kolei nas nie stać” – powiedział prezes.

Według urzędu zakończenie procedury związanej z analizą rynku telekomunikacyjnego nastąpi w czwartym kwartale 2005 roku.

„Naszym zdaniem, jest miejsce na jeszcze jednego operatora mobilnego. Jest bowiem około 10 mln potencjalnych klientów, a ceny połączeń w sieciach komórkowych są nadal wysokie” – uważa Graboś.

Według niego, nowy potencjalny operator powinien wziąć także pod uwagę zdobywanie klienta poprzez przenośność numerów.

„Operatorzy przedstawili swoje propozycję i w tej chwili czekam na ich realizację. Jeżeli do końca września nic się w tym kierunku nie wydarzy, to urząd będzie musiał sam odpowiednią decyzję narzucić” – dodał prezes urzędu.

Od 22 lutego do 12 kwietnia potrwa sprzedaż dokumentów przetargowych. Do 12 kwietnia podmioty mogą składać swoje oferty. Najpóźniej do 9 maja prezes urzędu ma ogłosić wyniki przetargu. Natomiast wydanie decyzji w sprawie rezerwacji odpowiednich częstotliwości ma nastąpić w czerwcu 2005 roku.

telekomunikacja
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
ISBnews
KOMENTARZE
(0)