Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. AZI
|

Opłata opakowaniowa. Organizacje krytykują rządowy projekt

14
Podziel się:

Projekt ustawy o rozszerzonej odpowiedzialności producentów (ROP) za odpady opakowaniowe przygotowany przez resort klimatu i środowiska budzi obawy wielu organizacji. Ich zdaniem stawki za wprowadzenie opakowań na rynek powinny być dostosowane do rzeczywistych kosztów zbiórki. Rozwiązania proponowane przez rząd mogą też naruszać przepisy unijnej dyrektywy.

Opłata opakowaniowa. Organizacje krytykują rządowy projekt
Producenci będą płacić specjalną opłatę opakowaniową, stawki będą ustalane co roku. (markus thoenen - stock.adobe.com)

Zgodnie z projektem maksymalna stawka opłaty opakowaniowej wyniesie 2 zł za kilogram opakowań wprowadzonych na rynek. Szczegółowe stawki dla poszczególnych materiałów, będą określone w rozporządzeniu. Jednak rozwiązania zaproponowane przez rząd budzą obawy wielu organizacji.

Zobacz także: Opakowania do zwrotu. Minister klimatu: konsumentowi musi się opłacać nie wyrzucać

Zdaniem Związku Pracodawców Przemysłu Opakowań i Produktów w Opakowaniach EKO-PAK - opłata opakowaniowa, która ma być ponoszona przez producentów wprowadzających produkty w opakowaniach dla gospodarstw domowych, jest daniną publiczną.

W tym kontekście powołują się na art. 217 Konstytucji, który wymaga, aby nakładanie podatków i innych danin publicznych następowało w drodze ustawy.

Według związku proponowane rozwiązania mogą także naruszać przepisy unijnej dyrektywy. Nie ma także zapewnienia przejrzystego sposobu ustalania kosztów pomiędzy zainteresowanymi podmiotami.

Z kolei według Polskiego Stowarzyszenia Zero Waste stawki za wprowadzenie opakowań na rynek powinny być dostosowane do rzeczywistych kosztów zbiórki i przygotowania do recyklingu. Według nich już dziś w niektórych krajach w Europie stawki za niektóre rodzaje opakowań przekraczają wskazany w projekcie ustawy maksymalny poziom 2 zł/kg.

Zdaniem Związku Miast Polskich do projektu nie dołączono natomiast projektów aktów wykonawczych, mimo iż proponowane przepisy przewidują także dziewięć rozporządzeń, wśród nich określające m. in. stawki opłaty opakowaniowej dla poszczególnych rodzajów opakowań przeznaczonych dla gospodarstw domowych.

Tymczasem według organizacji bez analizy projektów rozporządzeń nie można całościowo ocenić projektu i skutków proponowanej regulacji.

Przypomnimy, projekt ustawy o rozszerzonej odpowiedzialności producentów (ROP) za odpady opakowaniowe zakłada podział opakowań na konsumenckie, oraz pozostałe - z handlu, dystrybucji czy przemysłu. Producenci będą także ponosić specjalną opłatę opakowaniową, której stawki co roku będzie określał minister klimatu.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(14)
eeeeeee
3 lata temu
brawo pis ktory to wasz kolejny podatek bo juz sie pogubiłem
Karolek
3 lata temu
Najbardziej mnie wnerwia, jak dwa ciasteczka są opakowane w folijkę, następnie w mały kartonik, a potem takie w małym kartoniku w większy, żeby razem były 4, czy 6 sztuk. Makabryczne marnotrawstwo dóbr planety. Takie praktyki powinny być nie tylko napiętnowane i opodatkowane, ale jeszcze dodatkowo karane.
Kapitan
3 lata temu
Gdyby rząd powiedział że producent ma rozliczyć się ze swoich śmieci opakowań to byłaby konkurencja i byłoby tanio. Ale tak trzeba wszystko uregulować żeby zarobił na tym rząd a stracił klient. Kolejne podatki tylko inaczej
adz
3 lata temu
U nas dba się głównie o niechcących pracować i ludzi o niskich kwalifikacjach podnosząc pensje minimalne. A przedsiębiorców traktuje się jak dojne krowy. Podnosi im ZUS i koszty płac dla pracowników. Zewsząd są atakowani przepisami trudnymi do interpretacji, kontrolami skarbowymi, nowymi obowiązkami, podatkami, podwójnymi składkami zdrowotnymi. Traktuje się ich jak potencjalnych oszustów. Założysz biznes, to za jakiś czas zmienią przepisy i musisz go zamknąć. Nic dziwnego, że ludzie uciekają za granicę pracować lub tam zakładają firmy albo siedzą w szarej strefie. Mimo wszytsko da się zarobić. Wszystko zależy od nas, naszych umiejętności i starań. Przeczytajcie sobie ksiazke pt. Emerytura nie jest Ci potzerbna Jest o zarządzaniu pieniędzmi by ludzie mogli się dowiedzieć jak mogą sami zbudować sobie bezpieczeństwo finansowe, a nawet osiągnąć wolność finansową.
zen
3 lata temu
to co? już za śmieci nie będziemy płacili?