Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. KRO
|

Orlen i Pocztę Polską może jednak połączyć paczka. Projekt jest gotowy

6
Podziel się:

Orlen i Poczta Polska dziś osobno walczą o uwagę klientów odbierających i wysyłających paczki. Na tapecie jednak znów znalazł się plan połączenia obu sieci automatów paczkowych. Trwają już analizy, które mogą doprowadzić do zakończenia bratobójczej walki dwóch państwowych spółek.

Orlen i Pocztę Polską może jednak połączyć paczka. Projekt jest gotowy
Orlen Paczka i Poczta Polska pod jednym szyldem? To możliwe (Adobe Stock, OlekAdobe)

O sprawie pisze "Rzeczpospolita" i przypomina, że nie jest to nowy pomysł. Już rząd Prawa i Sprawiedliwości rozważał tego typu krok, a popierały go Ministerstwo Aktywów Państwowych i sama Poczta Polska. Sprzeciwił mu się jednak Orlen, a projekt trafił do szuflady.

Analiza wskazywała, że połączony biznes paczkowy Orlenu i PP powinien znaleźć się pod egidą Poczty. Stanowcze "nie" takiej wizji powiedział jednak Orlen i sprawa została zamrożona – przekazała "Rz" osoba związana z Pocztą Polską znająca kulisy sprawy.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Pokazał skutki fuzji. "Nowy gracz. To niebezpieczne dla Polski"

Orlen i Poczta pod jednym sztandarem?

Dziennik jednak wskazuje, że szybko gotowy projekt można z szuflady MAP wyciągnąć. A konsolidację Orlenu i Poczty na rynku KEP (kurier, ekspres, paczka) zaleca renomowana firma doradcza z tzw. wielkiej czwórki.

Daniel Obajtek jednak przekonuje, że w czasie swojej prezesury w Orlenie był wielkim zwolennikiem połączenia sił przez oba podmioty na rynku paczek. W serwisie X stwierdza taki krok byłby realizacją jego wizji.

To właśnie ten zły Obajtek ze złym Zarządem rozszerzył działalność koncernu o usługi kurierskie. W tej chwili jest już prawie 5 tysięcy automatów paczkowych – pisze były prezes Orlenu.

Zatrzymanie "bratobójczej walki" będzie trudne

"Rz" jednak przekonuje, że to za jego czasów zaczęła się bratobójcza walka między obydwiema spółkami państwowymi. Rywalizacja rozpoczęła się w 2022 r., gdy doszło do zakończenia współpracy koncernu naftowego i operatora pocztowego nad projektem Orlen Paczka. Od tamtego czasu przesyłki można odebrać łącznie w 11 tys. punktach Orlenu (automaty oraz stacje benzynowe).

Orlen Paczka ma dziś 21 centrów logistycznych, a w 2023 r. dostarczyła o 240 proc. przesyłek więcej niż rok wcześniej. Odwrotnie sytuacja wygląda w Poczcie Polskiej, która w rankingu firm kurierskich spadła już na szóstą pozycję. Internetowa wyszukiwarka automatów Pocztex wskazuje dziś ledwie 687 punktów odbioru paczek.

Eksperci, z którymi rozmawiał "Rz", przekonują, że zakończenie rywalizacji z Orlenem pozwoli złapać drugi oddech Poczcie na rynku KEP. Jednak problemem może być "pozyskanie" automatów Orlenu. Koncern prawdopodobnie nie odda ich za darmo, a Poczta nie ma funduszy, by je odkupić. Być może zatem rozwiązaniem będzie powołanie przez oba podmioty spółki celowej w tym zakresie.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(6)
Przedsiębiorc...
2 miesiące temu
Jak poczta zacznie dostarczać listy zamiast awiza, to można pomyśleć, ale ba razie szkoda zachodu
Jania
2 miesiące temu
Poczta nie ma paczkomatów o jakiej walce tu mowa?
Van Gogh
2 miesiące temu
Donald Oskar Tusk herbu Lipa połączy ale tylko "stare niemieckie ziemie" od Wisły na zachod do fatherlandu a Pocztę Polską z Deutsche Post.
Prezydent2025
2 miesiące temu
Powtórzę. Pocztę Polską SA można bez żadnej szkody odesłać do historii.
Obserwator
2 miesiące temu
To nie szpital żeby ich dotować. Do likwidacji !!!!??! Niech pracują jak korporacja a zyski będą. Brakuje dobrego managera.