Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. PRC
|
aktualizacja

Pierwsze efekty kalifornijskich ustaleń. USA i Chiny powołają grupę roboczą

29
Podziel się:

W Pekinie odbędzie się pierwsze spotkanie amerykańsko-chińskiej grupy roboczej. To efekt przełomu w relacjach amerykańsko-chińskich, który miał miejsce podczas szczytu w Kalifornii. USA zniosły część sankcji, a Pekin zobowiązań się do ukrócenia eksportu fentanylu.

Pierwsze efekty kalifornijskich ustaleń. USA i Chiny powołają grupę roboczą
Xi Jinping i Joe Biden (Getty Images, Chip Somodevilla)

W Pekinie odbędzie się we wtorek pierwsze spotkanie amerykańsko-chińskiej grupy roboczej ds. substancji używanych do produkcji fentanylu, narkotyku wiązanego w USA ze śmiercią tysięcy osób rocznie – podał w niedzielę Reuters, powołując się na źródło w administracji USA.

Cytowany urzędnik określił planowane spotkanie jako "kluczową część" wspólnych wysiłków USA i ChRL w tej sprawie.

Wcześniej że Pekin zażądał od USA usunięcia z listy sankcyjnych Instytutu Kryminalistyki Ministerstwa Bezpieczeństwa Publicznego ChRL. Administracja zaprzeczała wówczas, że zgodziła się na zniesienie sankcji.

To jednak miał być warunek Chin, by to państwo zaangażowało się w ukrócenie eksportu substancji i sprzętu potrzebnego do produkcji fentanylu. Jest to narkotyk, który od lat doprowadza do śmierci niemal 100 tys. Amerykanów każdego roku.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Czekają nas głodowe emerytury. To problem ekonomiczny, nie demograficzny - Biznes Klasa #14

Chiny działają

Według niego chińskie władze podjęły działania przeciwko rodzimym firmom produkującym substancje chemiczne używane do wytwarzania fentanylu mniej więcej w listopadzie ubiegłego roku, gdy przywódcy obu państw, Joe Biden i Xi Jinping, spotkali się w Kalifornii. Pekin miał też zacząć rozmowy w tej sprawie z Meksykiem.

Zobowiązanie Chin do ukrócenia sprzedaży chemikaliów i sprzętu do wytwarzania fentanylu meksykańskim kartelom narkotykowym było jednym z konkretnych wyników szczytu w Kalifornii. Waszyngton ocenia, że Pekin jak dotąd wywiązuje się ze swoich obietnic.

W piątek i sobotę doradca prezydenta USA ds. bezpieczeństwa narodowego Jake Sullivan i szef MSZ Chin Wang Yi przeprowadzili w Bangkoku rozmowy, które dotyczyły m.in. Tajwanu, Korei Płn. oraz ataków Huti na Morzu Czerwonym. W najbliższych miesiącach planowana jest rozmowa przywódców USA i ChRL.

Według amerykańskich Centrów Kontroli i Zapobiegania Chorobom (CDC) w 2021 roku z powodu przedawkowania opioidów zmarło w Stanach Zjednoczonych ponad 80 tys. osób. 88 proc. z tych przypadków dotyczyło syntetycznych opioidów, takich jak fentanyl.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(29)
bjiyut
4 miesiące temu
Dziwi krótkowzroczność dzisiejszych Chin, które nie widzą rosji jako głónego zagriżenia dla rozwoju ich kraju i świata
Lew
4 miesiące temu
"USA zniosły część sankcji, a Pekin zobowiązał się do ukrócenia eksportu fentanylu" i Chiny obiecały jeszcze, że nie będą szmuglować do USA wiaderek i łopatek do zabawy w piaslownicy. Ogromna wartość tego artykułu.
Zofia
4 miesiące temu
skoro jest rynek, zapotrzebowanie to wiadomo ze będzie inny producent dostawca
E3rd
4 miesiące temu
Biden rozwali stany ….
nostra
4 miesiące temu
to nie przesmyk suwalski a przesmyk chiński na granicy z rosją będzie przez Chińczyków mocno powiększony
...
Następna strona