Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. MZUG
|

PKW policzyła wszystkie głosy. Polacy wybrali

7
Podziel się:

Państwowa Komisja Wyborcza policzyła głosy ze wszystkich okręgów, w których oddano głosy podczas wyborów samorządowych. Pierwsza tura wyborów odbyła się 7 kwietnia, druga natomiast odbędzie się za dwa tygodnie - 21 kwietnia.

PKW policzyła wszystkie głosy. Polacy wybrali
Państwowa Komisja Wyborcza podliczyła wszystkie głosy (PAP, PAP/Darek Delmanowicz)

Państwowa Komisja Wyborcza przekazała, że zostały przeliczone głosy z 31 456 na 31 456 (100 proc.) obwodów głosowania w wyborach samorządowych. Frekwencja wyniosła natomiast 52 procent.

Zgodnie z oficjalnymi wynikami wybory samorządowe w Polsce wygrało Prawo i Sprawiedliwość, zdobywając 34,3 proc. głosów. Drugie miejsce zajęła Koalicja Obywatelska z wynikiem 30,6 proc., a ostatnie miejsce na podium przypadło Trzeciej Drodze, która uzyskała 14,3 proc. głosów.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Miał zrujnować rodzinną firmę, a teraz ma 120 salonów i podbija rynek w Polsce - Marcin Ochnik

Jak się okazuje, mimo przewagi PiS, Koalicja Obywatelska obejmie władzę w dziewięciu sejmikach wojewódzkich, Prawo i Sprawiedliwość w siedmiu.

Koalicja Obywatelska obejmie władzę w województwach: śląskim, opolskim, dolnośląskim, wielkopolskim, lubuskim, zachodnio-pomorskim, pomorskim, kujawsko-pomorskim i warmińsko-mazurskim.

Prawo i Sprawiedliwość natomiast obejmie władzę w województwach: małopolskim, podkarpackim, świętokrzyskim, lubelskim, łódzkim, mazowieckim i podlaskim.

Wybory samorządowe 2024

W niedzielę 7 kwietnia odbyły się wybory samorządowe. Polacy wybrali swoich przedstawicieli do rad gmin, powiatów i sejmików województw oraz wójtów, burmistrzów i prezydentów miast.

najlepszy wynik w wyborach do sejmików osiągnęło Prawo i Sprawiedliwość (PiS) z poparciem 33,7 proc., na drugim miejscu uplasowała się Koalicja Obywatelska (KO) z wynikiem 31,9 proc. Trzecie miejsce zajęła Trzecia Droga z 13,5 proc. głosów. Kolejne miejsca przypadły Konfederacji (7,5 proc.), Lewicy (6,8 proc.), Bezpartyjnym (2,7 proc.) oraz innym komitetom wyborczym (3,9 proc.).

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(7)
dgen
4 tyg. temu
Ludzie poznali się (kolejny raz) na Tusku - PO będzie mogła rządzić samodzielnie tylko w jednym województwie (pomorskim). PIS samodzielnie będzie rządził w czterech województwach.
Dana
4 tyg. temu
Trzeba się cieszyć tym co mamy,no cóż PiS wygrywa w Polsce B,ciemnota ,,głupota ,do tych ludzi nic nie dociera ,że PiS kradnie ?a kogo to obchodzi powiedzą cytuje :nom tyz dajo"wykształcenie ? Cytuje :na co komu PiS nom da i będzie do brze,unia a naco ,kto tam będzie jechał"Niemcy zle,ale dobrze płaci,trza jeździć i to cała poliryka wyborców PiS w większości ich nic nie interesuje tylko daj ,daj i jeszcze raz daj
Leo22
4 tyg. temu
W Polsce rządzą ludzie którzy mają kredyty....patologia
Magister-z-Ki...
4 tyg. temu
Ciekawe jaka byłaby frekwencja wyborcza gdyby partie walczyły o głosy ludzi biernych zawodowo i bezrobotnych, osoby których nie stać na mieszkanie, a nie chcą wpadać w spiralę zadłużenia, osoby chcące założyć rodzinę. Np za pomocą : -inwestycji zwiekszajacych ilość miejsc pracy, -Budowę dofinansowanych mieszkań dla małżeństw pracujacych majacych dzieci (kawalerka +1 pokój na każde dziecko) po 20 latach przeoraciwanych przez nich na 1 i 1/2 etatu możliwość wykupienia przez nich tych mieszkań za 10-20%ceny rynkowej - motywowałoby to do pracy i zakładania rodzin a więc też płacenia podatków, a mamy kryzys demograficzny (czego Lewica nie rozumie i dlatego przegrała) -Edukację osób biernych zawodowo (tylko praktyczne i potrzebne na lokalnym rynku pracy (umiejętności, kompetencje, wiedza) -korzystne również dla firm -ulgi w składkach ZUS dla osób odpowiedzialnych społecznie tworzacych nowe miejsca pracy (osób, nie firm... by nie zamykali firm i otwierali nowez ulgami ) -Uprościć i skonsolidować prawa i obowiązki pracodawców i pracowników do 5 punktów po każdej strony - tak aby obie strony czesciej je rozumiały i respektowały. -stworzyć system upowszechniania wiedzy o tym jakich umiejętności oczekują lokalni/regionalni pracodawcy i gdzie można się ich nauczyć -stworzyć dla potencjalnych inwestorów rejestr osób,, kontakt do nich, ich potwierdzonego wyksztalcenia, umiejętności, kompetencji iwiedzy w danej gminie, powiecie, województwie). Jeśli kryzys demograficzny będzie się pogłębiał, a wskaźnik zatrudnienia będzie stał w miejscu lub nawet pogarszał się - wtedy Polska w ciagu 15-30 lat zacznie słabnąć,gospodarczo, spolecznie i militarnie - stanie się krajem emerytów. Wtedy pozostanie przyjmować hurtowo bez weryfikacji imigrantów i ryzykować destabilicje kraju na dziesiątki sposobów.
Babka
4 tyg. temu
Teraz trzeba wzmocnić władzę koalicji. Bez kłótni bo szarańcza czeka.