Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Amnestia w ministerstwach

0
Podziel się:

Do konsultacji międzyresortowych trafi projekt nowelizacji rozporządzenia ministra edukacji regulującego kwestie matur, w tym wprowadzającego "amnestię" dla maturzystów, którzy nie zdali jednego egzaminu.

Do konsultacji międzyresortowych trafi projekt nowelizacji rozporządzenia ministra edukacji regulującego kwestie matur, w tym wprowadzającego "amnestię" dla maturzystów, którzy nie zdali jednego egzaminu.

Zgodnie z przedstawioną w połowie lipca przez wicepremiera, ministra edukacji Romana Giertycha propozycją, każdy maturzysta, który zda co najmniej cztery z pięciu egzaminów maturalnych (dwóch ustnych i trzech pisemnych) i łącznie dostanie z egzaminu co najmniej 30 proc. punktów, otrzyma świadectwo dojrzałości.
Premier Jarosław Kaczyński nie zakwestionuje propozycji "maturalnej amnestii"
Jak tłumaczył wówczas Giertych, zmiany w systemie oceniania maturzystów, to nie jednorazowa amnestia dla tegorocznych abiturientów, ale modyfikacje, które będą wprowadzone na stałe. Jest to związane z planowanym wprowadzeniem obowiązkowego egzaminu z matematyki na maturze. Według ministra edukacji, egzamin z matematyki będzie obowiązkowy na maturze w 2009 lub w 2010 roku. * *

Protestują rektorzy i rzecznicy

Przeciwna amnestii maturalnej jest Konferencja Rektorów Akademickich Szkół Polskich. Rektor Politechniki Wrocławskiej, prof. Tadeusza Lutego zapowiada, że jeśli resort edukacji przygotuje projekt rozporządzenia zawierającego maturalną "amnestię", rektorzy szkół wyższych będą zabiegać o przywrócenie egzaminów wstępnych na studia.

Propozycję ministra edukacji krytykują także m.in. Rzecznik Praw Obywatelskich, Rzecznik Praw Dziecka oraz Społeczny Rzecznik Praw Ucznia. O zachowanie warunku zdania egzaminu z każdego przedmiotu, jako podstawy otrzymania świadectwa dojrzałości apeluje także Sejmowa Komisja Edukacji, Nauki i Młodzieży. Posłowie zamiast amnestii proponują wprowadzenie przyśpieszonych egzaminów poprawkowych.

Maturzyści wolą zdawać za rok

Do Okręgowych Komisji Egzaminacyjnych w Łomży i Poznaniu zgłosiło się kilkunastu maturzystów, którzy nie zdali matury i nie chcą "skorzystać" z amnestii. Argumentują, że wolą za rok poprawiać egzamin i nie być "naznaczonymi".

W ubiegłym tygodniu o propozycji amnestii maturalnej z ministrem edukacji rozmawiał prezydent Lech Kaczyński. O rozmowę prosili go rektorzy uczelni publicznych.

W opinii prezydenta Lecha Kaczyńskiego kwestia wyników egzaminu maturalnego nie powinna podlegać negocjacjom, ale cofnięcie tzw. amnestii dla maturzystów spowodowałoby kolejne komplikacje.

Prywatne szkoły popierają

Jednak nie wszyscy występują przeciw pomysłom ministra Girertycha. Na stronie internetowej resortu edukacji zamieszczony został list władz czterech uczelni niepublicznych (Społecznej Wyższej Szkoły Przedsiębiorczości i Zarządzania, Wyższej Szkoły Zawodowej Łódzkiej Korporacji Oświatowej, Wyższej Szkoły Humanistyczno-Ekonomicznej w Łodzi oraz Wyższej Szkoły Humanistyczno-Ekonomicznej w Sieradzu) popierający propozycję ministra edukacji.

wiadomości
gospodarka
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)