Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Bieda zagląda w oczy mediom publicznym

0
Podziel się:

Wpływy z abonamentu będą w tym roku niższe o 100 milionów złotych, prognozuje Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji. Jeżeli tak się stanie, to publiczne radio czeka krach finansowy.

Bieda zagląda w oczy mediom publicznym
(Jacek Bednarczyk /PAP)

Wpływy z abonamentu będą w tym roku niższe o ponad 10 procent, czyli około 100 milionów złotych. Takie progonozy przedstawiła Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji.

Według prezesa Polskiego Radia Krzysztofa Czabańskiego, jeżeli prognozy Czabański: Walczymy o przetrwanieKrajowej Rady sprawdzą się, to publiczne radio czeka krach finansowy. Dodaje, że w tym roku Polskie Radio musi walczyć o przetrwanie, a w przyszłym, jeżeli sytuacja się pogorszy, będzie musiało zrezygnować z inwestycji.

Prezes Telewizji Polskiej Bronisław Wildstein zapowiada reformę firmy, by zyskać oszczędności. Podkreśla jednak, że telewizja publiczna nie może Wildstein: Skończmy z hipokryzjąemitować więcej reklam, a pieniędzy z abonamentu jest coraz mniej.

Witold Kołodziejski z Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji uważa, że jeszcze w tym roku powinien zostać rozwiązany problem abonamentu. Dodaje, że obecnie opłaca go zaledwie 40 procent zobowiązanych do tego osób.

Witold Kołodziejski mówi, że trzeba zdecydować, w jaki sposób abonament powinien być opłacany. Przypomina, że proponowano już, by był rozliczany podczas składania zeznań podatkowych albo opłacany razem z rachunkiem Kołodziejski: Albo nie ma abonamentu albo płacą wszyscyza energię elektryczną. Witold Kołodziejski dodaje, że trzeba też zlikwidować monopol Poczty Polskiej, która zajmuje się pobieraniem opłat za posiadanie odbiorników radiowych i telewizyjnych.

Wyjaśnia, że dzieki temu operatorzy sieci kablowych i satelitarnych platform cyfrowych mogliby włączyć abonament w swoje opłaty.

Zgodnie z ustawą, abonament płaci się za posiadanie odbiorników radiowych i telewizyjnych. Zwolnione z tego obowiązku są między innymi osoby, które ukończyły 75 lat, niesłyszące i niewidome oraz te, którym przyznano pierwszą grupę inwalidztwa.

wiadomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)