Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Klich: Kryzys pomaga w profesjonalizacji armii

0
Podziel się:

Szef MON uważa, że stabilność pracy w wojsku stała się atutem armii.

Klich: Kryzys pomaga w profesjonalizacji armii
(PAP/Tomasz Gzell)

_ - Światowy kryzys finansowy niespodziewanie wsparł wysiłki Polski na rzecz profesjonalizacji sił zbrojnych, ponieważ oferowane przez wojsko stabilne wynagrodzenie nagle zyskało na wartości _ - powiedział minister obrony narodowejBogdan Klich

W rozmowie z agencją Reutera szef MON ostrzegł, że problemy finansowe mogą natomiast negatywnie wpłynąć na misje Polski za granicą, w tym rozważany wzrost liczby żołnierzy w ramach natowskiej operacji w Afganistanie.

_ - Zainteresowanie (wstąpieniem do zawodowej armii) jest większe niż się spodziewaliśmy _ - oświadczył Klich.

_ - Oczywiście naszym sojusznikiem jest kryzys finansowy, który z większą nawet siłą uderza w Europę Zachodnią. Wielu Polaków wraca albo wkrótce wróci z Wielkiej Brytanii. I teraz szukają oni przede wszystkim stałego zatrudnienia _ - wyjaśnił.

Według ministra _ statystyki pokazują, że zainteresowanie armią wśród młodych Polaków wzrosło znacznie w ciągu kilku miesięcy _. Szef MON powiedział, że zwerbowano do zawodowej służby już prawie 82 tys. osób. Kolejnych 11 tys. chętnych przeszło wymagane testy, a 25 tys. zostało zarejestrowanych.

Zgodnie z planem do końca przyszłego roku ma zostać przeprowadzona profesjonalizacja armii, od stycznia 2011 będą w niej służyć wyłącznie zawodowcy. Z końcem ubiegłego roku MON zawiesiło pobór do służby zasadniczej, jesienią skończą służbę ostatni żołnierze z przymusowego wcielenia. Będą jednak mogli przedłużyć służbę jako żołnierze kontraktowi. Docelowo do końca 2010 roku armia ma liczyć 120 tys. żołnierzy, w tym 90 tys. w służbie czynnej.

Klich odniósł się też do możliwego zwiększenia liczebności polskiego kontyngentu w Afganistanie. Zaznaczył, że ostateczna decyzja ma zapaść w lutym i odzwierciedlałaby zarówno potrzeby militarne, jak i ograniczenia finansowe.

_ - Analizujemy nasze zaangażowanie w Afganistanie i raport wykaże, czy obecna liczebność żołnierzy jest wystarczająca, czy musi zostać podniesiona. Ale na to wpływ mają też warunki finansowe. Musimy się przekonać, czy nas na to stać _ - zastrzegł Klich.

Polska rozważała zwiększenie liczebności sił w Afganistanie o 400- 600 żołnierzy z obecnego poziomu 1,6 tys.

ZOBACZ TAKŻE:

wiadomości
wiadmomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)