Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Media: Egzekucja Saddama nic nie zmieni

0
Podziel się:

W komentarzach, dotyczących egzekucji byłego irackiego dyktatora Saddama Husajna, niedzielna prasa europejska w większości akcentuje, że wykonanie wyroku w niczym nie przyczyni się do rozwiązania problemów, wobec których stoi Irak.

W komentarzach, dotyczących egzekucji byłego irackiego dyktatora Saddama Husajna, niedzielna prasa europejska w większości akcentuje, że wykonanie wyroku w niczym nie przyczyni się do rozwiązania problemów, wobec których stoi Irak.

Londyński "Sunday Telegraph" pisze, iż "byłoby naiwnością sądzić, że egzekucja położy kres fali przemocy, rozlewającej się po Iraku od obalenia przez kierowaną przez USA koalicję Saddama w marcu 2003 roku".

Z kolei "Observer" zaznacza, że po usunięciu Saddama szef brytyjskiego rządu Tony Blair winien podjąć próbę przekonania Busha by przełamał obiekcje w sprawie pomocy Syrii i Iranu w opanowanoiu przemocy w Iraku.

"Sunday Times" odnotowuje natomiast, że iracki tyran poszedł na śmierć z niespodziewaną godnością, czyniąc wszystko by wykreować swój wizerunek bohatera i męczennika. "Legenda Saddama zaczyna się rodzić" - pisze "Sunday Times".

Niemiecki dziennik "Bild am Sonntag" ocenia wprost:"Śmierć Saddama nie rozwiązuje żadnego z problemów, jakie stworzyła wymierzona przeciwko niemu kampania wojskowa". Identyczną opinię wyraża francuski "le Journal du Dimanche", wskazując że egzekucja "nie zmienia w żaden sposób sytuacji na froncie".

Włoska prasa: Krok wstecz dla Iraku

Prawicowe "Il Giornale" pyta w nagłówku: " sprawiedliwość czy barbarzyństwo?". Gazeta, wydawana przez rodzinę byłego premiera Silvio Berlusconiego, przytacza na pierwszej stronie jego słowa o tym, że stracenie Husajna było błędem politycznym i historycznym oraz krokiem wstecz dla całego Iraku.

Wątpliwości nie ma lewicowa "Unita", która pisze o "triumfie barbarzyństwa" i ze zdumieniem konstatuje, że sceny z egzekucji pokazano na całym świecie. Swą ocenę dziennik wyraża w nagłówku: " Przestraszeni na widok tego stryczka w telewizji".

Katolickie "Avvenire" zwraca uwagę na sprzeczne reakcje i podziały, jakie wywołało stracenie byłego prezydenta Iraku. Przytacza również słowa prezydenta Włoch Giorgio Napolitano, który w specjalnej nocie oświadczył, że jego kraj jest przeciwny każdemu wyrokowi śmierci.

Znane z ostrego języka prawicowe "Libero" obwieszcza na pierwszej stronie: "Ale draństwo". "Śmierć dyktatora z Bagdadu na szubienicy jest bolesną klęską dla naszej cywilizacji. Także nowy, wyzwolony Irak źle się zaczyna"- stwierdza się w komentarzu.

Komunistyczne "Il manifesto" publikuje zdjęcie Saddama Husajna ze stryczkiem na szyi, a pod nim tytuł "Nowy świat" oraz sarkastyczne rysunkowe życzenia "dobrego roku 2007", na których cyfra 7 przedstawiona jest jako szubienica. Gazeta podkreśla, że egzekucja odbyła się o 4 rano, bo "sędziowie i kaci bardzo się spieszyli po procesie, który prawo międzynarodowe uważa za farsę".

"Żadnej wielkoduszności. Saddam powieszony, a Europa i Watykan boją się teraz zemsty" - pisze rzymskie "Il Tempo" w artykule zatytułowanym " I oni nazywają to cywilizacją".

wiadomości
gospodarka
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)