Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Minister potwierdza: Zwyciężyli zwolennicy traktatu

0
Podziel się:

Za traktatem może być nawet 60 procent Irlandczyków. Teraz Polska i Czechy.

Minister potwierdza: Zwyciężyli zwolennicy traktatu
(infomatique/CC/Flickr)

aktualizacja 14.02

W irlandzkim referendum w sprawie ratyfikacji reformującego Unię Europejską Traktatu z Lizbony najprawdopodobniej zwyciężyli zwolennicy dokumentu. Wskazują na to wyniki nieformalnych sondaży przed lokalami wyborczymi (exit polls).

_ _Potwierdza to irlandzki minister spraw zagranicznych Micheal Martin. Oznajmił on, że Irlandia opowiedziała się w piątkowym referendum za Traktatem Lizbońskim.

Według niego głosowanie na _ tak _ wybrało 60 procent głosujących.

_ Jestem zachwycony moim krajem. To wygląda na przekonujące zwycięstwo. To dobre dla Irlandii, gdyż szczerze wierzę w naszą przyszłość w Unii Europejskiej i nie było realnego powodu, by głosować na +nie+ _ - podkreślił.

Oficjalne wyniki referendum mają być znane w sobotę w drugiej połowie dnia.

Oficjalne liczenie głosów rozpocznie się dopiero w sobotę o godz. 9 rano (10 czasu polskiego) w Dublińskim Zamku.

Na wynik trzeba będzie poczekać prawdopodobnie do godziny 17 (18 czasu polskiego).

Była to druga próba ratyfikacji dokumentu przez 4-milionową Irlandię. Pierwsza zakończyła się porażką w czerwcu 2008 roku.

Nie czekając na oficjalne wyniki piątkowego referendum, lider chadeków w Parlamencie Europejskim Joseph Daul wyraził radość z sygnałów, że zwyciężyło _ tak _, i wezwał do bezzwłocznego dokończenia ratyfikacji przez Polskę i Czechy.

_ - Chciałbym w szczególności pogratulować irlandzkim wyborcom mądrości w rozróżnieniu między prawdą a kłamstwami, które niestety przeważały w tej kampanii. Decyzja zabezpiecza naszą wspólną przyszłość, zapewniając bardziej demokratyczne i skuteczne funkcjonowanie Unii Europejskiej i zapewnia Irlandii, że pozostanie w centrum podejmowania decyzji w UE _ - oświadczył Daul.

_ - Oczekuję teraz zakończenia procesu ratyfikacji w nadchodzących tygodniach. Wzywam Polskę i Republikę Czeską, by bez zwłoki ratyfikowały Traktat _ - dodał Daul, zwracając się do dwóch krajów, gdzie prezydenci nie podpisali jeszcze Traktatu, mimo ratyfikacji przez parlamenty.

Daul przekonywał, że Traktat z Lizbony wzmocni UE i umożliwi jej podejmowanie działań w tak kluczowych globalnych kwestiach, jak kryzys gospodarczy, zmiany klimatyczne i bezpieczeństwo energetyczne.

_ UE będzie mówiła jednym głosem i jednogłośnie działała, kiedy Traktat z Lizbony zostanie ratyfikowany na podstawie wspólnych wartości drogim wszystkim Europejczykom _ - podkreślił.

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)