Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Ostatnie kuszenie Platformy?

0
Podziel się:

Platforma Obywatelska się zastanawia. Dla PiS zgoda na wiosenny termin wyborów to warunek rozmów o zmianie ordynacji. LPR krytykuje, a Andrzej Lepper ordynację mieszaną popiera, choć może ona doprowadzić, że Samoobrona - podobnie jak LPR - do nowego Sejmu nie wejdzie.

Ostatnie kuszenie Platformy?

Propozycje zmian w ordynacji są interesujące, ale dopiero po uchwaleniu ordynacji mieszanej bedzie można mówić o terminie wyborów - podkreśla lider Platformy Obywatelskiej, Donald Tusk. Dla PiS zgoda na wiosenny termin wyborów to warunek rozmów o zmianie ordynacji.

Nieoczekiwanie złożenie wniosku o wprowadzenie zmian w ordynacji wyborczej zapowiedział szef klubu parlamentarnego PiS Przemysław Gosiewski. Projekt PiS przewiduje m.in. jednomandatowe okręgi wyborcze, czego domaga sie PO.

Według Donalda Tuska po zakończeniu pracy nad nowa ordynacją wyborczą PO będzie gotowa do rozmówDonald Tusk, Lider Platformy Obywatelskiej: Jesteśmy gotowi po złożeniu projektu lub projektów nowej ordynacji wyborczej, do natychmiastowej pracy nad jej kształtem. To dobra wola Platformy. Wierzymy bowiem, że możliwy jest mądry kompromis w sprawie lepszej ordynacji wyborczej.
Posłuchaj, co jeszcze powiedział Donald Tusk: o szansie porozumienia z PiS oraz o terminie wyborów
o terminie wyborów parlamentarnych. „Termin majowy nie jest dogodny z różnych względów." - podkreśla Tusk i dodaje, że „nie wydaje się możliwe, aby w ciągu kilku dni można było uzgodnić, a następnie uchwalić nową ordynację."

Lider Platformy podkreśla także, że wybory majowe nie sprzyjałyby dobrej atmosferze pielgrzymki papieża. „Dlatego pozostajemy sceptyczni wobec tego terminu" - zaznacza Donald Tusk.

Poza krótkim oświadczeniem Donald Tusk nie chciał rozmawiać z dziennikarzami.

Bardziej rozmowni byli inni. Propozycję zmian w ordynacji wyborczej skrytykowała Liga Polskich Rodzin. Andrzej Lepper, Samoobrona: *To są takie gry, gierki. PiS chyba sam nie wie czego chce. Być może chce doprowadzić do tego, ze kampania będzie trwać w tym czasie kiedy będzie Ojciec Święty w Polsce i chce wykorzystać tę wizytę. Moja cierpliwość pomału się kończy. Posłuchaj, co jeszcze powiedział Lepper o ordynacji wyborczej** oraz **o gierkach PiS-u* Samoobronie pomysł też się nie podoba, ale ugrupowanie zapewne poprze ordynację mieszaną.

„My ordynację mieszaną - wszystko wskazuje na to - że poprzemy" - zapowiedział Lepper, dla którego jest jednak wątpliwe, czy ta zmiana na pewno jest zgodna z konstytucją.

Do Sejmu ma być ordynacja równa i proporcjonalna, a w Senacie już takiej zasady nie ma: „I teraz równo to znaczy, że co? Że każdy ma równą szansę. No nie wiem, czy każdy ma równą szansę." - zastanawiał się Lepper na spotkanie z dziennikarzami.

Według szefa klubu PiS, Przemysława Gosiewskiego w ciągu 10 dni, które dzielą nas od kolejnego posiedzenia Sejmu, można przygotować odpowiedniPrzemysław Gosiewski, szef klubu PiS*:* Jeśli PO gotowa jest poprzeć wniosek o samorozwiązanie Sejmu w sytuacji, w której będzie uchwalona ordynacja mieszana, klub parlamentarny PiS zgłosi jeszcze dziś projekt ustawy, zawierający rozwiązania dotyczące ordynacji mieszanej w wyborach do Sejmu i zmiany w ordynacji senackiejprojekt zmian w ordynacji. Gosiewski dodaje jednocześnie, że Sejm może na najbliższym posiedzeniu, na początku kwietnia, uchwalić nową ordynację wyborczą i może jednocześnie być podjęta uchwała o samorozwiązaniu Sejmu.

Szef PO Donald Tusk już w niedzielę odpowiedział negatywnie na wezwanie szefa PiS Jarosława Kaczyńskiego, by poprzeć zapowiadany przez rządzącą partię wniosek o jak najszybsze samorozwiązanie Sejmu.

Według PO, wybory mogłyby się odbyć jesienią, razem z wyborami samorządowymi, a ich podstawą musi być zmieniona ordynacja wyborcza – na większościową lub choćby przygotowaną przez PiS w 2003 roku mieszaną – ponieważ obecne zasady nie dają gwarancji, że nowo wyłoniony Sejm miałby znacząco inny skład od obecnego.

Podobny projekt zmian PiS przygotowało w 2003 roku, jednak wtedy został on odrzucony przez Sejm. Przyjęcie ordynacji mieszanej, może oznaczać, że w przyszłym Sejmie może się znaleźć jeszcze mniej partii niż obecnie. Do parlamentu może nie dostać się nie tylko SLD i LPR, ale także - trzecia w sondażach - Samoobrona.

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)