Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Ostra krytyka papieża we Włoszech

0
Podziel się:

"La Repubblica" napisał, że cofnięcie ekskomuniki wobec lefebrystów "jest kapitulacją".

Ostra krytyka papieża we Włoszech
(PAP/EPA)

W kolejnym ostrym w ostatnich tygodniach krytycznym artykule pod adresem Benedykta XVI, watykanista dziennika _ La Repubblica _ Marco Politi napisał, że cofnięcie ekskomuniki wobec czterech biskupów lefebrystów _ nie jest łaską, lecz kapitulacją _.

W komentarzu opublikowanym w niedzielę Politi podkreślił, że ta nowa era w stosunkach między lefebrystami a Watykanem _ zaczyna się od kłamstwa _ , bo wśród czterech biskupów jest antysemita i negacjonista Richard Williamson.

_ - To nie jest dobrotliwy gest papieża wobec zagubionych i nawróconych owieczek _ - ocenia Politi. - To - podkreśla - _ rezygnacja Watykanu Ratzingera z nawoływania o to, by wszyscy katolicy utożsamiali się z decyzjami Soboru _.

Jego zdaniem, jest to _ rażąca sprzeczność _ w pontyfikacie kogoś takiego, jak Joseph Ratzinger, który był jednym z najbardziej przekonanych i zagorzałych zwolenników soborowego przełomu.

Politi przypomina, że po Soborze Watykańskim II arcybiskup Marcel Lefebvre i jego zwolennicy rozpoczęli natychmiast _ gwałtowną i systematyczną kampanię _ przeciwko wszelkiemu soborowemu otwarciu wobec Żydów, reformie liturgicznej, uznaniu języków narodowych, ekumenizmowi.

Nie trzeba być wielkim historykiem - zauważa Politi - by wiedzieć, że w drugim tysiącleciu chrześcijaństwa sobory w Trydencie i Vaticanum II są _ fundamentalnymi _ etapami w stosunkach między Kościołem, wiernymi i społeczeństwem. I w tym kontekście Politi skrytykował artykuł redaktora naczelnego _ L'Osservatore Romano _ , który - według niego - z _ beztroską _ napisał, że nie należy _ mitologizować _ Soboru Watykańskiego II. To - zdaniem włoskiego watykanisty - świadczy o nadejściu nowego klimatu w pontyfikacie Benedykta XVI.

Jeszcze mocniej Politi skrytykował decyzję o zniesieniu ekskomuniki z biskupa lefebrysty Richarda Williamsona, który neguje istnienie komór gazowych i twierdzi, że w obozach zginęło najwyżej 200-300 tys. Żydów.

_ - Od dzisiaj zadeklarowany i niewzruszony antysemita Williamson jest biskupem, pasterzem i przewodnikiem prawdy dla wiernych, którego należy akceptować w gronie światowego katolickiego episkopatu _- podsumowuje Politi.

| Na łono Kościoła katolickiego powróciła schizmatycka do tej pory wspólnota lefebrystów. Benedykt XVI zdjął ekskomunikę z czterech biskupów, konsekrowanych w 1988 bez zgody Jana Pawla II, co oznaczało ich automatyczne wykluczenie z Kościoła. Jednym z tych biskupów jest Richard Williamson, który otwarcie neguje prawdę o Holokauście. Twierdzi na przykład, ze hitlerowcy nie zabijali Żydów w komorach gazowych. Z tego powodu środowiska żydowskie apelowały do papieża, aby nie zdejmował z Williamsona ekskomuniki, bo może to spowodować poważne zakłócenia w relacjach katolików z Żydami i zadać "poważny cios" w prowadzony od pół wieku dialogu. Rzecznik prasowy Watykanu ksiądz Federico Lombardi oświadczył, że zniesienie ekskomuniki nałożonej 20 lat temu na biskupa Richarda Williamsona nie oznacza w żadnej mierze, iż Watykan podziela jego opinie i deklaracje na temat Holokaustu. |
| --- |

wiadomości
wiadmomości
gospodarka
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)