Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Polacy bardzo polubili Unię

0
Podziel się:

Zdecydowana większość - 71 proc. Polaków - jest zadowolona z polskiego członkostwa w Unii Europejskiej. Odmiennego zdania jest 6 proc.

Polacy bardzo polubili Unię

*Zdecydowana większość - 71 proc. Polaków - jest zadowolona z polskiego członkostwa w Unii Europejskiej. Odmiennego zdania jest 6 proc. Dla blisko jednej piątej ankietowanych (19 proc.) członkostwo w UE nie jest ani czymś dobrym, ani złym, a 4 proc. nie ma wyrobionej opinii na ten temat, wynika z sondażu TNS OBOP. *
OBOP podkreśla, że w ciągu trzech lat, od daty przystąpienia Polski do Unii, odsetek osób zadowolonych z naszego członkostwa w unijnych strukturach wzrósł o 20 punktów proc.

Zdecydowanie najwięcej zadowolonych z przynależności do UE jest wśród ludzi młodych. Największymi zwolennikami polskiej przynależności do UE są nastolatkowie (95 proc.) oraz uczniowie i studenci (85 proc.). Najmniej zadowolonych Polaków z członkostwa jest wśród respondentów powyżej 60 roku życia (64 proc.) oraz mieszkańców wsi (67 proc.).

_ Blisko trzy czwarte Polaków (74 proc.) jest przekonanych, że wejście do Unii Europejskiej wpłynęło na pozycję Polski na arenie międzynarodowej. _ O tym, że przynależność Polski do UE jest czymś pozytywnym, przekonani są częściej od pozostałych badani, deklarujący poglądy centrolewicowe (78 proc.) i lewicowe (77 proc.). Najwyższy odsetek zadowolonych z naszej obecności we wspólnocie występuje wśród wyborców PO (87 proc.), koalicji Lewicy i Demokratów (82 proc.) oraz PiS (80 proc.).

68 proc. Polaków uważa, że wejście do UE nie przyniosło istotnych zmian w ich życiu. Przeciwnego zdania jest 30 proc. Wśród nich ponad trzykrotnie więcej jest tych, którzy - we własnej ocenie - skorzystali na unijnym członkostwie (23 proc.), niż tych, którzy stracili (7 proc.).

Pozytywny wpływ wejścia Polski do UE na swoje życie dostrzegają częściej od pozostałych dwudziesto- (32 proc.) i czterdziestolatkowie (35 proc.), mieszkańcy miast liczących ponad 100 tys. mieszkańców (31 proc.), prywatni przedsiębiorcy (40 proc.), kierownicy i specjaliści (38 proc.), uczniowie i studenci (31 proc.) oraz rolnicy (32 proc.). OBOP zaznacza jednak, że w tej ostatniej grupie znaczący odsetek stanowią również badani, którzy negatywnie ocenili zmiany w ich życiu spowodowane przez członkostwo (13 proc.).

O pogorszeniu swojej sytuacji życiowej w wyniku wejścia Polski do Unii - poza rolnikami - mówią także bezrobotni (17 proc.) oraz respondenci znajdujący się w trudnej sytuacji materialnej (15 proc.).

_ Największymi zwolennikami polskiej przynależności do UE są nastolatkowie (95 proc.) oraz uczniowie i studenci (85 proc.). _ 71 proc. Polaków uważa, że wejście do UE miało wpływ na sytuację naszego kraju. Dla większości - 62 proc. społeczeństwa - wpływ ten okazał się korzystny. Zmiany na gorsze zauważa tylko 9 proc. osób. 21 proc. ankietowanych ocenia, iż przynależność do struktur unijnych nie miała wpływu na sytuację kraju. Brak zdania na ten temat deklaruje 8 proc. respondentów.

Blisko trzy czwarte Polaków (74 proc.) jest przekonanych, że wejście do Unii Europejskiej wpłynęło na pozycję Polski na arenie międzynarodowej. Dla 65 proc. zmiany wynikające z integracji miały pozytywne skutki dla międzynarodowego statusu naszego kraju. Negatywne konsekwencje pod tym względem dostrzega 9 proc. osób. 19 proc. sądzi, iż przynależność do Unii nie miała wpływu na pozycję Polski w świecie.

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)