Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Polska na czarnej liście ekologów

0
Podziel się:

Polska chce pozyskać z UE 8 mld euro na inwestycje groźne dla środowiska - ostrzegają ekolodzy.

Polska na czarnej liście ekologów
(PAP/Paweł Supernak)

Polska chce pozyskać z UE fundusze na kontrowersyjne pod względem ekologicznym projekty o wartości 8 mld euro - wynika z _ czarnej listy _ Bankwatch i Friends of the Earth Europe.

Ponad połowa środków na te projekty miałaby pochodzić z budżetu UE na lata 2007-2013. Wśród groźnych zdaniem ekologów projektów są plany zbudowania dziewięciu spalarni odpadów komunalnych oraz zakwestionowana już przez Komisję Europejską droga ekspresowa Via Baltica wzdłuż trasy nr 8.

Zdaniem ekologów, spalarnie tylko utwierdzą pozycję Polski jako kraju o najniższym w UE wskaźniku recyklingu, który wynosi 4 proc. przy unijnej średniej 37 proc.

ZOBACZ TAKŻE:

Na _ czarnej liście _ organizacji ekologicznych znalazły się też trzy inne inwestycje drogowe, które zagrażają obszarom Natura 2000 w Polsce. Są to: droga ekspresowa S3 (340-kilometrowy odcinek w zachodniej Polsce), autostrada A1 na odcinku z Gdańska do Strykowa oraz droga ekspresowa S19 (odcinek 570 km przebiegający przez Puszczę Knyszyńską i zachodnie Karpaty).

Ekolodzy kwestionują też budowę zapory wodnej w Nieszawie oraz projekt budowy zbiornika wodnego Kąty Myscowa, a także regulację Wisły w jej środkowym biegu.

- _ Jest duże prawdopodobieństwo, że KE po przeanalizowaniu tych projektów odrzuci je. Dlatego lepiej by było, gdyby już teraz Polska przedstawiła inne, nie budzące kontrowersji projekty i nie blokowała przyznanej Polsce alokacji. Inaczej stracimy kilka lat _ - powiedział Robert Cyglicki z Bankwatch.

| CZARNA LISTA EKOLOGÓW |
| --- |
| Bankwatch wraz z Friends of the Earth Europe opublikowały w poniedziałek w Brukseli listę 50. _ środowiskowo szkodliwych i ekonomicznie wątpliwych projektów infrastrukturalnych _ w Europie Środkowowschodniej. Lista ta wylicza kontrowersyjne projekty na łączną sumę 22 miliardów euro, które albo już uzyskały aprobatę, albo są zaplanowane do sfinansowania z funduszy unijnych lub środków Europejskiego Banku Inwestycyjnego (EIB) na okres budżetowy 2007-13. Cała lista została wysłana do Komisji Europejskiej z apelem, by UE nie współfinansowała tych projektów. |

ekologia
wiadomości
polityka
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)