Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
tłum. Robert Susło
|

Putin z Iranem przeciw USA

0
Podziel się:

Prezydent Rosji zaapelował do sąsiadów Iranu, by nie dali się wykorzystać w ewentualnym konflikcie z Teheranem.

Putin z Iranem przeciw USA
(EPA/PAP)

W czasie Szczytu Kaspijskiego w stolicy Iranu Władimir Putin wezwał przywódców państw leżących nad bogatym w zasoby naturalne morzem wewnętrznym, aby opowiedziały się przeciwko ewentualnej militarnej kooperacji z Zachodem.

"Pod żadnym warunkiem nie dopuścimy, by jakieś państwo trzecie wykorzystało nasze tereny do ataku lub innych akcji militarnych przeciwko jednemu z państw członkowskich" - zapisano w umowie podpisanej przez Kazachstan, Turkmenistan, Rosję, Iran i Azerbejdżan.

_ Prezydent Iranu Mahmud Ahmadinedżad uznał deklarację za "bardzo mocną". _
W ostatnim czasie wojsko amerykańskie przyglądało się lotniskom w Azerbejdżanie. Wznieciło to spekulacje, że USA przygotowują się do operacji przeciwko Iranowi. Rząd w Baku zaprzeczył.

Podczas spotkania Putina z Ahmadinedżadem rozmawiano też o rozwoju stosunków gospodarczych. Jak podaje agencja Interfax, ze swoim irańskim kolegą Putin chciał rozmawiać m.in. o współpracy w dziedzinie lotnictwa i astronautyki.

Zachodni politycy mieli nadzieję, że Putin wykorzysta swoją pozycję, aby skłonić Iran do ustępstw w sporze atomowym. Jednak już podczas poniedziałkowej wizyty Putina w Niemczech podkreślił on jasno, że Rosja wyklucza poważniejsze sankcje wobec Iranu.

ZOBACZ TAKŻE:
Putin: Iran może prowadzić program atomowyWizytę w Iranie rosyjscy eksperci widzą również w kontekście sporu o tarczę antyrakietową z USA.

Po odrzuceniu przez USA propozycji Kremla do wykorzystania rosyjskich urządzenie radarowych w Azerbejdżanie do ochrony przeciwko możliwym atakom ze strony Iranu, Putin chce prowadzić w sporze atomowym z Iranem wyraźnie bardziej samodzielną politykę.

| ROSJA WRACA DO IRANU |
| --- |
| Stosunki gospodarcze Rosji z Iranem sięgają bardzo daleko wstecz: w latach 60-tych, 70-tych Związek Radziecki zbudował w Iranie ponad sto obiektów przemysłowych. Po obaleniu Szacha w roku 1979 stosunki gospodarcze wygasły, Jednak od początku lat 90-tych zostały one odbudowane - szczególnie w sektorze energii atomowej i eksporcie rosyjskiego sprzętu wojskowego. Dzisiaj Rosja zaliczana jest do jednego z dziesięciu najważniejszych partnerów handlowych Iranu. W przypadku nałożenia przez Zachód embarga na handel z Iranem, Rosja ma nadzieję na zdobycie Iranu, jako klienta dla samolotów produkowanych przez walczący o przetrwanie rosyjski przemysł lotniczy. Ponadto w roku 2005 oba kraje uzgodniły dostawę dla Iranu rosyjskich rakiet obrony przeciwlotniczej, co wzmocniło pozycję Iranu, jako jednego z najważniejszych odbiorców rosyjskiej techniki wojskowej |

Pomimo tego, że Rosja tak mocno wsparła rząd Ahmadindżada, w stosunkach pomiędzy krajami wciąż są nierozwiązane problemy. Wciąż opóźnia się zakończenie budowy reaktora jądrowego w Buszerze - projekt, który wystartował jeszcze przed rewolucją przy udziale Niemiec, teraz ma być doprowadzony do końca przez firmy rosyjskie. P

Putin zapewnił w Teheranie, że jego rząd dotrzymuje swoich zobowiązań. Podobno strona Irańska ma opóźnienia w płatnościach wysokości 800 mln dolarów. Teheran odrzuca te zarzuty, co podsyca spekulację, że Rosja wykorzysta Buszer, jako środek nacisku w konflikcie atomowym. Putin nie chciał się bowiem ustosunkować do pytań o konkretne terminy dostaw paliwa jądrowego.

wiadomości
wiadmomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)