Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Referendum ws. szpitali dzieli ekspertów

0
Podziel się:

Marek Balicki uważa, że pomysł prezydenta jest dobrą inicjatywą

Referendum ws. szpitali dzieli ekspertów
(Money.pl/Tomasz Brankiewicz)

*Były minister zdrowiaMarek Balickijest zdania, że pomysł prezydenta, by rozpisać referendum w sprawie prywatyzacji służby zdrowia, jest dobrą inicjatywą. *

W orędziu radiowo-telewizyjnymLech Kaczyńskizapowiedział, że w najbliższym czasie zwróci się do Senatu z wnioskiem w tej sprawie.

Jak zauważył Marek Balicki, prywatyzacja szpitali może się bowiem odbić na dostępie do opieki zdrowotnej ludzi o niskich dochodach, a - jego zdaniem - inicjatywy ustawodawcze proponowane przez Platformę Obywatelską w zakresie reformy służby zdrowia doprowadzą do prywatyzacji szpitali.

Marek Balicki wskazał na doświadczenia w tym zakresie innych krajów, na przykład Stanów Zjednoczonych czy Europy. Jak podkreślił _ rynek w obszarze ochrony zdrowia działa jeszcze gorzej niż w obszarze rynków finansowych, gdzie w ostatnich miesiącach mamy dość głęboki kryzys _.

Pomysł rozpisania referendum w sprawie prywatyzacji służby zdrowia popiera także szefowa Krajowego Sekretariatu Ochrony Zdrowia NSZZ _ Solidarność _ Maria Ochman. Również jej zdaniem - przygotowane przez Platformę Obywatelską projektów ustaw reformy służby zdrowia doprowadzą do jej prywatyzacji, a niektóre proponowane zapisy, wprowadzone w życie będą _ niebezpieczne dla Polaków _.

Ochman zwraca uwagę, że konstytucja nakłada na władzę publiczną obowiązek zapewnienia obywatelom równego dostępu do ochrony zdrowia i - jak zauważa - jeśli państwo będzie miało do czynienia z podmiotami niepublicznymi, nie będzie w stanie tego zapewnić.

Prezes Naczelnej Izby Lekarskiej Konstanty Radziwiłł powiedział, że rozumie obawy prezydenta dotyczące zarządzania służbą zdrowia według reguł wolnego rynku. Zastrzegł przy tym, że w pakiecie ustaw rządowych nie ma wprost mowy o prywatyzacji szpitali, ale o przekształceniu ich w spółki prawa handlowego.Natomiast zdaniem Radziwiłła, z wypowiedzi prezydenta Kaczyńskiego nie wynika wprost, czego miałoby dotyczyć referendum.

Radziwiłł dodał, że pakiet ustaw mających na celu reformę polskiej służby zdrowia jest zbyt skomplikowanym projektem, by decydować o nim w referendum. - _ Nie praktykuje się decydowania w referendach o skomplikowanych rozwiązaniach prawnych, a takim właśnie jest pakiet (pięciu) ustaw mający reformować ochronę zdrowia _ - powiedział Konstanty Radziwiłł.

Z kolei szef Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Lekarzy Krzysztof Bukiel uważa za złą prezydencką propozycję w sprawie referendum na temat prywatyzacji służby zdrowia.

Zdaniem Bukiela _ to jest rzecz, którą bardzo łatwo można zmanipulować, bo ludzie nie są świadomi, o czym jest mowa _. Krzysztof Bukiel jest zdania, że o reformie służby zdrowia powinni decydować specjaliści.

| KTO OGŁASZA REFERENDUM? |
| --- |
| Decyzję o referendum ogólnokrajowym podejmuje prezydent za zgodą Senatu. Zgoda musi być wyrażona bezwzględną większością głosów. W Senacie zasiada 59 senatorów Platformy Obywatelskiej i 38 - Prawa i Sprawiedliwości. Referendum jest wiążące przy frekwencji powyżej 50 procent. Jeśli frekwencja jest niższa, to wynik referendum ma charakter jedynie opiniodawczy. |

wiadomości
polityka
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)