Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Unia podzielona w sprawie dalszego rozszerzenia

0
Podziel się:

Premier sprawującej w tym półroczu przewodnictwo w Unii Europejskiej Finlandii Matti Vanhanen ocenił, że UE powinna pozostać "otwarta" na kraje starające się o wstąpienie do Wspólnoty.

Premier sprawującej w tym półroczu przewodnictwo w Unii Europejskiej Finlandii Matti Vanhanen ocenił, że UE powinna pozostać "otwarta" na kraje starające się o wstąpienie do Wspólnoty.

"Musimy prowadzić taką politykę, by drzwi UE były otwarte dla krajów, które pragną i są w stanie" wstąpić do Unii, bez stawiania nowych warunków, które mogłyby "demoralizować zasługujących na wstąpienie kandydatów" - powiedział Vanhanen w fińskim parlamencie.

_ Dla krajów tych perspektywa wejścia do UE działa jak "mocne wskazanie, aby reformowały się i przyjmowały normy europejskie" - powiedział Vanhanen. _

W tym tygodniu przewodniczący Komisji Europejskiej Jose Manuel Barroso ocenił jako "nieroztropne" dalsze rozszerzanie UE po akcesji Rumunii i Bułgarii w styczniu 2007 roku, a przed przyjęciem nowego traktatu, który zreformuje unijne instytucje.

W czerwcu w UE rozpoczęła się debatę na temat społecznych i gospodarczych zdolności Unii do przyjmowania nowych członków.

Tymczasem "prezydencja (UE) jest zdecydowanie przekonana, że debata ta nie może, nie powinna, stwarzać nowych warunków dla rozszerzenia" poza uwzględnieniem podstawowych kryteriów, czyli kryteriów kopenhaskich - powiedział Vanhanen. Przyjęte na szczycie UE w Kopenhadze w 1993 roku kryteria określają zasady, m.in w dziedzinie demokratyzacji i poszanowania praw mniejszości, jakie muszą spełnić kraje przed przystąpieniem do Unii.

Według Vanhanena, okres refleksji nad tym, co w kwestii unijnej konstytucji uzgodnili członkowie UE, "byłoby gigantycznym krokiem wstecz". Fiński premier podkreślił, że w praktyce sprowadzałoby się to do zamknięcia drzwi przed Chorwacją, mimo że jest ona kandydatem zasługującym na pochwałę.

wiadomości
gospodarka
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)