Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Unia sama musi sobie poradzić z polskim wetem

0
Podziel się:

Doradca prezydenta Rosji określił polskie weto jako wewnętrzny problem Unii.

Unia sama musi sobie poradzić z polskim wetem
(ITAR TASS/PAP)

Siergiej Jastrzembski, d*oradca prezydenta Rosji, skrytykował UE i polskie weto. Rozstrzygający w sprawie polskiego weta może okazać się czwartek.*

Doradca prezydenta Rosji Siergiej Jastrzembski oświadczył, że weto Polski wobec rozpoczęcia rozmów UE z Rosją w sprawie nowego porozumienia o współpracy "podrywa zaufanie do Eurounii jako instytucji zdolnej do wypracowywania i prowadzenia jednolitej polityki".

W wywiadzie dla "Niezawisimoj Gaziety", zrelacjonowanym przez agencję Itar - Tass, Jastrzembski zastrzegł się, że wystąpienie Polski to przede wszystkim wewnętrzna sprawa Unii Europejskiej i "wychodzenie z tej sytuacji należy do nich samych".

W czwartek z kolei znane będą wyniki misji ekspertów Komisji Europejskiej w Polsce w sprawie restrykcji handlowych nałożonych na polskie mięso i produkty roślinne - poinformował w Brukseli wicepremier Andrzej Lepper.

Zdaniem wicepremiera,czwartek będzie dniem przełomowym dla sprawy wstrzymywania przez Polskę mandatu na negocjacje nowego porozumienia UE-Rosja, które miały rozpocząć się ma szczycie w piątek w Helsinkach.

"Wyniki inspekcji będą znane w czwartek, a szczyt jest w piątek" -powiedział Lepper, który jest optymistą co do pozytywnych dla Polski wyników inspekcji.

"Myślę, że po czwartku Rosja swoje stanowisko _ Polska z zadowoleniem przyjmuje solidarne poparcie Unii Europejskiej w sporze handlowym z Rosją. Strona polska uważa, że utrzymywany przez Rosję zakaz importu polskich produktów spożywczych, ma charakter polityczny, dlatego domaga się zniesienia embarga. _zmieni i przynajmniej określi termin (zniesienia embarga), a wtedy Polska może zmienić swoje stanowisko" - oświadczył Lepper.

Polska z zadowoleniem przyjmuje solidarne poparcie Unii Europejskiej w sporze handlowym z Rosją. Warszawa uważa, że utrzymywany przez Rosję zakaz importu polskich produktów spożywczych, ma charakter polityczny, dlatego domaga się zniesienia embarga. Strona polska wielokrotnie wskazywała na konieczność solidarnego postępowania państw UE.

Andrzej Lepper, choć z zadowoleniem przyjął wsparcie Unii, to jednak wytknął jej, że zbyt późno zaangażowała się w rozwiązanie sporu.

Ministrer rolnictwa powtórzył też, że od zniesienia przez Moskwę emabrga, zależy zgoda Polski na rozpoczęcie negocjacji w sprawie nowego porozumienia Unii z Rosją. Rokowania powinny rozpocząć się w najbliższy piątek, ale do tego potrzebna jest jednomyślność wszystkich krajów. Rozmowy nie mogą się więc rozpocząć, bo blokuje je Polska.

ZOBACZ TAKŻE

wiadomości
gospodarka
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)