Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Unia surowa dla Bułgarii i Rumunii

0
Podziel się:

Bułgaria i Rumunia przystąpią do Unii Europejskiej zgodnie z planem, czyli 1 stycznia 2007 roku, jednak na najbardziej restrykcyjnych warunkach w historii wspólnoty, pisze "Financial Times"

Unia surowa dla Bułgarii i Rumunii

Bułgaria i Rumunia przystąpią do Unii Europejskiej zgodnie z planem, czyli 1 stycznia 2007 roku, jednak na najbardziej restrykcyjnych warunkach w historii wspólnoty, pisze "Financial Times".

Bułgaria będzie poddana bardzo wnikliwej kontroli i być może, jeśli Sofia nie będzie zdecydowanie walczyć ze _ Uznaliśmy, że najlepszym rozwiązaniem jest współpraca. Lepiej jest osiągnąć cel niż opóźniać poszerzenie" - powiedział "FT" jeden z wysokich rangą urzędników komisji. _zorganizowaną przestępczością i korupcją EU wystosuje wobec niej sankcje. Komisarz ds. rozszerzenia Olli Rehn oraz Jose Manuel Barroso mają dzisiaj o tym ostrzec bułgarskiego premiera Sergeya Stanisheva, podaje "FT".

Jeszcze przed oświadczeniem KE, wszystko wskazuje na to, że Bułgaria i Rumunia unikną najostrzejszej z możliwych sankcji - opóźnienia o rok akcesji. UE mimo wszystko zależy na przeprowadzeniu reform w tych krajach.

Zaproponowane sankcje będą wprowadzone, gdy Rumunia i Bułgaria będą już członkami wspólnoty. Jeśli krajom nie uda się ograniczyć korupcji, Unia może odroczyć wypłaty pomocy regionalnej. Z kolei jeśli Bułgarii nie uda się zwalczyć przestępczości i korupcji, może zostać wykluczona z współpracy w zakresie wymiaru sprawiedliwości, a jej sądy nie będą uznawane w krajach UE.

"To jak dotąd najostrzejsze środki ostrożności. Coś nowego" - powiedział "FT" urzednik unijny. "W przypadku Bułgarii mieliśmy nadzieję, że skłonią ją do zwalczenia korupcji na wysokich szczeblach, jednak zmiany jak dotąd są rozczarowujące"._ Komisja Europejska przedstawi oficjalny raport o postępach w integracji Rumunii i Bułgarii 26 września. _ rozczarowujące".

Bułgarscy negocjatorzy przekonują, że naprawa sytuacji wymagaja czasu. Nie jest łatwo skazać polityków, sędziów i przywódców światka przestępczego uwikłanych w korupcję i powiązanych z ponad 100 nierozwiązanych od połowy lat 1990. zabójstw.

Zdaniem Borysa Belcheva, prokuratora generalnego Bułgarii, nadzór KE pomoże rozwiązać problem, jednak ostrzegł, że obostrzenia mogą powstrzymać proces.

wiadomości
gospodarka
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)